2011

  Vídeň –Schönbrunn, Hundertwasserovy domy, galerie Albertina a MuMok

 

 Ve čtvrtek 1. 12. 2011 navštívili studenti školy Vídeň. Prohlédli si zámek Schönbrunn, Hundertwasserovy domy, v galerii Albertina rozsáhlou výstavu slavného surrealisty „René Magritte“ a v galerii MuMoK výstavu moderního umění nazvanou „Museum der Wünsche“ (Muzeum přání), kde bylo možné shlédnout světové špičky moderního i současného světového umění.- přes konceptuální umění, minimal art, pop art až po současné experimentální formy. Závěrem byla procházka po tradičním vánočním trhu.
 

  Jarmark národností 2011

 

 Výbor pro lidská práva uspořádal v pátek 2. prosince 2011 na krajském úřadu Královéhradeckého kraje setkání národností. Své zvyky a zejména gastronomické speciality předvedli zástupci Slovenska, Ukrajiny, Německa, Vietnamu.
Naše škola reprezentovala náš region vánočními dekoracemi pro tradiční výzdobu interiérů.
 

  Předávání osvědčení

 

 Dne 9. prosince 2011 bylo poprvé předáno osvědčení o úspěšném zakončení kurzu zaměřeného na přípravu a zpracování podkladů pro digitální tisk a základní obsluhu digitálního tiskového stroje. Kurz probíhal v průběhu měsíce listopadu a zakončen byl písemným testem. Všem studentům, kteří písemný test i praktickou zkoušku splnili bylo slavnostně předáno osvědčení. Tyto kurzy budou vždy ve 3. ročníku průběžně absolvovat všichni žáci studijních oborů 34-52-L/01Tiskař na polygrafických strojích a 34-53-L/01 Reprodukční grafik pro média.
 

  Mikuláš ve škole

 

 V úterý 6.12. 2011 dorazil i do naší školy Mikuláš se svou čertovskou a andělskou družinou. I když seznam hříšníků byl dlouhý, nakonec do pekla čerti nikoho neodnesli, ba naopak každý dostal malý dáreček.
 

  Film Nickyho rodina

 

 30.11. navštívila naše škola hronovské kino, kde se promítal film Nickyho rodina. Slovenský režisér Matej Mináč natočil dokumentární film o téměř zapomenutém příběhu záchrany 669 českých a slovenských dětí těsně před začátkem 2. světové války. Hlavní protagonista, dnes 101 letý Nicholas Winton, se o svém činu více než půl století nikomu nezmínil, dokonce ani manželce. Posud nezveřejněná fakta, svědectví , osudy objevených "Wintononých dětí" a pozitivní poselství samotného Wintona na nás silně zapůsobilo. Samotný film nás nesmírně dojal, ukápla i nějaká slzička.

  Výstavy v Trutnově – Jaroslav Róna a výstava plakátů Helichovky

 

 V pátek 25. 11. 2011 navštívila třída 2. PD výstavu v Galerii města Trutnova –kresby, obrazy a sochy Jaroslava Róny, současného výtvarníka a učitele na Akademii výtvarných umění v Praze a na Městském úřadě v Trutnově výstavu plakátů Vyšší odborné školy grafické a střední průmyslové školy grafické - Hellichovky v Praze. Studenti si také prohlédli sochy Jaroslava Róny a Michaela Gabriela umístěné ve venkovním prostoru.
 

  AR JUNIOR

 

 Ve dnech 23.11. - 25.11. 2011 jsme se zúčastnili Mistrovství ČR mladých aranžérů " AR JUNIOR ". Souěž se konala na výstavišti v Česých Budějovicích. Celkem se naši žáci zúčastnili v 6. kategoriích.
Kategorie kresba zátiší - skvělé 1. místo získala žákyně Hanna Lutay s velkým bodovým náskokem před druhým místem. Celkově se zúčastnilo 18 soutěžících.
Kategorie počítačová grafika - 3. místo Anežka Chvojková, 8. místo Denisa Karenová, účast 23 soutěžících
Kategorie výkladní skříň - 5. místo Zuzana Franzová, účast 17 soutěžících.
Kategorie špendlení na živý model - 6. místo Veronika Ticháčková
Kategorie úprava stolu pro dvě osoby - 9. místo Eliška Vacková
Kategorie maketa - 9. místo Klára Kultová
Žáci naší školy dosáhli výborných výsledků v konkurenci 20 škol ČR.
 

  Filharmonie Hradec Králové

 

 Dne 23.11.2011 navštívili studenti naší školy Filharmonii Hradec Králové. Na pořadu byly legendární písně skupin Pink Floyd, Deep Purple či Queen. Ačkoli písně hrál symfonický orchestr, byly skvěle podány, vyzařovalo z nich rebelanství i výbušnost.
Vynikající byly i výkony vokalistech - M. Paulíčkové, T. Hálové a N. Spalasové. Představení se všem moc líbilo.

  Vánoční výstava Hronov 2011

 

 V neděli 20. listopadu předvedli studenti oboru aranžér prodejní výstavu v Čapkově sále Jiráskova divadla v Hronově.
Na výstavě prezentovali novou kolekci vánočních dekorací. Ze zájmu a z tržby usuzujeme, že sklidila úspěch.
 

