>
 

2015

 

  Přijímací zkoušky

 

 V úterý 5. ledna 2016 a ve středu 6. ledna 2016 se na naší škole konaly přijímací zkoušky do oboru Grafický design. Zájemci o tento výtvarný obor skládali zkoušky z českého jazyka, dějin výtvarné kultury a na závěr talentovou zkoušku z malby a kresby.

 

  Vánoční besídka

 

  Tradiční vánoční setkání naší školy se uskutečnilo ve čtvrtek 17. 12. 2015 v kulturním sále domova mládeže. Úvod patřil řediteli školy, který připomenul všechny důležité události pro naší školu, které se tomto roce udály. Obor Aranžér nás seznámil se svou činností a dosaženými úspěchy. Dále se ke slovu dostali studenti 3. ročníku se svou prezentací z jazykově vzdělávacího pobytu v Londýně. Dalším bodem programu byla prezentace z poznávacího zájezdu studentů po Evropě.

 

  Mikuláš

 

  Jako každoročně, tak i letos k nám do školy zavítal Mikuláš se svou družinou. Všichni studenti dostali od andělů něco na zub a čerti, ač pouštěli hrůzu, odešli nakonec s prázdným pytlem. Je vidět, že na této škole jsou samí hodní a vzorní studenti.

 

  Jarmark národů V Hradci Králové

 

  V pátek 4. prosince 2015 jsme se zúčastnili tradičního jarmarku, kde se prezentovaly národnostní menšiny žijící v Královéhradeckém kraji. Při tomto jarmarku dostaly možnost prezentace střední školy. Naše škola předvedla kolekci vánočních dekorací v barvách a materiálech módních pro tento rok.

 

  Aranžování dárkových košů

 

  Dne 30. 11. a 2. 12. 2015 jsme se sešli v náchodské prodejně potravin – firma „ŠEBRLE“. Vánoční výzdoba prodejny pohladila po duši nejen prodavačky, ale i zákazníky. Balení dárkových košů, balíčků, psaní plakátů a vázání mašlí předvedli studenti oboru Aranžér I. a II. ročníku na výbornou.

 

  Evakuace školy

 

  Dne 30. 11. 2015 proběhlo na naší škole evakuační cvičení za asistence Hasičského záchranného sboru ve Velkém Poříčí. Hasiči pomocí diskotékového kouře provedli zakouření prostorů a tím vytvořili autentické prostředí. Žáci, pedagogové i ostatní zaměstnanci po vyhlášení poplachu opustili budovu školy podle evakuačního značení. Žáci některých tříd v přízemí byli evakuováni za pomoci hasičů oknem. Tato akce prověřila připravenost školy k mimořádným událostem a spolupráci s Hasičským záchranným sborem ve Velkém Poříčí.

 

  Exkurzní den ZŠ Svobodné Dvory

 

  Již třetí exkurzní den základních škol proběhl ve čtvrtek 12. listopadu 2015, tentokrát k nám zavítala ZŠ Svobodné Dvory z Hradce Králové. Osmáci a deváťáci byli uvítáni na domově mládeže, kde si prohlédli výstavu kalendářů ze soutěže, Vytvoř a vyhraj kalendář, které se také zúčastnili. Po následné prohlídce celé školy se jednu hodinu věnovali zvolené činnosti - v nabídce byla výtvarná příprava, aranžování, kadeřnické služby, potisk trička, práce s tabletem ve Photoshopu. Všechny dílničky se zdařily a naši hosté si s sebou odnášeli nové zážitky, vlastnoruční výrobky, nebo odcházeli s novou vizáží z kadeřnického salónu. Poděkování patří všem pedagogům, kteří náplň činnosti připravili, ale i našim studentům, kteří svůj obor představili a pomáhali osmákům a deváťákům se zvolenou činností.

 

  Volejbal Náchod

 

  Dne 11. listopadu 2015 se uskutečnil volejbalový turnaj dívek, který pořádalo Jiráskovo gymnázium v Náchodě. Náš tým ve složení Martina Vernerová 4. PD, Vendula Jirmanová 3. PD, Michaela Absolovnová 2. TG, Štěpánka Valášková 1. PD, Veronika Veseleňáková 1. PD, Nela Múčková 1. PD a Kristýna Kuchařová 1. PD v turnaji obsadily krásné čtvrté místo. První cena „dort“ zůstala na domácí půdě Jiráskova gymnázia v Náchodě. Našim děvčatům děkujeme za účast a vzornou reprezentaci školy.

 

  Piškvorky

 

  Dne 10. listopadu 2015 se družstvo "Domino", které se skládalo z nejlepších žáků naší školy ve hře piškvorky, zúčastnilo oblastního kola, které se konalo, jako v předešlých letech, na gymnáziu v Náchodě. Účast byla opravdu veliká a přestože "Domiňáci" bojovali, nepodařilo se jim probojovat do semifinálového kola, kam postupovala dvě nejúspěšnější družstva. Ale my to nevzdáváme a těšíme se na příští rok.

 

  Exkurzní den ZŠ Předměřice nad Labem

 

  Návštěva další ZŠ na naší škole proběhla ve středu 4. listopadu 2015. Žáci byli stejně jako ZŠ Malecí uvítáni na domově mládeže, prohlédli si výstavu Vytvoř a vyhraj kalendář v kulturním sále domova mládeže, poté prošli celou školou, seznámili se s našimi obory a zastavili se na zvoleném pracovišti, aby si vyzkoušeli i praktické činnosti. Nakonec s vlastnoručním výrobkem odjeli po pestře stráveném dnu zpátky domů.

 

  Exkurzní den ZŠ Malecí

 

 V úterý 27. října 2015 naši školu navštívilo 58 žáků ze Základní školy Malecí v Novém Městě nad Metují s jasným cílem – poznat blíže prostředí a obory naší školy. Přivítání žáků a úvodní slovo v kulturní sále domova mládeže patřilo řediteli školy Mgr. Rudolfu Volhejnovi. Poté si žáci prohlédli výstavu kalendářů ze všech ZŠ, které se zúčastnily námi vyhlášené soutěže Vytvoř a vyhraj kalendář. Pak přišla na řadu prohlídka celé školy a nakonec došlo i na praktickou činnost - žáci z Malecí si mohli vybrat jednu ze 6 oblastí – výtvarná příprava, fotografie, kreslení tabletem ve Photoshopu, kadeřnický salón, aranžérskou dílnu nebo potisk trika ve školní tiskárně. Den se vydařil, naplněný byl do poslední minuty a spokojení žáčci s vlastnoručně vyrobenými dílky nakonec usedli do svých autobusů a vydali se na cestu zpět do Nového Města nad Metují.

 

  Fotbalový turnaj „O pohár J. Masopusta“ Náchod

 

 Dne 27. října 2015 byl opět pořádán fotbalový turnaj „O pohár J. Masopusta“. Hrálo se na venkovním umělém trávníku v Náchodě - Bělovsi a naše škola na tomto turnaji nemohla chybět. Oproti předchozím ročníkům byl pozměněn systém turnaje, kdy nastoupilo pět hráčů v poli plus brankař, ale mohlo se v přerušené hře hokejovým způsobem střídat. Hra probíhala pouze na polovině velkého fotbalového hřiště. Náš tým bojoval o umístění ve skupině s týmy škol Academia Mercurii, Gymnázium Náchod, SŠH Teplice nad Metují, SPŠ Hronov a Stavební škola Náchod. Bohužel se naši žáci v těchto zápasech nedokázali probojovat na první dvě postupová místa a tím pádem ukončili cestu tímto turnajem. Není důležité vyhrát, ale zúčastnit se.

 

  Přednáška „Současný Izrael“

 

  Dne 27. 10. 2015 se v naší škole konala přednáška „Současný Izrael“ pod vedením pana R. Hejreta v rámci projektu Cemach, do kterého je škola zapojena. Zúčastnili se třídy 2. PD, 3. PD a 4. TG, žáci se dozvěděli spoustu zajímavostí a nových informací nejen o Izraeli.

 

  Stolní tenis Náchod

 

  Dne 14. října 2015 naši žáci reprezentovali školu ve stolním tenisu. Turnaj pořádaný Jiráskovým gymnáziem Náchod proběhl Na Hamrech v takzvané „Plechárně“. Každá škola mohla vyslat do bojů o postup na krajské kolo tříčlenné družstvo (plus náhradník), které bojovalo s dalšími týmy okolních středních škol. Naši školu reprezentovali žáci Tomáš Košnar 1. TG, Petr Vlček 2. AT, Matouš Jirman 1. G a Tomáš Plicka 1. G. Tým ukončil cestu turnajem na celkovém pátém místě z osmi. Výsledek byl tedy stejný jako v loňském roce. Děkujeme všem účastníkům za podané výkony a vzornou reprezentaci školy.

 

  Stříhání ve stacionáři

 

  Dne 2. 10. 2015 se žáci naší školy – Jan Mazáč 2. K a Denisa Švadláková 3. K s paní mistrovou Renatou Dudkovou zúčastnili charitativní akce – stříhání dětí ve stacionáři v Náchodě. Stříhání pořádal Nadační fond Šárky Birke a Stacionář v Náchodě. Akce se velmi vydařila a děti se radovaly z nových účesů.

 

  Fotografování kláštera

 

 Dne 29. 9. 2015 se žáci třídy 4. PD zúčastnili exkurze focení v klášteře v Broumově, kde měli za úkol vyfotit architekturu interiéru a exteriéru.

 

  Vzdělávací pobyt žáků školy v Londýně

 

  V termínu 22. až 27. září odjelo 14 studentů Střední školy propagační tvorby a polygrafie do Londýna na jazykově-vzdělávací pobyt, který byl podpořen z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost spolufinancovaným Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky. Byl zaměřen nejen na poznávání památek, ale i na výuku anglického jazyka s britskými lektory.
I přes dlouhou a únavnou cestu první den začal hned z rána návštěvou londýnských památek v centru města zvaném City. Zde si žáci prohlédli dominantu města – katedrálu sv. Pavla a místní mrakodrapy s podivnými názvy Střep a Okurka. Nahlédli do útrob otevíracího mostu Tower Bridge a pokračovali okolo pevnosti Tower na tradiční oběd – fish and chips. Po obědě se vydali metrem do Přírodopisného muzea v části Kensington, kde strávili odpoledne nad expozicemi dinosaurů, savců a jiných živočišných druhů. Navečer zamířili do hostitelských rodin na večeři a nocleh.
Druhý den v ranních hodinách vyjeli prohlédnout si přímořské letovisko na jih od Londýna – Brighton, kde všechny zaujalo velké vyhlídkové kolo na pláži, spousta mušlí a barevných kamenů. Při procházce městem si stačili zakoupit suvenýry a vyfotit si tamní královský palác. Odpoledne patřilo první společné výuce jazyka ve škole v Londýně. Následující den skupinu odvezl autobus do části Greenwich, kde si prošli nádherný park s Královskou observatoří a proslulým nultým poledníkem. Podívali se také do Námořního muzea a projeli se lodí po řece Temži. Odpoledne se znovu vrátili do školy na další výuku a obdrželi certifikát z jazykového kurzu. Po výuce se opět vrátili do hostitelských rodin.
Poslední den byl celý věnován návštěvě centra Londýna. Žáci viděli sídlo britské královské rodiny - Buckinghamský palác a prošli se parkem svatého Jakuba. Poté se vydali na nábřeží Temže k budově Parlamentu a na náměstí Trafalgar Square, kde měli možnost podívat se na vzácné sbírky umění do Národní galerie nebo do okolních ulic oblasti Soho a Čínské čtvrti. Společně také pokračovali na kruhové náměstí Piccadilly Circus známé svými velkými reklamami. Navečer již odjížděli autobusem od O2 Arény směrem na Dover a podmořský vlak, který je opět přepravil na břeh Francie. Všichni se vrátili domů unaveni, ale plni nových zážitků a znalostí.

 

  Výstava v Pellyho domě

 

 Dne 24. – 25. 9. 2015 se výstavy v Pellyho domě v Polici nad Metují zúčastnili aranžéři prvního a druhého ročníku. Návštěvníci mohli shlédnout nejen ukázky z jejich tvorby, ale předváděli i aranžování věnců a krychlí.

 

  Školení – prodlužování vlasů

 

 Do budoucna velmi přínosné a inspirující školení absolvovala třída 3K dne 22. 9. 2015 v Hradci Králové. V kadeřnickém salónu Perfekt, jehož majitelkou je absolventka naší střední školy Jana Baladrán Matěnová, si naši kadeřníci vyzkoušeli nejnovější technologii prodlužování vlasů firmy Great Lengths. Součástí školení byla i prohlídka kadeřnictví a skladu s velkým množstvím vlasů určených k prodlužování. Školení bylo pro naše žáky unikátní a majitelka a výhradní zástupkyně Great Lenghts pro Českou republiku žádné jiné škole tuto možnost neposkytuje. Tato zkušenost přinesla žákům nové pracovní příležitosti, které jsou velmi důležité pro budoucnost našich absolventů.

 

  Fotografování zámku

 

  Dne 21. 9. 2015 se třída zkráceného studia 1. TGZ, účastnila exkurze focení na náchodském zámku, kde měli žáci za úkol vyfotit architekturu.

 

  Adaptační kurz třídy 1.AT

 

  Ve dnech 17. a 18. 9. 2015 se třída 1. AT zúčastnila ve velkém počtu adaptačního pobytu na Jiráskově chatě na Dobrošově. Počasí se nám vydařilo a celý pobyt jsme si užili.

 

  Adaptační kurz třídy 1.K

 

  Ve dnech 14. – 15. 9. 2015 proběhl adaptační kurz třídy 1. K, a to v krásném prostředí Dobrošova u Náchoda na Jiráskově chatě. Počasí nebylo zrovna nejlepší a panoval silný vítr, ale to nás nemohlo odradit od plnění základního cíle kurzu „seznamování“. Žáci si brzy osvojili jména spolužáků a vzájemně o sobě získali základní informace. Následovaly skupinové hry a testy. Zábava pokračovala až do pozdního večera. Druhý den se nám ani nechtělo vracet.

 

  Podzimní závěrečné zkoušky

 

  Dne 14. 9. 2015 byly odstartovány písemnou částí závěrečné zkoušky v podzimním termínu. Praktické zkoušky proběhnou od 15. 9. do 17. 9. 2015 a finále bude ústní zkouška v pátek 18. 9. 2015.

 

  Podzimní ústní maturitní zkoušky

 

  Dne 11. 9. 2015 skládali maturanti tříd 4. PD a 4. TG ústní část maturitní zkoušky z českého a cizího jazyka, odborných předmětů a dějin výtvarné kultury.

 

  Adaptační kurz třídy 1.PD

 

  Dva dny 10. 9. a 11. 9. 2015 strávili studenti 1. PD na adaptačním kurzu v Dobrošově. V malebném prostředí měli žáci možnost lépe poznat své spolužáky i vyučující.

 

  Adaptační kurz třídy 1.G

 

  Dne 7.9. - 8.9.15 se uskutečnil adaptační kurz třídy 1.G. Vypravili jsme se na Dobrošov na Jiráskovu chatu, jejíž věž nabízí návštěvníkům úchvatný pohled do okolí. Pobyt jsme si užili a kolektiv jsme stmelili, všichni věříme, že ve stejném duchu budou pokračovat i další 4 roky naší školní docházky.

 

  Slavnostní zahájení školního roku 2015/2016

 

  Dne 1. 9. 2015 se i na naší škole vrátili do školních lavic středoškoláci vyšších ročníků. Žáky 1. ročníků a jejich rodiče uvítal v zaplněném kulturním sále domova mládeže ředitel školy Mgr. Rudolf Volhejn.

 

  Výlet 3. PD

 

  Dne 25. 6. 2015 třída 3. PD vyrazila na výlet na novoměstský zámek. Počasí nám přálo a tak byla pěší procházka z Rychty na náměstí velmi příjemná. Zahrada zámku i náměstí s podloubím je nejlépe vidět ze zámecké věže, to jsme si nemohli nechat ujít. Příjemný den jsme zakončili zmrzlinou v cukrárně na náměstí.

 

  Pěší výlet třídy 3. PD – Žďárky a Pstrążna

 

  Poslední den před vysvědčením 25. června se třída 3. PD vydala na pěší výlet do okolí školy. Za krásného počasí se přes poříčské letiště žáci dostali až do Žďárek, odkud je jen co by kamenem dohodil za polskou hranici do údolí s pstružími rybníčky v osadě Pstrążna. Pstruzi byli po ránu zřejmě vyhladovělí, proto skákali na háčky úplně sami, mnohdy i bez návnady. A upečení byli opravdovou lahůdkou! Na zpáteční cestě jsme se zastavili v Zálesí podívat se na stádečko beranů a dva malé kozlíky u babičky jedné ze žákyň a také jsme zachránili zaběhnutého voříška. Jako příjemné předprázdninové rozloučení byl tento „výšlap“ ideální.

 

  Školní výlet 1. AT

 

  Dne 24. 6. 2015 jsme i přes nepřízeň počasí vyrazili na školní výlet. Jeli jsme do nedalekého města Náchod. Navštívili jsme zámek, vojenský hřbitov a dále jsme pokračovali na náměstí. I přes občasný déšť se výlet vydařil.