  Jeden svět na školách - Příběhy bezpráví

 

 Dne 15. listopadu 2011 se třídy 1PD, 1TG a část třídy 2AT zúčastnily promítání a následné besedy v rámci projektu Jeden svět na školách - Příběhy bezpráví. Podívali jsme se na dokument Olgy Sommerové Ztracená duše národa, který se týkal komunistického režimu v Československu. K besedě přijal naše pozvání pan Hugo Macek, který zavzpomínal na dobu minulou a zodpověděl zvídavé dotazy studentů.
Ohlasy na tuto akci byly velmi pozitivní a doufáme, že v této tradici budeme pokračovat i v dalších letech.
 

  Osvětim

 

 Dne 14.11.2011 se celkem 55 žáků naší školy zúčastnilo vzdělávací exkurze v Osvětimi.
 

  Týden vzdělávání dospělých

 

 Úřad práce v Náchodě 7. - 11. listopadu 2011
Stejně jako v minulém roce jsme se účastnili prezentace programů vzdělávání dospělých. Učitelé a žáci předvedli ukázky ze seminářů a výtvarných dílen. Prezentovali programy vzdělávání výtvarných technik, aranžování sezónních dekorací, digitální fotografie a vlasové tvorby.
 

  Pišqworky

 

 Dne 9.11.2011 se vydaly tři týmy z naší školy na Jiráskovo gymnázium utkat se v piškvorkovém klání. Bohužel do dalšího kola jsme nepostoupili, ale křížků a koleček jsme si užili dost.

 

 

  Soutěž – návrh plakátu pro studentský ples

 

Zadání:
Formát 50 x 70 mm, barevnost 4/0

Hodnotící komise: oborová komise grafického designu

Kritéria hodnocení: u soutěžních návrhů byla hodnocena nápaditost, originalita, jedinečnost návrhu, celkové kompoziční řešení, barevné řešení.

Soutěžní návrhy:

 

 

  Vítěz u odborné poroty Soutěže výtvarných škol Artis Pistus –

       Alžběta Prouzová ze 4.V.

 

 Za naši školu soutěžili v této celostátní soutěži studenti: Romana Hanzlová, Bára Pleskotová, Ester Pokorná, Alžběta Prouzová, Tereza Hloušková, Veronika Ticháčková, Šárka Kultová, Veronika Dubnová, Anežka Chvojková, Lucie Čtvrtečková, Jiří Plšek a Ondra Plachý.
O vítězích rozhodovaly tři poroty. První porota byla složena z výtvarných umělců - odborná porota, druhá z pedagogů participujících výtvarných škol a třetí z veřejnosti, která mohla hlasovat prostřednictvím internetových stránek.
1. místo - cenu odborné poroty výtvarných umělců získala studentka naší školy Alžběta Prouzová.

 

  Adaptační kurz 1.TG

 

 Dne 31.10. - 2.11.2011 se uskutečnil adaptační kurz třídy v Janovičkách u Broumova. Vedle stmeleni kolektivu, dobré zábavy a procházek do přírody bylo na programu i poučení. Proto v rámci adaptačního kurzu žáci absolvovali i dvě přednášky a to "Právní povědomí nezletilých" a "Jak poskytnout první pomoc".
Kurz se velmi líbil a splnil svůj účel beze zbytku.
 

  Film Lidice

 

 Dne 25.10.2011 navštívila naše škola hronovské kino, ve kterém se promítal nový český film Lidice.
Příběh Lidic je příběhem obyčejných lidí, kteří se absurdní náhodou připletli do cesty "dějinám". Tvůrci nešli cestou klasického válečného filmu, tragédii přiblížili skrz mezilidské vztahy, a to zejména lásku, která stojí na začátku celého příběhu. Film se nám moc líbil, zejména nás uchvátila herecká role Karla Rodena.

  Fotbalový turnaj O Pohár Josefa Masopusta

 

 Ve středu 19.10.2011 se uskutečnil první ročník toho pěkného turnaje ve velké kopané v Novém město nad Metují. My jsme obsadili 6. místo a do dalších klání jsme bohužel nepostoupili. Fotbalu jsme si užili dostatečně, jenom počasí nám moc nepřálo.
 

  Kontroverze

 

 Dne 12.10.2011 žáci 2AT obor aranžér navštívili Galerii Rudolfinum v Praze.
 

  Burzy škol

 

 Ve dnech 6.10. - 7.10. 2011 sme se zúčastnily výstavy středních škol regionu Kladského pomezí ve sportovní hale na Hamrech v Náchodě.

Další výstava se uskutečnila v Trutnově v Národním domě ve dnech 13.10. - 14.10. 2011.
Školská výstava Rychnovska proběhla 21.10 - 22.10 2011 a poslední se uskutečnila v Hradci Králové v kongresovém centru Aldis ve dnech 11.11. - 12.11. 2011.
 

  Soutěž výtvarných škol Artis Pistus – Staroměstské náměstí v
       Praze

 

 Dne 5. 10. 2011 se naše škola zúčastnila soutěže výtvarných škol Artis Pictus, která se uskutečnila na Staroměstském náměstí v Praze. Studenti malovali na téma Černobílý svět společně se známými osobnostmi umělecké scény (Kurtem Gebauerem, Veronikou Palečkovou, Milanem Chaberou nebo Jiřím Lábusem a dalšími, jejichž díla budou vydražena a výtěžek věnován na podporu nevidomých). Malby budou od 20. 10. vystaveny v Kongresovém centru v Praze . Studenti se zde mohli poměřit nejen se svými vrstevníky z různých škol z celé republiky, ale i se zavedenými umělci. Hlasovat může i veřejnost na adrese www.artispictus.cz . Odpoledne studenti navštívili zajímavé výstavy. V Domě U kamenného zvonu fotografie - Andreas Feininger / That’s Photography a Zdeňek a Michal Thomovi / Manang po třiceti letech a v Galerii Rudolfinum výstavu Kontroverze/Právní a etická historie fotografie.

 

  Přespolní běh Police nad Metují


 V úterý 27.9.2011l jsme se letos poprvé zúčastnili přespolního běhu v počtu 5 dívek a 5 chlapců. Holky skončili na 3. místě a pánové na místě 5. Počasí bylo nádherné a den nám příjemně utekl.
 

  Galerie výtvarného umění a Galerie U Mistra s palmou v Náchodě
 (Ruské malířství, Miroslav Štolfa, Nikola Čulík, Jindřich Štreit)

 

 V pátek 16. září navštívili studenti 2. PD (Propagační design) Galerii výtvarného umění v Náchodě. Zde si prohlédli v přízemních prostorách sbírku ruského malířství, na ochoze galerie výstavu obrazů a kreseb Miroslava Štolfa a v malém kabinetu výstavu kreseb mladého autora Nikoli Čulika. Poslední byla návštěva výstavy fotografa Jindřicha Štreita v Galerii U Mistra s palmou. Prohlídka ruských realistů seznámila studenty s tématem z Dějin výtvarné kultury. Ostatní výstavy byly ukázkou současné výtvarné tvorby a fotografie.
 

  Seznamovací kurz

 

 Ve dnech 15. a 16. září 2011 žáci I.ročníku propagačního výtvarnictví absolvovali seznamovací kurz na Kuksu. Byli ubytováni ve velmi pěkně zařízeném penzionu s názvem Šporkův Mlýn. Během dvoudenního pobytu si prohlédli zajímavá a kulturně ojedinělá místa v okolí zámeckého komplexu Kuks. Prošli naučnou stezku přírodní galerie Betlém a neopomněli ani Křížovou cestu 21. století. Během adaptačního pobytu se věnovali i prvnímu seznámení se v rámci kolektivu třídy.
 

  Sraz rodáků Velké Poříčí 2011

 

 Po pěti letech pořádal 10. 9. 2011 Úřad městyse Velké Poříčí sraz rodáků. Vedle bohaté kulturní nabídky se prezentovaly úspěchy, kterých městys za posledních pět let dosáhl. Naše škola přispěla výstavní expozicí v sále obecního domu a na venkovním prostranství jsme prezentovali umělecké techniky tisku linorytu a serigrafie.
 

  Zahájení školního roku 2011-2012

 

 Zahájení školního roku na naší škole proběhlo tradičně shromážděním prvních ročníků v kulturním sále domova mládeže. Ředitel po uvítání studentů prvních ročníků a jejich rodičů předal základní informace o průběhu studia. Zástupce ředitele pak představil třídní učitele, kteří si žáky odvedli do školy aby je seznámili s detaily studia ve Velkém Poříčí.
 

  Exkurze výtvarníků do tiskárny Resl na Kozínku

 

 Předposlední den školního roku jsme se s žáky třídy 3. V vydali na exkurzi do tiskárny Resl na Kozínku. Tiskárna poskytuje služby zejména při výrobě tiskovin – knih, časopisů a katalogů firem. Mimo jiné se zde tisknou učebnice. Žáci oboru propagační výtvarník si zde prohlédli celkovou výrobu knihy – počínaje montáží až po konečnou vazbu.
 

  Návštěva ZOO

 

 Dne 29. června 2011 vyrazila naše třída 1.AT do ZOO ve Dvoře Králové prohlédnout si zblízka divoká a exotická zvířata a dozvědět se zajímavosti o jejich životě. Výlet se nám velmi vydařil, počasí nám přálo, nafotili jsme mnoho krásných snímků a zažili spoustu legrace.
 

  Výlet do zámku v Častolovicích

 

 Žáci tříd 2. TG a 2. AP si zpestřili závěr školního roku zajímavou akcí. Dne 29. 6. se vydali na zámek v Častolovicích. Jeho majitelka paní Diana Sternbergová patří k významným bytovým architektům a zámeckou expozici upravila s neobyčejným vkusem. Za shlédnutí stojí i zámecký park a v něm umístěná minizoologická zahrada. Všechny oslovila zvláště příjemná domácí atmosféra celého areálu.
 