 

  Recyklohraní

 

V rámci projektu Recyklohraní bylo v letošním školním roce v naší škole sebráno a odevzdáno k recyklaci 238 kg drobných elektrozařízení a 26 kg baterií. Také jsme se zúčastnili soutěže Věnuj mobil a plnili tematický úkol Blackout. Zapojili se zvláště žáci prvních ročníků, ale částečně i ostatní. Za tyto aktivity jsme obdrželi body, které proměníme za sportovní potřeby do tělocvičny. Za sběr jsme získali certifikát environmentálního vyúčtování.

 

  Výlet do maršovského údolí

 

  Procházkou z Velkých Petrovic do Žďáru nad Metují zakončili školní rok žáci 2. AT. Turistická stezka vedla maršovským údolím podél řeky Metuje. Cestou obdivovali krásy přírody a také si trochu zasoutěžili.

 

  Výlet do Častolovic

 

  Soukromý zámek v Častolovicích se stal cílem výletu třídy 2. AT v posledním červnovém týdnu. Prohlédli si rodové sídlo Šternbergů, přilehlý park osázený 150 druhy starodávných růží a zámeckou minizoo.

 

  Výlet 1. TG

 

  Ve dnech 22. – 24. 6. 2015 podnikla třída 1. TG výlet do Orlických hor. Studenti byli ubytování v malebném horském místě na chatě Juráška. Jediné počasí nás pořádně potrápilo. Ale zvládli jsme výšlapy do okolí, opékali vuřty, hráli společenské hry a koštovali dortík, který pro nás upekla paní učitelka. Sice jsme nezdolali výstup na Šerlich, ale deštivý výlet se vydařil.

 

  Výlet 2. TG

 

  Dne 24. 6. 2015 tedy poslední středu před prázdninami se třída 2. TG vydala na rozhlednu Na Signálu u obce Pavlišov, která byla otevřena vloni na podzim.

 

  Dětenice 2015

 

  Kadeřníci všech tří ročníků se společně s třídními učiteli vydali na školní výlet do Dětenic. Při cestě do středověku kadeřníky čekala tajná zastávka v McDonalds. Zde si žáci pochutnali na McFlurry a jelo se dál. V Dětenicích jsme se ubytovali v tříhvězdičkovém hotelu a vyrazili na prohlídku zámeckého pivovaru. Následovala procházka zámeckým parkem a samotná prohlídka zámku, která nebyla jen tak ledajaká, ale strašidelná. Při této prohlídce zámku se nám pan učitel Vugar Alegberov oženil s místním strašidelnou ženou. Zkrátka nepřišel ani pan učitel Pavel Macek, do kterého se ve středověké krčmě zamilovala „nejkrásnější“ blondýna z Dětenic. Večeře s programem v krčmě byla nezapomenutelná. Bylo zde hodně jídla, tance, šermu a nechyběla ani ohňová show. Dětenický kněz našel mezi žáky tu největší hříšnici a nechal jí zavřít do klece a projít očistou. Všichni zúčastnění se shodnou, že to byl úžasný zážitek, na který budeme rádi vzpomínat.

 

  Slavnostní předávání výučních listů

 

  V pátek 19. června 2015 od 9 hod. proběhlo v kulturním sále domova mládeže slavnostní předávání výučních listů úspěšným absolventům oborů Interiérový a propagační design, Technologie tisku, Vlasová tvorba a oboru zkráceného jednoletého studia Komerční grafika a polygrafie.

 

  Zážitkový kurz třídy 3. PD – Bokouš

 

  Ve dnech 17. a 18 června absolvovala třída 3. PD svůj školní výlet v podobě zážitkového kurzu v přírodním prostředí na základně SVČ Trutnov Bokouš v blízkosti Vlčkovic v Podkrkonoší. Doprava proběhla linkovými autobusy se dvojím přestupem. Na cílové autobusové zastávce si skupinu vyzvedl první z lektorů – ovšem v přestrojení za hvězdu pop music. Dále přebral žáky kostýmovaný lékař Chocholoušek, dále farář a „prezenčku urobil“ jakýsi podivně vyhlížející Ostravák. Ale to už se třída ocitla nad údolním stanovým areálem Bokouš. Po ubytování a první seznamovací aktivitě s hledáním a učením básniček se již celý kolektiv rozdělil na tři skupiny, z nichž první přejížděla celé údolí na závěsu lanovky, druhá se věnovala paintballu a třetí absolvovala skok odvahy z desetimetrové výšky. Odpolední aktivity zavedly žáky nejprve na hřiště plážového volejbalu, ale potom nastal opravdu rozhodný okamžik – dvě družstva zápolila v eskymáckém baseballu. A ten už se hrál skutečně hlava nehlava – i v potoce, v ostružinových houštinách či v blízké bažině. Po částečném usušení mnoha frekventantům nezbylo než znovu si obléci mokré svršky a boty, začínala totiž noční hra inspirovaná sci-fi knihou Johna Wyndhama Den trifidů. Celkem čtyři skupiny žáků se zavázanýma očima zakusily opravdové apokalyptické peklo – devadesátiminutovou strastiplnou cestu složitým terénem v okolí základny, která opět končila v bahně močálu a v potoce. Mnozí si sáhli na faktické dno svých sil a mnohokrát překonali sami sebe i svůj strach. Odměnou všem byl horký čaj a posezení u táboráku se zpěvem a kytarami, kde si sdělovali své zážitky z noční hry. Po noci ve stanech následovalo pošmourné a deštivé ráno, které se snažili lektoři rozveselit alespoň kostýmovanou rozcvičkou. Poslední terénní činnost se týkala hledání „majáků“ v okolí tábora. Ve vyhřáté klubovně se pak rozproudila krev i těm nejzkřehlejším při malování názvů pohádek a jejich odhadování. Při závěrečné reflexi se měli možnost všichni vyjádřit k průběhu a výsledkům kurzu. Každý člen třídního kolektivu překonal určitý limit, o kterém ani ve snu netušil, že by jej někdy mohl zvládnout. Se slovy díků lektorům, úsměvem na rtech a vnitřní hrdostí sami na sebe opouštěli žáci základnu Bokouš, která ve třídní historii bude pro mnohé znamenat aktivně a příjemně strávený čas s celým kolektivem a spoustu nezapomenutelných zážitků.

 

  Výlet na KUKS

 

  Dne 16. 6. 2015 žáci 1. a 2. ročníku aranžérů navštívili nově opravený hospic v Kuksu. Společně se všemi svými učitelkami odborného výcviku si prohlédli velkou bylinkovou zahradu, hospic Kuks a farmaceutické muzeum. Zaujali nás i Braunovi sochy ctností a neřestí.

 

  Školní výlet 3. TG

 

  Letos jsme se se studenty 3. TG vypravili ve dnech 16. – 18. 6. na křivoklátsko. První zastávka byla v Hořovicích, ve školícím centru digitálního tisku firmy REPROMAT. Studenti se poučili o nové technice tisku, tzv. digitálním ofsetu a potom už jsme se autobusem svezli k nedalekým hradům Žebráku a Točníku. Druhý den jsme podnikli výlet do Zbečna za zdejší středověký Hamousův statek a odsud potom hezky do kopečka na vyhlídku Pěnčina. Po dobrém pozdním obědě jsme ještě podnikli výpravu na hrad Křivoklát – krása. Třetí den jsme vyrazili k domovu, udělali jsme krátkou zastávku v Praze, a pak už hurá domů! Příští rok jedeme na „Mácháč“.

 

  Literární vycházka třídy 2. K

 

  Dne 12. června podnikli žáci třídy 2. K literární vycházku do Hronova. Navštívili rodný domek Aloise Jiráska a seznámili se s životními osudy a tvorbou tohoto regionálního autora. Po procházce Hronovem se žáci vrátili zpět do školy.

 

  Krajinářský kurz Litomyšl 2015

 

  V týdnu od 8. do 12. června se žáci druhého a třetího ročníku oboru Propagační design zúčastnili krajinářského kurzu. Studenti kromě kresby a malby v plenéru navštívili během pobytu v Litomyšli Portmoneum - Museum Josefa Váchala, novou expozici Městské galerie Litomyšl "Nejkrásnější obrazy města Litomyšl", kde se seznámili s dílem J. Čapka, O. Kubína, E. Filly, J. Zrzavého, J. Lady, V. Preissiga, J. Váchala a dalších. Na závěr pro ně byla připravena architektonická prohlídka Zámeckého návrší "Od pískovce laminátu". Studenti zde získali nové zkušenosti v kresbě a malbě. Výstava prací z krajinářského kurzu se uskuteční na podzim tohoto roku ve výstavních prostorách školy.