  Turistický výlet

 

 Dne 28. června 2011 vyrazila naše třída 1.AT na pěší túru po okolí Hronova. Naší první zastávkou bylo letiště ve Velkém Poříčí, kde jsme si odpočinuli a zasoutěžili. Dále jsme pokračovali do Žďárek, kde jsme se občerstvili, a okolními lesy, loukami a kopci jsme dorazili do Hronova. Cestou nás provázelo krásné počasí a dobrá nálada.
 

  Židovské muzeum a Galerie Rudolfinum v Praze

 

 Ve středu 22. 6. 2011 navštívili studenti 1 .PD (propagační design) Židovské muzeum v Praze, které spravuje objekty pražských židovských synagog. V průběhu komentované prohlídky si studenti prohlédli Staronovou synagogu, Maiselovu synagogu, Španělskou synagogu, Starý židovský hřbitov, Klausovou synagogu, Obřadní síň (budova pražského Pohřebního bratrstva) a Jeruzalémskou synagogu. Dále navštívili výstavu Já, bezesporu v Galerii Rudolfinum, kde vystavují přední světoví i čeští autoři fotografie, kresby, malby a videoprojekce na téma lidská identita.
 

  Návštěva tiskárny

 

 Návštěva tiskárny je vždy velice zajímavá. Proto jsme se dne 14. 6. 2011 vypravili s druhým a třetím ročníkem reprodukčních grafiků do malé tiskárny RESL na Kozinku. Aby byl výlet zajímavější, jeli jsme kousek vlakem a dále pak pěší procházkou až do tiskárny. Tam na nás čekal pan majitel, který nás provázel celým provozem a vše podrobně vysvětloval. Jelikož jsme den před tím byli v jiné tiskárně, mohli jsme srovnávat pracovní postupy, vybavení a náplň zakázek každé z nich.
 

  Bauch-Navrátil Nové Město nad Metují

 

 Dne 13. června se žáci druhého ročníku obor reprodukční grafici zúčastnili prohlídky tiskárny v Novém Městě nad Metují, která se zabývá tiskem obalů. Provázel nás zkušený odborník, a tak jsme se dozvěděli, jak zpracovávají a kontrolují data pro tisk, na vlastní oči jsme mohli shlédnout i ruční montáž. Zajímavý byl též nový tiskový stroj MAN ROLAND, který používá novou technologii nanášení stříbrné fólie, čímž je tisk efektnější. Nakonec jsme prošli dokončující zpracování jako je např. výsek a lepení krabiček.
Vše bylo moc zajímavé, a protože nám počasí přálo, odměnili jsme se osvěžující zmrzlinou.
 

  Nové Město nad Metují

 

 Aranžérky na novoměstském zámku shlédly soukromou sbírku dětských kočárků, panenek a hraček od doby secese až po 80-tá léta minulého století.

Pěkná byla i procházka a prohlídka nově opravené historické části města a nádherné zámecké zahrady.
 

  Krajinářský kurz v Litomyšli

 

 V týdnu od 13. do 17. 6. 2011 se studenti 2. a 3. ročníku oboru propagační a textilní výtvarnictví účastnili krajinářského kurzu v Litomyšli. V tomto týdnu probíhal ve městě mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl a probíhalo zde zároveň velké množství kulturních akcí a výstav. Kromě kresby a malby v krásném prostředí města studenti navštívili během týdne výstavu Haushoferova krajinářská škola – obrazy české krajiny 19. století, výstavu Bohuslava Reynka Mezi nebem a zemí, díla Toyen, Štýrského, Kubišty, Kupky, atd. v Galerii Zdeněk Sklenář, abstrakce Aleše Lamra, Portmoneum J.Váchala, v Osíku u Litomyšle ve White Gallery výstavu Zdeněk Sýkora – Geometrické studie. Zajímavá byla komentovaná prohlídka Nového kostela Církve bratrské od architekta Zdeňka Fránka, na kterém se podíleli přední čeští výtvarníci Karel Malich a Václav Cígler. S náročným programem si studenti poradili velice dobře a vznikly zajímavé kresby, malby a prostorové práce.
 

  Slavnostní vyřazení žáků učebních oborů 2011


Slavnostní předání výučních listů žákům učebních oborů – interiérový a propagační design, polygrafie, vlasová tvorba, prodej potravinářského a průmyslového zboží.
 

  Exkurze do čistírny odpadních vod

 

 I letos nám vyšli vstříc pracovníci ČOV z Náchoda – Bražce. Zasvěceným výkladem přispěli k rozšíření znalostí, které žáci získali při výuce základů ekologie. Exkurze se uskutečnila 10. 6. a zúčastnili se jí žáci tříd 1. TG a 1. K.
 

  Výstava prací žáků v Čapkově sále v Hronově

 

 V úterý 7. června 2011 navštívili studenti druhého a třetího ročníku oboru reprodukční grafik výstavu prací studentů naší školy v Čapkově sále v Hronově.
 

  Školní výlet třídy 3. TG

 

 Ve středu 8.6.2011 se třída 3. TG vydala zřejmě na svůj poslední školní výlet do rekreačního zařízení Astra Dlouhé Rzy. Ubytování i jídlo bylo výborné, jen čtvrteční počasí nás trošku potrápilo. Hráli jsme míčové hry, soutěžili v týmech, šli šipkovanou a ověřovali si naše vědomostní znalosti.
 

  Volejbalový turnaj

 

 Dne 24.6.2011 se konal na naší škole již tradiční volejbalový turnaj.
Výsledky:
   1. 3.TG
   2. 1.TG
   3. 2.TG

  Výstava studentských prací Hronov 2011

 

 Vernisáží 6. 6. 2011 byla otevřena ve foyeru Čapkova sálu Jiráskova divadla v Hronově výstava prací žáků naší školy. Výstava je průřezem tvorby všech ateliérů školy a žáků všech ročníků od počátků výtvarné přípravy až po maturitní práce. Výstava potrvá do
23. 6. 2011.
Otevřeno je pondělí až pátek od 9-12, 13-16 hodin. Vstup je volný.
 

  Školní výlet do Adršpachu

 

 Školní výlet aranžérek do Adršpachu se vydadřil. Po absolvování prohlídky skal navštívily farmu rodičů jedné spolužačky, kde byla možnost projet se na koních.
 

  Školní výlet

 

 Aranžérky třídy 3.AP uskutečnily svůj školní výlet do Červeného Kostelce na Špinku. Za pěkného počasí soutěžily, opékaly párky a dobře se bavily.
 

  Maturity 2011

 

 Ukázky z praktických a teoretických zkoušek studijních oborů školy.
 

  Miss panenka

 

 Dne 1.6.2011 se v budově Aldisu v Hradci Králové konalo slavnostní vyhlášení soutěže " Miss panenka" pořádané ČRoHK s mezinárodním fondem UNICEF.
Z naší školy se volby miss panenka účastnily autorky, které panenky vyráběly. Za odměnu pro ně byl připraven bohatý kulturní program. Všech 31 panenek z naší školy bylo po akci předáno k prodeji.
Všem autorkám panenek patří veliký dík!

 

 

  Soutěž RECYKLOHRANÍ

 

 V rámci celoročně probíhajícího celostátního školního recyklačního programu Recyklohraní jsme v letošním školním roce sebrali:
          • 494 kg baterií
          • 155 kg drobných elektrozařízení.
Žáci 1. PD se zúčastnili také plnění dvou průběžných úkolů.
Za body obdržené v soutěži jsme získali dva volejbalové, dva basketbalové míče a čtyři gymnastické míče. Budou využívány při výuce tělesné výchovy.
 


       Školní kolo soutěže RECYKLOHRANÍ


V rámci celostátní soutěže RECYKLOHRANÍ jsme v naší škole vyhlásili také školní kolo. Nejvíce baterií a elektrozařízení odevzdali:
          1. místo Martina Vernerová 1. PD
          2. místo Karolína Kozáková 1. PD
          3. místo Daniel Remeš 1. AT
          4. místo Nikola Seidlová 1. TG
          5. místo Tereza Dušková 1. TG
Ceny za prvních pět míst předal soutěžícím dne 27. 5. ředitel školy mgr. Rudolf Volhejn (za první dvě místa - flash disk 8 GB, pro další místa kopací míč, reprobedny a barvy na sklo).

 

 

  Soutěž Dovednosti mladých grafiků

 

 V letošním roce se opět konala soutěž Dovednosti mladých grafiků. V Brně se sešlo jedenáct škol, z toho tři ze Slovenska. Naší školu reprezentovali Betty Prouzová ze 3. V a Jirka Adámek ze 4. TG. Soutěž se skládala ze tří kol. První kolo byl domácí úkol – divadelní program. Druhý úkol byl návrh a zhotovení banneru. Téma banneru – Muzejní noc. Druhý den soutěž pokračovala a během dopoledne soutěžící navrhovali leták. Téma letáku - Netopýr od Johanna Strausse. Výsledky byly vyhlášeny na Brněnském výstavišti, kde probíhal veletrh Print Expo 2011. Náš team se umístil na sedmém místě.
 

  Návštěva galerie výtvarného umění

 

 Dne 27.května navštívily aranžérky třídy 2.AT výstavu Jiřího Kubíčka v Galerii výtvarného umění v Náchodě. Výstava představila grafiky a obrazy v žánrové rozmanitosti od ilustrativních prací pro děti, přes krajiny, abstraktní grafické kompozice a malbu.
 

  Mezinárodní den muzeí a galerií

 

 V pátek 20. května navštívili studenti 3. V Galerii výtvarného umění v Náchodě. Byla zde pro ně připravena komentovaná prohlídka na téma "Ruské malířství", která doplnila znalosti studentů z Dějin výtvarné kultury.
 

  Výstava prací žáků v Galerii U Mistra s palmou

 

 Dne 5.5.2011 (3. ročník aranžérka) a 13.5. 2011 (2. ročník aranžérka) navštívily galerii U Mistra s Palmou Náchodě, kde si prohlédly výstavu prací žáků naší školy.
 

  Výstava prací žáků v Galerii U Mistra s palmou

 

 V pondělí 9. 5. 2011 navštívili žáci tříd 2. TG a 3. TG – reprodukční grafici výstavu prací studentů naší školy. Pan Hencl s žáky diskutoval nad jednotlivými obrazy, hovořilo se i o tom, která díla se nejvíce líbí návštěvníkům galerie. Dále byla žákům představena díla českých výtvarníků – Dalibora Chatrného, Aleše Lamra, Markéty Zlesákové.
 