 

  Přednáška

 

  V pondělí 8. června se třídy 1. AT a 2. TG zúčastnily přednášky p. Rosy z České Skalice o afrických kmenech v Tanzánii. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého o životě a rituálech Masajů, prohlédli si domorodé zbraně, ozdoby a viděli jsme malou skromnou školu pro masajské děti. Působivé vyprávění pana Rosy v nás zanechalo nespočet dojmů.

 

  Slavnostní předávání maturitních vysvědčení

 

  V prostorách přednáškového sálu proběhlo dne 3. 6. 2015 předávání maturitních vysvědčení. Obory Grafický design, Reprodukční grafik a Tiskař na polygrafických strojích.

 

  Závěrečné zkoušky

 

  Písemkou 1. června 2015 byly zahájeny závěrečné zkoušky oborů Interiérový a propagační design, Technologie tisku, Vlasová tvorba a oboru zkráceného studia Komerční grafika a fotografie. Praktické zkoušky budou probíhat od 4. 6. do 12. 6. Poslední částí jsou ústní zkoušky od 15. 6. do 17. 6. Přejeme všem úspěšné zvládnutí všech částí závěrečných zkoušek

 

  Školní výlet 3.AT

 

  Školní výlet 3.AT dne 26.5. se uskutečnil na Ostaš, kde proběhlo opékání a posezení u ohně.

 

  Matematická soutěž

 

  Ve dnech 13. a 22.5. se konala na naší škole matematická soutěž. Všem zúčastněním děkujeme a těšíme se na další ročník.
Výsledky:
Učební obory:
1. Putrovec Ondřej 3.AT
2. Průša Libor  3.AT
3. Sobotka Ondřej 3.AT
Studijní obory:
1.  Kašparová Gabriela 1.PD
2. Srnová Nikola 
Vrkoslav Michal
3.TG
1.PD
3. Janovská Renáta 3.TG

 

  Ústní maturitní zkoušky 4. PD

 

  V pondělí 18. května 2015 byla odstartována poslední část maturitního víceboje. Od 18. 5. do 20. 5. se bude snažit třída 4. PD úspěšně zdolat otázky ústní maturitní zkoušky. V dalším týdnu od 25. 5. do 27. 5. bude „bojovat“ třída 4. TG. Přejeme všem štěstí a úspěšné zdolání všech překážek!

 

  Květinový den 2015

 

  Jako každoročně se žáci naší školy 13. května aktivně zúčastnili charitativní akce na podporu zdravého životního stylu a boje proti nádorovým onemocněním Květinový den. Celkem 12 dvojic ze třídy 3. PD ve žlutých tričkách nabízelo symbolické kvítky měsíčku lékařského. Můžeme s hrdostí konstatovat, že bylo prodáno všech 1200 květů, takže přínos naší školy do sbírkového fondu činí 26 262 Kč, čímž se naše škola umístila na 3. místě v celkovém počtu prodaných kvítků (ze 14 škol našeho regionu)!

 

  Přednáška „Holocaust a Antisemitismus“

 

  Dne 11. 5. 2015 se konala v naší škole přednáška na téma „Holocaust a Antisemitismus“ za účasti pana R. Hejreta, který se postaral o úvod a historický výklad a paní M. Vidlákovou, která přežila „Terezín“. Její vyprávění bylo velmi zajímavé, poutavé, ale i smutné a dojemné. Přednášky se zúčastnily třídy 1. PD, 1. TG, 2. AT a 2. K.

 

  Charitativní projekt „Motýli“

 

  Během měsíce dubna jsme oslovili některé naše studenty, zda by se chtěli zúčastnit charitativního projektu pro Rebeku Čihákovou, která se narodila s nemocí motýlích křídel. Akce spočívá v tom, že lidé, vytvoří různé předměty s motýlí tematikou a ty se následně prodají a výtěžek půjde na transparentní účet malé Rebeky.
Přihlásila se tři děvčata z 3. PD, která zhotovila umělecká díla inspirovaná motýly. Svými pracemi nám přispěli i aranžéři, kteří pro akci zhotovili motýly z různých materiálů.
Budeme doufat, že naše práce podpoří dobrou věc.

 

  Písemné maturity

 

  V pondělí 4. 5. 2015 zasedli maturanti do školních lavic s jasným úmyslem – úspěšně složit písemnou část státní maturitní zkoušky. Postupně zaplňovali záznamové archy z matematiky, anglického jazyka, českého jazyka a literatury a ve čtvrtek na závěr z německého jazyka. Přejeme všem maturantům úspěch v písemné části a hodně sil při přípravě na ústní zkoušku.

 

  Poslední zvonění třídy 4. PD

 

  Pořádné uvolnění po obhajobách praktických maturitních prací přišlo dne 29. dubna 2015 ruku v ruce s posledním zvoněním letošní maturitní třídy 4. PD. Nápaditě vystrojení studenti čekali se svým představením na celý pedagogický sbor v prostorech školní tělocvičny. Perfektně připravený výstup studentů pobavil všechny přítomné a originální dražbě děl známých umělců např. R. Lichtensteina, E. Degase nebo Y. Kleina pořádané Vojtou Dolanou alias Milanem Knížákem přítomní opravdu neodolali a dražební částky se na naše školní poměry vyšplhaly značně vysoko.

 

  Poslední zvonění 4. TG

 

  Dne 30. 4. 2015 se třída 4. TG rozloučila se spolužáky a pedagogy posledním zvoněním.

 

  Prezentace praktické maturitní zkoušky oboru Grafický design

 

  Praktická maturitní zkouška oboru Grafický design probíhající ve dnech 7. - 23. 4. 2015 byla v pondělí a úterý 27. a 28. dubna slavnostně ukončena prezentací zadaných úkolů. Studenti oboru Grafický design předvedli, vysvětlovali a obhajovali před zkušební komisí své maturitní práce. Výstupním materiálem byly vytištěné logo-manuály, návrhy zadaných propagačních prostředků, reliéfní plastické poutače a technické dokumenty k jednotné grafické prezentaci pro Místní akční skupinu Království - Jestřebí hory, o.p.s. se sídlem v Úpici. Hodnoceny byly nejen samotné vyhotovené práce, ale také úroveň prezentací a v neposlední řadě i kvalita portfolia mapující výtvarná i grafická díla maturantů v průběhu studia na naší střední škole.

 

  Praktická maturita 4. TG

 

  Dne 27. – 28. 4. 2015 třída 4. TG skládala praktickou maturitní zkoušku a dne 29. 4. proběhla prezentace praktických prací oboru Reprodukční grafik.

 

  Koncert dechového orchestru ZUŠ Hronov

 

  Dne 24. dubna proběhl v sále domova mládeže koncert dechového orchestru žáků Základní umělecké školy v Hronově pod vedením Miloše Meiera. Repertoár byl atraktivní, obsahoval kromě klasiky také melodie skupiny Queen, filmové melodie i hudební hádanky. Díky průvodnímu slovu moderátorky Zuzany Meierové Genrtové se posluchači dozvěděli i spoustu zajímavostí o orchestru a jeho úspěších. Na závěr koncertu si všichni diváci společně zazpívali skladbu My jsme čeští muzikanti.

 

  Fotografování rozhledny

 

  Dne 22. 4. 2015 žáci třídy 2. PD navštívili rozhlednu a měli za úkol vyfotit krajinářskou fotografii , celek, polocelek a detail v krajině.

 

  Fotografování v ZOO

 

  Dne 21. 4. 2015 jsme s žáky 1. ročníku oboru Aranžér navštívili ZOO Dvůr Králové nad Labem. Žáci měli za úkol nejen fotit zvířata, ale také se zaměřit na propagační materiály týkající se nabídky služeb v areálu ZOO.

 

  Fotografování Náchoda 

 

  Dne 20. 4. 2015 se vydala skupina jednoleté nástavby, 1. RGU do Náchoda. Dopoledne jsme tak strávili hezkou procházkou s focením volného tématu. 

 

  Den dovedností 

 

  Dne 10. 4. 2015 se uskutečnil ve školním kadeřnickém salonu ve Velkém Poříčí Den dovedností pro žáky 2. ročníku oboru adeřnice. Tématem byl módní dámský střih s konečnou úpravou. Žáci si zkusili a zároveň ověřili, co se doposud naučili, a změřili síly s ostatními spolužáky.

 

  Den Země

 

  Studenti prvních ročníků se zapojili do oslav Dne Země. Shlédli film s ekologickou tématikou a pak vybaveni lopatami, košťaty a hráběmi zahájili úklid celého areálu školy. Jedna skupinka studentů se vypravila také k rozhledně na Slavíkov a cestou se jim podařilo sebrat tři pytle odpadků.