  Výstava v Evropském parlamentu 2011

 

 Ve dnech 2. až 6. května byly vystaveny práce žáků naší školy v Parlamentu EU v Bruselu.
Vernisáž výstavy uvedl poslanec Evropského parlamentu pan Ing. Oldřich Vlasák.
Součástí vernisáže byl koncert Orchestru Primavera ze ZUŠ Na Střezině z Hradce Králové.
O tom, že jsme na půdě Parlamentu EU úspěšně reprezentovali naši republiku, svědčí zápisy v knize návštěv.
 

  Zlatý hřeben 2011

 

 Dne 4.5. 2011 jsme se zúčastnili celostátní kadeřnické soutěže " Zlatý hřeben 2011 ". Soutěž se konala v Litoměřicích a pořadatelem bylo Gymnazium, SOŠ a SOU.

Téma soutěže : Šeherezáda, místo Koliba Litoměřice.

Soutěže se zúčastnilo 34 soutěžících. Skvělého umístění dosáhla naše žákyně Ježková Jana (3. ročník), když v silné konkurenci se umístila na 2. místě jediný bod za vítězkou soutěže.
 

 

  Celostátní festival Náchodská Prima sezóna

 

 Ve dnech 30. 4. – 7. 5. 2011 proběhl v Náchodě XIV. ročník celostátního festivalu studentské tvořivosti Náchodská Prima sezóna, kterého se pravidelně účastní i studenti naší školy. V letošním ročníku získali ocenění:

v kategorii film:

1. místo kolektiv SŠPTP (3.V) = Ester Pokorná, Tereza Hloušková, Barbora Pleskotová a Hana Laušmanová za animovaný film „Gustav“

v kategorii výtvarný objekt:

1. místo - Romana Hanzlová (3.V) za objekt „Působení v čase“
 

v kategorii výtvarná práce:

čestné uznání – Kateřina Musilová (3.V) za obraz „Město“
 

 

  Školní soutěž reprodukčních grafiků

 

 V průběhu měsíce dubna se žáci tříd 2. TG, 3. TG a 4. TG zúčastnili grafické soutěže. Žáci soutěžili vždy v rámci jednotlivých tříd. Tématem soutěže byl návrh logotypu a corporate identity pro vlastní firmu působící v oblasti polygrafie.

Výsledky soutěže:

2. TG
1. místo Tomáš Flíger
2. místo Hana Wilkeová
3. místo Kateřina Mlčochová

3. TG
1. místo Markéta Adameová
2. místo Miloš Schwertner
3. místo Kateřina Činčerová

4. TG
1. místo Lukáš Jarkovský
2. místo Radek Geisler
3. místo Anička Kaštánková

 

 

  Miss panenka

 

 Naše škola se zúčastnila již 6. ročníku soutěžě "Miss panenka", pořádané ČRoHK ve spolupráci s mezinárodním finančním fondem UNICEF. Letos bylo v naší škole vyrobeno 32 panenek.
Vítězkou školního kola se stala panenka SAMANTA autorky Kateřiny Krejskové ze 3. ročníku oboru textilní výtvarnictví. Na druhém místě se umístila panenka NAOMI od Michaely Syrovátkové ze třídy 1. PD, třetí místo obsadila panenka ORANŽOVÝ RUDA od Jany Škvrnové ze třídy 2. PD.
Gratulujeme vítězkám a děkujeme všem autorkám, které tímto pomohou zachránit životy dětí v rozvojových zemích.
 

  Výstava prací žáků školy

 

 Ve čtvrtek dne 28.4. 2011 byla vernisáží zahájena výstava prací žáků oboru propagační design a textilní výtvarnictví v Galerii U Mistra s Palmou v Náchodě. Výstava bude otevřena pro veřejnost do 26.5. 2011.
 

  Ekologická exkurze

 

 Secesní stavbu vodní elektrárny "Hučák" v Hradci Králové navštívili dne 27. dubna studenti 1. PD. Prohlédli si zde funkční historické zařízení elektrárny staré bezmála 90 let a také expozici Obnovitelné zdroje energie.
 

  Beseda na Úřadu práce v Náchodě

 

 Budoucí absolventi oboru Kadeřnice a Tiskař navštívili 13. 4. Úřad práce v Náchodě. Získali zde užitečné informace jak aktivně hledat uplatnění na pracovním trhu. Byli také seznámeni s poradenstvím a programy, které úřad zprostředkovává absolventům škol.
 

  Galerie moderního umění v Hradci Králové

 

 Dne 11. 4. 2011 navštívili studenti 3. V (obor propagační a textilní výtvarnictví) Galerii moderního umění v Hradci Králové. Zde byla pro studenty připravena lektorská prohlídka sbírky českého výtvarného umění od symbolismu po kubismus. která doplnila znalosti studentů o českém výtvarném umění této doby probírané při hodinách Dějin výtvarné kultury.
 

  Den země

 

 V měsíci dubnu si v naší škole tradičně připomínáme Den Země. Při této příležitosti se studenti prvních ročníků v pátek 15. 4. převlékli do pracovního a vybaveni košťaty, hráběmi a lopatami vyrazili uklízet okolí školy. Součásti oslavy dne Země bylo také promítání filmu "Den poté", který přibližuje problematiku globálního oteplování.
 

  Velikonoční výstava

 

 Žákyně v oboru aranžérka studující v oboru propaganční a interiérový design při příležitosti se blížících velikonoc připravily různé dekorace z přírodních a umělých materiálů.
V sobotu dne 9.4. 2011 se uskutečnila prodejní výstava v Obecním domě ve Velkém Poříčí a v neděli dne 10.4.2011 v Čapkově sále v Hronově. Dále škola prezentovala své umělecké obory v instalovaném stánku na náměstí.
Veřejnost si zde prohlédla práce našich žáků a ukázky některých technik těchto oborů.
O výrobky našich žáků byl ze strany veřejnosti velký zájem, které byly prodány v hodnotě 10 tis. Kč.
 

  Nohejbalový turnaj

 

 Jako každý rok, tak i letos jsme uspořádali na naší škole 7.4.2011 nohejbalový turnaj. Celkem se zúčastnilo 9 družstev a doufáme, že všichni byli s akcí spokojeni. Všem zúčastněním děkujeme.

Výsledky:
     1. 2.TG
     2. Internát
     3. 1.TG
 

  Galerie v Trutnově

 

 Dne 1.4. 2011 žákyně 1. ročníku navštívily galerii v Trutnově - výtvarné potřeby a poté následovala prohlídka obchodního centra - výkladní skříně.
 

  Národní Galerie v Praze a Galerie hlavního města Prahy

 

 Ve čtvrtek 31. 3.. 2011 navštívili studenti 2.PD (propagační design) výstavy v Praze: Karel Škréta – Doba a dílo v Jízdárně Pražského hradu, Fundamenty a sedimenty Vzpoura hraček 2011 v Městské knihovně a Michal Pěchouček Hodiny v umění v Domě U kamenného zvonu.
Studenti tak mohli porovnat české malířství 17. a začátku 21. století.
 

  Matematická soutěž 2011

 

 Dne 29.3.2011se uskutečnila školní matematická soutěž, do které se zapojilo 29 žáků školy.

 

 Jaké byly příklady?   Učební obory   Studijní obory

 

Výsledky soutěže:

Učební obory
     1. místě - Pavel Králíček- 1.K
     2. místo - Michal Samek - 3.KT
     3. místo - Lenka Škodová - 1.K


Studijní obory
     1. místě - Jan Ficbauer - 2.TG
     2. místo - Ladislav Boháč - 3.TG
     3. místo - Aneta Fantová - 3.TG

 

  Volejbalový turnaj – dívky

 

 Dne 22. 3. 2011 se konalo na náchodském gymnáziu okresní kolo volejbalového turnaje středních škol. Dívky předvedly pěkný vyrovnaný výkon a nakonec bojovaly o 5-6 místo. Po vyrovnaném zápase nakonec obsadily 6. místo.
 

  Galerie moderního umění v Hradci Králové

 

 Dne 22. 3. 2011 navštívili studenti 4. V (obor propagační a textilní výtvarnictví) Galerii moderního umění v Hradci Králové, kde jsou umístěny sbírky českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století až po díla současných autorů. Byla zde připravena komentovaná prohlídka, která doplnila znalosti studentů o českém umění této doby.
 

  Zámecká galerie

 

 Dne 18.3. 2011 žákyně 2. ročníku obor aranžérka navštívily v zámecké galerii v Náchodě na zámku výstavu fotografii Daniela Reynka.
     Skládání barevných snímků přes sebe do dvojic
     Interaktivní prgram  Zázračné světlo
 

  KLOKAN 2011

 

 Dne 18.3.2011 i na naší škole proběhlo školní kolo mezinárodní matematické soutěže KLOKAN 2011. Zúčastnilo se 29 studentů školy.

V kategorii Junior se umístili:
        1. místo - Jan Ficbauer - 2.TG
        2. místo - Ondřej Plachý - 2.PD
        3. místo - Ondřej Vacátko - 2.TG

V kategorii Student:
        1. místo - Ladislav Boháč - 3.TG
        2. místo - Aneta Fantová - 3.TG
        3. místo - Lukáš Matys - 4.TG
 

  Zámecká galerie

 

 Dne 11.2. 2011 žákyně 3. ročníku obor aranžérka navštívily výstavu soutěžních prací
5. ročníku výtvarné soutěže v zámecké galerii v Náchodě.
 

  Galerie výtvarného umění

 

 Dne 11.2. 2011 navštívily žákyně 3. ročníku obor aranžérka Galerii výtvarného umění v Náchodě. Prohlédly si práce dospělých a žáků našeho okresu.
 