 

  Zadání praktické maturitní práce studentům oboru Grafický design

 

  Dne 7. dubna 2015 byla studentům oboru Grafický design zadána praktická maturitní zkouška z odborných předmětů Navrhování, Prostorový design, Praktická cvičení a Písmo. Téma pro letošní rok je tvorba návrhu jednotné grafické prezentace pro Místní akční skupinu Království - Jestřebí hory, o.p.s. se sídlem v Úpici. Finální návrhy studentů by organizace MAS chtěla představit na sněmu místních akčních skupin v druhé polovině roku 2015.

 

  Apríl ve škole

 

  Pro 1. dubna je typické aprílové počasí, i výuka ten den ve škole začala aprílově. Do hodin přišli popletení učitelé a učitelky a učili věci, které se běžně neučí. Aprílovým žertíkem bylo i narušení hodin aktivními uklízečkami, které kontrolovaly růžové přezůvky.

 

  Film „Bojovníci ze severu“

 

  Dne 30. 3.2015 v rámci festivalu Jeden svět měli žáci školy možnost shlédnout dokumentární film “Bojovníci ze severu“. Během této projekce jsme nahlédli do životů mladých lidí, kteří se v posledních letech přidávají k radikálním islamistickým skupinám. Jaké jsou jejich motivy? Jak jejich cesty končí? Jak se s osudem svých zmanipulovaných dětí vyrovnávají jejich rodiče? Odpovědi na tyto otázky nám přinesl právě tento film.

 

 

  Fotografování Velikonoc 

 

  Dne 30. 3. 2015 se třída zkráceného studia RGU zúčastnili focení velikonoční výstavy v Náchodě.

 

  Přednáška Ligy proti rakovině Náchod

 
 Dne 25. března proběhla pro dívky ze tříd 3. AT, 3. K, 3. PD a 3. TG přednáška členek Ligy proti rakovině Náchod, která byla věnována prevenci onkologických onemocnění. Dívky byly formou instruktáží seznámeny s metodami sebevyšetřování a měly možnost jeho nácviku na modelech. 

  Holky z Venuše, kluci z Marsu

 

  Dne 24. 3. 2015 se poprvé přednášky o dospívání zúčastnili kromě dívek i chlapci a humornou formou s paní Alenou Blažkovou probrali, co vše by měli vědět o vztazích, o sobě, o životě, také fyzické, psychické a sociální aspekty dospívání, reprodukční zdraví a hlavně na závěr osobní dotazy.

 

  Klokan 2015

 

  V pátek 20. 3. 2015 22 žáků naší školy soutěžilo, kdo získá více bodů v matematické soutěži KLOKAN 2015. A výsledky?
V kategorii Junior
1. Vítek Jan 2.PD
2. Volná Patricie 2.TG
3. Plná Marie 2.PD
V kategorii Student
1. Stolín Vojtěch 3. TG
2. Janovská Renáta 3.TG
3. Vlček Petr 4.TG

 

  Fotografování pod vodou

 

  Ve čtvrtek 19. 3. 2015 se třída 2. PD s paní učitelkou Kubcovou vydala do Nového Města nad Metují na focení pod vodou. Jeli jsme vlakem a ve vodě jsme strávili dvě hodiny. Přesto, že většina měla námitky, že plavat a fotit pod vodou nebudou, nakonec stejně skoro všichni do bazénu naskákali, fotili a užili si to. Myslím, že to byla povedená exkurze, kde jsme se naučili a poznali, jak se může fotit pod vodou.

 

  Srdíčkový den

 

  Společnost Život dětem nás oslovila s žádostí o pomoc se Srdíčkovými dny, při kterých dne 18. 3. 2015 pět děvčat z 2. TG prodávalo srdíčka a náramky. Kupujícím děvčata dávala letáčky a informovala o účelu sbírky – pomoc vážně nemocným dětem na zakoupení různých rehabilitačních a zdravotních pomůcek. Děkujeme všem za ochotu přispět a pomoc při sbírce.

 

  Fotografování Praha 

 

  Dne 16. 3. 2015 se vydala třída 1. RGU po památkách hlavního města Prahy. Z hlavního nádraží jsme se vypravili za historickou architekturou starého města a naším úkolem bylo právě téma architektura z různého pohledu. Například i polocelek a detail. Kromě architektury se nám povedlo zachytit celkovou atmosféru města a spoustu hezkých snímků. Výlet se jako vždy vydařil.

 

  Krajinářská fotografie

 
 Dne 10. 3. 2015 žáci 3. PD navštívili rozhlednu a měli za úkol vyfotografovat krajinářskou fotografii a celek, polocelek, detail v krajině. 

 

 

  Aranžování stolů 

 

  Ve dnech 24. 2. až 9. 3. 2015 proběhlo v 2. AT aranžování stolů, měli připravit originální stůl pro různé příležitosti podle své fantazie. Použili různé doplňky , aby prostřený stůl byl harmonický celek, u něhož si každý rád posedí.

 

  Příprava velikonoc

 

  Ve dnech 4. až 6. března 2015 u aranžérek 3. ročníku probíhala příprava na velikonoční výstavu - natírání panelů, tapetování a příprava dekorací.

 

  Klauzurní práce 4. ročníku z figurální kresby

 

  Dne 2. a 3. března 2015 proběhly v ateliéru domova mládeže klauzurní práce z figurální kresby 4. ročníku oboru Propagační design.

 

  Fotografování krajiny

 
 Dne 2. 3. 2015 žáci zkráceného studia RGU navštívili rozhlednu a měli za úkol vyfotografovat krajinářskou fotografii a detail v krajině.

 

  Přednáška Pavla Rejtara

 

  Dne 26. 2. 2015 proběhla v kulturním sále na Domově mládeže přednáška Pavla Rejtara, fotografa a člena unie výtvarných umělců. Zaměřoval se na historii a funkci fotografie a svůj výklad přenášel dál ke svým dílům. V duchu přednášky se nesla slova inspirace a studenty jistě obohatila o zajímavé poznatky ze světa klasické montáže fotografií.

 

  Fotografování lázní 

 

  Dne 23. 2. 2015 byl uskutečněn výlet do zchátralých náchodských lázní. Studenti zde měli za úkol fotit celek, polocelek a detail. Místo mělo svoji atmosféru a tak se fotografie vyvedly dle očekávání. Focení se vydařilo.

 

  Návrhy interiéru 

 

  Dne 11. 2. 2015 odevzdali žáci 2. ročníku oboru Aranžér makety návrhu interiéru. Jednalo se o vytvoření návrhu na uspořádání prostoru - jak vybavit prostor, jejich osobní názor na životní styl, rodinný život a odpočinek.

 

  Lyžařský výcvik 2015 

 

  I letos se mohli žáci druhých ročníků (2. PD a 2. TG) zúčastnit lyžařského kurzu, který proběhl od 25. ledna do 30. ledna 2015 v krásné krajině Krkonošských hor na chalupě Hanapetr v Dolním Dvoře. Kurzu se zúčastnilo celkem 27 žáků a konečně nám letos přálo i počasí. Zima nám přinesla dostatečnou sněhovou nadílku a s tím i dobré lyžařské podmínky. Velkou výhodou chalupy Hanapetr je skvělá kuchyně, příjemný prostředí a v neposlední řadě i přilehlý lyžařský svah, na kterém je provozován vlek jen pro návštěvníky této horské chalupy a tak nejsme rušeni dalšími návštěvníky hor. Svah není z nejdelších, ale postačí zkušenějším lyžařům i snowboardistům a k začátečníkům je přívětivý. Další výhodou tohoto kurzu pro žáky byl termín konání, který vyšel na týden před jarními prázdninami a žáci si mohli na dlouhou dobu odpočinout od školy. Děkuji všem za účast na kurzu, podané sportovní výkony a vzorné chování naprosté většiny žáků.

 

  Výstava Gross Rosen na DM

 

  V pátek 30. 1. 2015 proběhla v našem kulturním sále vernisáž velice působivé výstavy „Gross-Rosen historie, která se nás týká.“ Výstava je praktickým výstupem maturitní zkoušky studentů oboru Grafický design. Tuto originální expozici můžeme v kulturním sále Domova mládeže zhlédnout pouze do 12. 2. 2015, pak bude výstava putovat po městech, které o ni projevily zájem.

 

  Aranžování stolů 

 

  Dne 26. 1. 2015 proběhlo aranžování stolů žáků 3. ročníku oboru Aranžér a to pro různé příležitosti - dětská párty, velikonoce, svatební dekorace.

 

  Aranžování stolů 

 

  Dne 20. 1. 2015 žáci z 3. ročníku oboru Aranžér nazdobili stoly na téma: svatební tabule, dětská párty a narození dítěte.

 

  Zimní krajina 

 

  Dne 12. 1. 2015 se žáci zkráceného studia 1. RGU zúčastnili focení zimní krajiny. Exkurze a focení proběhlo cestou z Dobrošova do Náchoda. Přestože počasí moc nepřálo, žáci fotili a vzniklo několik moc hezkých fotek.

 

  Focení zimní krajiny 

 

  Dne 6. 1. 2015 se žáci ze třídy 3. PD účastnili focení zimní krajinářské fotografie.

 

  Focení zimní krajiny 

 

  Dne 5. 1. 2015 se žáci zkráceného studia RGU účastnili focení krajinářské fotografie, kde měli za úkol zachytit zimní krajinu.

 

  NG Praha - Anežský klášter, Galerie Rudolfinum, Dům U Kamenného zvonu 

 

  V úterý 15. 12. 2015 navštívila třída 2. PD stálou sbírku moderního umění Národní galerie v Anežském klášteře, kde je umístěna stálá sbírka středověkého umění v Čechách a střední Evropě, v Galerii Rudolfinum výstavu figurální tvorby pěti umělkyň Flaesh - Marlene Dumas, Tracey Emin, Berlinde De Bruyckere, Kiki Smith a Louise Bourgeois a v Galerii Dům U kamenného zvonu výstavu současné fotografky Miloty Havránkové.

 

 

  NG Praha - Veletržní palác 

 

  Ve čtvrtek 26. 11. 2015 navštívila třída 4. PD stálou sbírku moderního umění Národní galerie ve Veletržním paláci, kde zároveň probíhaly krátkodobé výstavy Silver Lining/25. výročí ceny Jindřicha Chalupeckého, Renaut Jerez/objekty a Slovanská epopej/Alfons Mucha. Studenti si doplnili znalosti z předmětu Dějiny výtvarné kultury a seznámili se s originálními díly významných osobností české a evropské výtvarné scény.

 

 

  GVUN Náchod

 

  Ve středu 25. 11. 2015 v GVÚ Náchod pro žáky 1. PD připravil Mgr. Vlastislav Tokoš přednášku o grafických technikách. Seznámil žáky nejen s technologickými postupy tisků, ale i vysvětlil na názorných ukázkách, jak jednotlivé techniky rozpoznat a určit.

 

 

  Podzimní Prahou za divadlem a kulturou

 

  Dne 6. listopadu 2015 se vydalo 40 žáků naší školy autobusem do Prahy. Po příjezdu měli možnost navštívit výstavu slovenské fotografky Miloty Havránkové, která právě probíhá v Galerii hlavního města Prahy – Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí. Výstava byla zajímavá díky pestré škále výtvarných technik, které autorka využívá, a také díky jejímu křehkému ženskému vidění světa. Krásné počasí lákalo také k procházce po Praze. Večer byl věnován představení retrokomedie „Oněgin byl Rusák“ v Divadle v Dlouhé. Toto představení dávalo možnost pochopit i mladé generaci prostřednictvím dobových a dodnes hraných hitů a veselých i dojemných osudů hlavních hrdinů část naší historie do roku 1989. Tříhodinové představení v nabitém hledišti bylo sice náročné, ale nenudil se nikdo. Diváci odměnili herce aplausem a vynutili si i přídavek. Domů se všichni unavení účastníci exkurze vrátili až v noci, avšak bohatší o kulturní zážitky a dojmy z prosluněné podzimní Prahy.

 

 

  Exkurze Zoo 

 

  Dne 4. 11. 2015 jsme se jako třída s předmětem focení vydali do zoologické zahrady ve Dvoře Králové. Po příjezdu do zoo, kam jsme se dostali linkovými autobusy nám, byly zadány úkoly na celý den. Rozešli jsme se po všech koutech zoo rozveseleni dobrým počasím a zvířaty. Každý fotil něco jiného, ale úkoly byly pro všechny stejné. Po několika hodinách jsme se zase všichni sešli, shodli se, že se exkurze moc vydařila a nakonec společně opět autobusem odjeli domů.

 

 

  Exkurze třídy 4. PD do rádia a knihovny 

 

  Dne 4. listopadu 2015 se uskutečnila exkurze třídy 4. PD do Hradce Králové s dvojím cílem. Prvním byla pracovní návštěva Hitrádia Magic, kde bylo úkolem žáků namluvit rozhlasovou reklamu na Dny otevřených dveří naší školy, vytvořenou v rámci výuky předmětu Propagace. Prostředí rádia bylo zajímavé a inspirativní, ale ještě zábavnější byla samotná práce na reklamě. Ta se nakonec skládá z hlasů pěti budoucích maturantů. Druhým cílem byla exkurze do nejmodernější a největší knihovny v našem regionu – do Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové, která každého návštěvníka zaujme již svou architekturou. Protože mnoho žáků se po maturitě chystá na vysokoškolská studia, byla pro ně prohlídka knihovny opravdu poučná.

 

 

  Designblok 2015

 

  Ve čtvrtek 22. října jsme byli se třídami 3.PD a 4.PD přítomni otevření jedinečné přehlídky designu. Pro letošní rok zvolili organizátoři Průmyslový palác v Holešovicích. V obou křídlech paláce nás čekala díla českých i světových designérů. Představeny byly diplomové práce mladých tvůrců. Prezentace zde uvedli i některé z vysokých uměleckých škol. Nalezli jsme novinky z oblasti nábytku, bytových doplňků a svítidel, ale i prototypy a produkty bez komerčního výrobce. V prostoru před výstavním areálem bylo možné vyzkoušet nové modely koloběžek, což žáci uvítali s radostí.

 

 

  Exkurze Náchod

 

  Dne 22. 10. 2015 jsme se se žákyněmi třídy 2. K vydaly na jednodenní exkurzi do krásného podzimního města Náchod. V plánu jsme měli projít kadeřnictví v hlavní části města. Žákyně se velice zvídavě a se zdravým zápalem ptaly na všeliké otázky ohledně kadeřnického kumštu a profesionální kadeřnice jim velice ochotně odpovídaly.
Po dokončení „profesionální“ části exkurze se děvčatům dostalo zasloužené odměny a to společné procházky na Náchodský zámek. Vzhledem k tomu, že nás doprovázelo nádherné počasí, tak jsme si tuto dlouhou a poměrně náročnou procházku užili. Při té výborné náladě holky zapomněli i na puchýře. Celou exkurzi jsme zakončili v kadeřnickém velkoobchodu u pana Drobného, kde si dívky nakoupily pomůcky, které potřebují ke své krásné profesi. Celá exkurze se vskutku vydařila a všichni se už těšíme na další, možná i někam dále.

 

 

  Exkurze Česká Skalice 

 

  Dne 16. 10. 2015 žákyně 1. K a 3. K se společně vydaly na prohlídku města Česká Skalice. Cílem exkurze byla návštěva kadeřnických praxí, které jsou v tomto příjemném městě. Děvčata mohla přímo nahlédnout pod „pokličku“ zkušených kadeřnic. Ty rády odpovídaly na jejich všetečné otázky. Dívkám se některá kadeřnictví líbila natolik, že s kadeřnicemi diskutovaly o možnostech práce v jejich salónech po ukončení studia na naší škole. Doufejme, že se to alespoň některé z nich podaří a bude smět dělat své vysněné povolání právě zde, v České Skalici.

 

 

  Ekologická exkurze do vodní elektrárny 

 

  Interaktivní expozici přibližující obnovitelné zdroje energie navštívili dne 13. 10 2015 žáci tříd 1. G a 1. PD. Expozice je umístěna v budově malé vodní elektrárny „Hučák“ v Hradci Králové. Žáci si také prohlédli funkční více než 100 let staré zařízení elektrárny.

 

 

  Poznávací zájezd Paříž, jižní Anglie, Londýn 

 

  Dne 6.10. - 11.10.2015 jsme se rozjeli do Paříže, jižní Anglie a Londýna na poznávací zájezd. Navštívili jsme spoustu krásných míst a historických památek, například Eiffelovu věž, Windsor, Tower Bridge. Počasí nám přálo, spaní v anglických rodinách pro nás bylo velmi poučné, parta byla bezvadná a tak už se těšíme na další zájezdy a další zážitky.

 

 

  Veletrh For interior Praha

 

  Dne 1. 10. 2015 probíhal veletrh bytového designu For interior v Praze Letňanech. Letos byl spojen i s veletrhy For decor, present a For gastro, hotel. Sedm hal bylo zcela plných. Aranžéři 2. ročníku vše navštívili, den byl plný jedinečných zážitků.

 

 

  GVU Náchod, Eduard Tomek

 

  Ve středu 30. 9. 2015 jsme se studenty 1. PD navštívili GVU v Náchodě. Výstavou Eduarda Tomka „Barva tónů a zvuk barev“ nás provedla Mgr. Petra Killarová. Žáky seznámila s vybranými autory, kteří se pokoušeli převádět hudbu do malířské podoby. Součástí přednášky byl také výtvarně – hudební experiment, kdy se studenti pokusili o vlastní barevný přepis hudebního záznamu.