  Regionální soutěž NAŠE GALERIE – Tady a teď

 

 Dne 4. 2. 2011 byla v Galerii výtvarného umění v Náchodě zahájena výstava prací
5. ročníku výtvarné soutěže Naše Galerie –Tady a Teď. V soutěži uspěli i studenti naší školy.
V kategorii mládež (15 – 18 let) : Ester Pokorná (3. V) – 1. Místo (malba)
                                                     Alžběta Prouzová (3. V) – 2. místo (kresba)
                                                     Barbora Pleskotová (3. V) – 2. místo (malba)
V kategorii dospělí – výtvarný obor malba: Jan Bohuš (absolvent)– 2. místo
                                                                    Jana Mlynářová (4. V) – 3. místo
V kategorii dospělí – výtvarný obor grafika: Milan Drašnar (absolvent) – 1. místo
                                                                     Hana Rummelová (absolvent) – 2. místo
V kategorii dospělí – výtvarný obor kresba: Milan Drašnar (absolvent)– čestné uznání
 

  Lyžařský výcvik

 

 Ve dnech od 30.1 do 4.2.2011 jsme se byli již po čtvrté na lyžařském kurzu, který se konal v Dolním Dvoře na chatě Hanapetr. Celkem nás bylo 28, plus 4 učitelky. Studenti třídy 2.TG a 2.PD.
Od půlky ledna jsme se obávali, zda budeme mít vůbec sníh, ale počasí nám opět letos přálo a počasí bylo krásně slunečné a mrazivé.
Každý den jsme měli pestrý program. Ráno před snídaní byla rozcvička, dopolední a odpolední lyžování a večer byl zábavně soutěžení program, buď venku na sněhu, nebo na chatě. Po celý týden jsme měli utvořená tři družstva, ve kterých jsme soutěžili a poslední večer jsme měli maškarní rej spojený s vyhodnocováním a diskotékou.
Ve středu odpoledne jsme se v rámci odpočinku vydali na pěší výlet. Naším cílem byla chata Apalucha známá z filmu S tebou mě baví svět. A ve čtvrtek se konali závody ve slalomu a na běžkách.
Jsme rádi, že se nám nikdo vážně nezranil a doufáme, že se všichni dobře bavili stejně, jako my.
Výsledky soutěží:
Běh na lyžích:

 
Ženy Muži
1. Cvejnová Šárka
2. Seidlová Lucie
3. Vodičková Denisa

1. Ansorge Martin


Snowboard

Ženy Muži
1. Cvejnová Šárka
2. Kocandová Lenka
3. Trochanová Silvia
1. Šauer David
2. Balihar Vašek
3. Kopecký Martin


Slalom

Ženy Muži
1. Vodičková Denisa
2. Bitnarová Lucie
3. Seidlová Lucie
1. Máslo Aleš
2. Plšek Jiří
3. Ansorge Martin


Soutěž družstev

1. Chinese
2. Mumínci
3. Berušky


a ještě pár fotografií

  Soutěž kadeřnic

 

 V pátek dne 28.1. 2011 se uskutečnila ve společenském sále DM soutěž kadeřnic (3.ročník).
Téma - společenský večerní účes s použitím vlasových ozdob i vlasových příčesků a jiných ozdob s vlastní fantazií.
Čas provedení 60 minut. Zúčastnilo se celkem 16 soutěžících.
Umístění - 1. místo Seifertová Šárka
                 2. místo Bechyňová Sabina
                 3. místo Citová Michaela
Poděkování patří hodnotící porotě a sponzorům - firma Londa Hradec Králové a kadeřnický velkoobchod Drobný Náchod.!

 

 

  Celostátní soutěž REGION 2011 v Plzni

 

 Dne 21. ledna 2011 proběhla v ateliérech Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu v Plzni celostátní soutěž v odborných dovednostech uměleckých oborů. Soutěž byla vyhlášena pro tvorbu plakátu (dvojice) a kresbu (jednotlivci) . Za naši školu byly do soutěže vybrány studentky čtvrtého ročníku oboru Propagační výtvarnictví - dvojice Lucie Rýdlová a Žaneta Žídková pro soutěž ve tvorbě plakátu a Jana Mlynářová pro soutěž v kresbě. Jana Mlynářová získala 2. místo.
Kromě možnosti porovnání zkušeností a dovedností talentovaných studentů mezi sebou zde byla připravena pro soutěžící beseda s významnou osobností české fotografické scény prof. Mgr. Miroslavem Vojtěchovským.

 

 

  Soutěž v anglické konverzaci

 

 Dne 7. ledna 2011 proběhla na naší škole Soutěž v anglické konverzaci. Soutěže se zúčastnilo 10 studentů z 1. – 3. ročníků. Studenti prokázali své dovednosti nejen v konverzaci, ale také v poslechovém testu.

Výsledky soutěže:
1. místo - Ester Pokorná (třída 3. V)
2. místo - Alžběta Prouzová (třída 3. V)
3. místo - Michael Kolář (třída 3. TG)

Všem soutěžícím děkujeme za účast a těm nejúspěšnějším gratulujeme!

 

  Přijímací zkoušky 2011

 

 Ve dnech 4. a 11. ledna vykonali uchazeči o studium oboru Grafický design talentovou zkoušku. Předmětem zkoušky byla kresba a malba zátiší. Komise sledovala dodržení vzájemných proporcí, umístění do formátu, modelaci stínováním a barevné vyjádření.
 

© Střední škola propagační tvorby a polygrafie, Náchodská 285, 549 32 Velké Poříčí