 

  Exkurze do knihovny

 

  Dne 25. září 2015 proběhla exkurze žáků třídy 1. G do Městské knihovny Egona Hostovského v Hronově. Jejím cílem bylo seznámení žáků se službami knihovny, možnostmi získání studijní literatury a rozvoj čtenářské gramotnosti. Mnozí žáci jsou pravidelnými návštěvníky knihoven ve svých místech bydliště, proto jim nedělalo potíže cvičné vyhledávání titulů v on-line katalogu, ani hledání knih přímo na policích. Zaujala je také nabídka odborné literatury a časopisů.

 

 

  Návštěva GVU v Náchodě

 

  Dne 23. 9. 2015 byli někteří žáci prvního ročníku obor Aranžér v zámecké galerii v Náchodě, kde se zúčastnili výukového programu „Jak to chodí v galerii“. Žáci se seznámili s tím, jak to funguje v galerii a jak organizovat výstavy, což je přínosem pro jejich obor. Velmi zajímavá byla prohlídka depozitáře, kde se uchovávají výtvarná díla.

 

 

  Exkurze třídy 4. PD – Romeo a Julie

 

  Dne 21. 9. 2015 proběhla v rámci výuky českého jazyka a literatury exkurze žáků třídy 4. PD do Klicperova divadla v Hradci Králové na představení hry Williama Shakespeara Romeo a Julie. Kdo však čekal klasické zpracování nesmrtelné tragédie, byl velmi překvapen. Díky modernímu zpracování a režii Davida Drábka získal děj zasazený do současnosti zcela aktuální vyznění. Před očima diváků se odvíjel známý příběh Romea a Julie provázený zpěvem, tancem a rychle se střídajícími překvapivými scénami ze života Romů i „bílých“. Rozdílnost etnik, povah a životních stylů mladých milenců je nakonec dovedla k tragickému vyústění jejich lásky. Představení diváky pohltilo, každá scéna byla odměňována potleskem. Herci byli výborní, diváci se mohli bavit, dojímat i bát se o své hrdiny. Určitě se nedá říct, že by v tomto provedení byla klasika nudná.

 

 

  Exkurze v Regionálním muzeu Náchod

 

  Dne 17. 9. 2015 se uskutečnila v rámci výuky dějepisu exkurze třídy 1. G v Regionálním muzeu v Náchodě. Žáci se seznámili s historickými prameny a vystavenými exponáty, dokumentujícími dějiny regionu i obecné dějiny od pravěku do současnosti. Zajímavá byla také nová výstava o historii kávy a kavárnách.

 

 

  Exkurze třídy 2. K – Richard III.

 

  Dne 18. 9. 2015 se vydali žáci třídy 2. K v rámci výuky českého jazyka a literatury v krátkém čase již podruhé do Klicperova divadla v Hradci Králové na představení hry Williama Shakespeara. Tentokrát padla volba na Richarda III. Už podle předchozího zpracování Romea a Julie v režii Davida Drábka všichni věděli, že představení bude opět moderní a překvapivé. Málokdo však čekal, že tentokrát budou ženské role hrát muži a hlavní postavu naopak křehká herečka Pavlína Štorková. Opět si přišli na své ti, kteří mají rádi zpěv, tanec a moderní pojetí divadla. Zlo v podání hlavní představitelky bylo tak sugestivní, že se až tajil dech. Herci byli velmi přesvědčiví, takže lehce vtáhli diváky do děje. A ti se jim odměnili pořádným aplausem.

 

 

  Exkurze do tiskárny GZH Hronov

 

  Dne 15. 9. 2015 měli žáci 1. TGZ, 2. TG, 3. AT a 3. TG možnost prohlédnout si prostory a vybavení tiskárny GZH v Hronově. Firma má dlouholetou praxi a moderní polygrafické vybavení.

 

 

  Exkurze do kadeřnického velkoobchodu

 

  Dne 14. 9. 2015 navštívili žáci 1. a 3. ročníku oboru Kadeřník kadeřnický velkoobchod Tomáše Drobného v Náchodě, kde si také mohli zakoupit profesionální vlasovou kosmetiku. Dále si prohlédli školní kadeřnický salon na Kamenici a další náchodské kadeřnické a kosmetické salony.

 

 

  Exkurze třídy 2. PD 

 

  Dne 4. června se 2. PD účastnila exkurze do Police nad Metují, kde jsme všichni navštívili výstavu na téma "Antika", dále pak muzeum Merkuru.

 

 

  Tress Červený Kostelec 

 

  Seminář pod vedením p.Doležalové v Tressu v Červeném Kostelci byl úžasný.Studenti 2.ročníku interiérového a propagačního designu si mohli v dílně naaranžovat ze živých květin kytici vysokou a nízkou.V budoucnu aranžéři mohou uplatnit své zkušenosti jak v prodejnách tak v interiérech.

 

 

  ZOO Dvůr Králové

 

  Rozsáhlý areál v ZOO ve Dvoře Králové nám v tomto krásném období nabídl shlédnout spoustu zajímavostí.Aranžérům 2.ročníku se nejvíce líbili geoardi,lvy a zahradní rozkvetlá úprava celé zologické zahrady.

 

 

  Exkurze třídy 1. K – Romeo a Julie

 

  Dne 1. června proběhla v rámci výuky českého jazyka a literatury exkurze žáků třídy 1. K do Klicperova divadla v Hradci Králové na představení hry Williama Shakespeara Romeo a Julie. Po usazení v hledišti mládeží zaplněného Klicperova divadla začalo představení zdánlivě klasicky, brzy však díky modernímu zpracování a režii Davida Drábka nabral děj nesmrtelné tragédie zasazený do současnosti na obrátkách. Zpěv, tanec a rychle se střídající překvapivé scény ze života Romů i „bílých“. Rozdílnost etnik, povah a životních stylů mladých milenců je nakonec dovedla k tragickému vyústění jejich vztahu. Představení všechny diváky pohltilo, každá scéna byla odměňována potleskem. Herci byli výborní, diváci se mohli bavit, dojímat i bát se o své hrdiny. Určitě se nedá říct, že by v tomto provedení byla klasika nudná. V každém případě to nebyla poslední cesta této třídy za divadlem.

 

 

  Detecha

 

  Dne 22. 5. 2015 jsme navštívili se třídou 2.K provoz Detechy v Novém Městě nad Metují. Studenti zde měli možnost vidět výrobu vlasové i pleťové kosmetiky značky Regina. Kvůli hygienickým předpisům jsme prohlídku absolvovali v předepsaném oblečení, v bílém plášti a se síťkou na vlasech.

 

 

  Hasičský záchranný sbor Velké poříčí 

 

  Dne 20. května a 29. května 2015 navštívili žáci prvních ročníků budovu profesionálních hasičů ve Velkém Poříčí, kde vyslechli informace k fungování integrovaného záchranného systému a hlavně přednášku o poskytování laické první pomoci, kterou si pro nás připravil prap. Petr Košťál. Za poskytnuté informace děkujeme.

 

 

  Exkurze v tiskárně Bauch, Navrátil s. r. o. 

 

  V úterý 12. 5. 2015 jsme se studenty 1. RGU navštívili firmu BAUCH, NAVRÁTIL v Novém Městě nad Metují zabývající se ofsetovým tiskem, ale zejména výrobou obalů. Mohli jsme tak v praxi sledovat celý proces od zpracování návrhu až po finální výrobek. V areálu firmy je také malé muzeum s vybavením pro ruční sazbu. Exkurzi jsme zakončili návštěvou zámeckého parku, jejíž zeleň podtrhuje barokní sochy Matyáše Brauna i zastřešený most od Dušana Jurkoviče.

 

 

  Veletrh Reklama Polygraf

 

  Dne 14. 5. 2015 se mezinárodního veletrhu Reklama Polygraf v Praze zúčastnil rekordní počet studentů – 55. Výstava opět představila nové moderní technologie hlavně v oblasti reklamy – digitální a 3D technologie, novinky z oblasti dokončujícího zpracování a obalového průmyslu. Těšíme se na další ročník.

 

 

  Exkurze třídy 1. PD do Prahy

 

  Dne 13. května se vydali žáci třídy 1. PD v rámci výuky českého jazyka a dějepisu na exkurzi za kulturními a historickými památkami Prahy. Nejprve si prohlédli historickou budovu Národního divadla od základních kamenů přes hlediště, jednotlivé foyery, až po terasu s trigami a nádherným pohledem na panorama hlavního města. Především chvíle, kdy zasedli do hlediště rozsvíceného sálu se slavnostní oponou a měli možnost vnímat atmosféru této výjimečné budovy na vlastní kůži, na všechny silně zapůsobily. Dále následovala jízda lanovkou na rozkvetlý Petřín a procházka přes Strahov k Pražskému hradu do svatovítské katedrály a přes Karlův most a staroměstské uličky plné turistů z celého světa na Staroměstské náměstí před orloj. Putování začalo i skončilo pod památnou sochou svatého Václava na Václavském náměstí.

 

  Exkurze 2. PD do ZOO Dvůr Králové n. Labem

 

  Dne 7. května jsme se účastnili exkurze do Zoo Dvůr Králové nad Labem. Měli jsme za úkol, podle zadání od paní učitelky Kubcové, vyfotit určité fotografie zvířat, ze safari nebo reportážní fotografie. V Zoo se nám velice líbilo, bylo krásné počasí a naše exkurze se velice vydařila.

 

 

  Exkurze 3. PD do ZOO Dvůr Králové n. Labem

 

  Dne 5. května jsme se zúčastnili exkurze do Zoo Dvůr Králové nad Labem. Měli jsme za úkol, podle zadání od paní učitelky Kubcové, vyfotit určité fotografie zvířat, ze safari nebo reportážní fotografie. V Zoo se nám velice líbilo, bylo krásné počasí a naše exkurze se velice vydařila.

 

 

  Vodní elektrárna „Hučák“ v Hradci Králové

 

  Dne 29. 4. 2015 si žáci 2. AT rozšířili vědomosti z fyziky a ekologie při exkurzi do vodní elektrárny. Prohlédli si také expozici „Obnovitelné zdroje energie“.

 

 

  Exkurze na výstavu fotografií

 

  Dne 27. dubna se třída 1. RGU účastnila exkurze do Náchoda, kde se konala výstava fotografií ze Španělska. Výstava byla určitě zajímavá a shlédli jsme mnoho zajímavých fotografií.

 

 

  Exkurze do zahrady Trees

 

  Dne 22. 4. 2015 se v prostorách Prodejní zahrady TREES v Červeném Kostelci mělo uskutečnit okresní kolo amatérské floristické soutěže. Český zahrádkářský svaz tuto soutěž den před konáním odvolal. V zahradě se ale stále něco děje takže žáci 2. AT měli co obdivovat, prodejní stoly v zahradě se proměnily do krásy. Květenství primulí, sedmikrásek, pomněnek, macešek i keřů nás okouzlila. Nasbírali jsme inspiraci.

 

 

  Exkurze na Úřad práce v Náchodě

 

  Dne 20. 4. 2015 se žáci 3. ročníku učebního oboru Kadeřník a dne 23. 4. 2015 se žáci 3. ročníku učebního oboru Aranžér a Tiskař zúčastnili besedy na Úřadu práce v Náchodě. Beseda byla zaměřena na problematiku bezplatných služeb, které úřad práce poskytuje především těm, kteří mají problém s uplatněním na trhu práce. Žáci získali aktuální informace, které mohou využít u závěrečných zkoušek, případně při hledání práce po ukončení studia.

  Exkurze do Teplárny Náchod

 

  V pondělí 13. dubna jsme navštívili se třídou 1. AT provoz Teplárny Náchod. Prohlídku jsme absolvovali s ochrannými helmami na hlavách a viděli jsme celý provoz teplárny - drcení uhlí, sklad uhlí a nahlédli jsme do obrovského kotle, kde se teplota pohybovala okolo 650 C. Také jsme prošli chladicí věž a na závěr se podívali do místnosti, ze které se celý tento komplex řídí počítačem. Škoda jen, že jsme nemohli vylézt na komín!

 

 

  Typografická exkurze

 

  V úterý 24. 3. 2015 jsme se studenty 1. RGU podnikli typografickou exkurzi do Pardubic. Navštívili jsme výstavu kaligrafií a knižních vazeb Jiřího Šindlera.

 


Následně jsme vyrazili do ulic na lov a určování typů písma, které toto město skýtá.

 

 

  Exkurze – obnovitelné zdroje energie

 

  Malá vodní elektrárna "Hučák" na Labi v Hradci Králové dodává elektřinu do rozvodné sítě už více než 100 let. V této obdivuhodné secesní stavbě, která je majetkem společnosti ČEZ, je umístěno informační středisko se stálou expozicí s názvem Obnovitelné zdroje energie. Nejen expozici, ale i historické zařízení elektrárny, si prohlédli žáci tříd 1. TG a 1. PD při exkurzi, která proběhla dne 30. 3. 2015.

 

 

  Exkurze na Velikonoční expozici 

 

  Dne 26. 3. 2015 jsme s 1. ročníkem navštívili Velikonoční expozice v muzeu Nové Město nad Metují, kde zároveň probíhala výstava kraslic. Byli jsme nadšeni přístupem paní průvodkyně. Dále jsme prošli historické části města, o kterých jsme se v muzeu dozvěděli mnoho zajímavostí.

 

 

  Veletrh bytového designu 

 

  Dne 19. 3. 2015 proběhla návštěva veletrhu bytového designu v Praze – výstaviště Letňany s 2. ročníkem aranžérů. Veletrh probíhal v 6 halách, kde bylo vystaveno vše od interiéru i exteriéru domu. Veletrh se nám moc líbil.

 

 

  Úřad práce 

 

  Dne 18. 3. se žáci třídy 4. TG zúčastnili besedy na Úřadu práce v Náchodě. Byli zde seznámeni s možnostmi aktivního hledání zaměstnání a s tím, jakou formou jim může pomoci úřad práce. Získali zde informace o programech, které jsou určeny pro absolventy středních škol, a které jim mají usnadnit vstup na pracovní trh.

 

 

  Klicperovo divadlo 

 

  Dne 16. března 2015 navštívili studenti prvních ročníků Klicperovo divadlo. Na programu dne byla Kytice. Studenti zhlédli úžasné představení , ve kterém byly jednotlivé balady velmi zajímavě hudebně a vizuálně zpracované. Nejvíce se nám líbily výkony herce Miroslava Zavičáka v baladě vodník.

 

  Hvězdárna 

 

  Dne 16. 3. 2015 se třídy 1. AT a část 2. AT zúčastnily exkurze do hvězdárny v Hradci Králové. Od ledna letošního roku je zde v provozu nové Planetárium, které patří ke špičce v Evropě i ve světě. Cesta vesmírem byla úžasná, procestovali jsme Mléčnou dráhu a galaxie.

 

 

  NG Praha - Veletržní palác/Jiří Sozanský/1984 - Rok Orwella a Městská knihovna/Milan Grygar/Vizuální a akustické 

 

  Ve středu 28. 1. 2015 navštívila třída 4. PD stálou sbírku moderního umění Národní galerie ve Veletržním paláci, kde zároveň probíhala výstava Jiřího Sozanského/1984 - Rok Orwella. Poté následovala prohlídka retrospektivní výstavy Milana Grygara/Vizuální a akustické v Městské knihovně. Studenti si doplnili znalosti z předmětu Dějiny výtvarné kultury a seznámili se s originálními díly významných osobností české a evropské výtvarné scény.

 

 

  Návštěva IKEI v Praze 

 

  Dne 21. 1. 2015 studenti 3. ročníku oboru Aranžér shlédli novou expozici Ikea, kde nás překvapila jednoduchost, lacinost a nápaditost dekorací. Další část dne jsme strávili v centru Prahy.

 

 

  Adventní a divadelní Praha 

 

  Dne 9. prosince 2014 proběhla exkurze za adventní atmosférou a divadelními zážitky do Prahy. Zájemci o divadlo a kulturu ze tříd 1. AT, 1. PD, 1. TG, 2. TG, 2. PD, 3. AT, 3. PD a 4. PD se nejprve v naší metropoli měli možnost vydat na výstavu malíře Josefa Váchala do Galerie U Kamenného zvonu. Po procházce vánočně vyzdobenou Prahou čekalo všechny v Divadle v Dlouhé moderní zpracování české klasiky Ladislava Stroupežnického Naši furianti, které nabídlo plejádu známých herců a sklidilo od diváků oprávněný potlesk.

 

  Vánoční výstava Police nad Metují

 

  Dne 5. 12. 2015 naši žáci I. II. a III. ročníku oboru Aranžér vytvořili tu správnou atmosféru na vánočních trzích v Polici nad Metují v Pellyho domě. Výstavě dominoval rozlehlý stánek, který zabíral celý střed společenského sálu. Výstava se líbila a návštěvníci měli z čeho vybírat.

 

  Vánoční výstava Velké Poříčí

 

  Dne 28. 11. 2015 tedy den před první adventní nedělí byla otevřena pro širokou veřejnost už tradiční předvánoční výstava v obecním domě ve Velkém Poříčí. Celou expozici zaplnilo velké množství různých svícnů, věnečků na vánoční stůl a spousta dekorativních předmětů od našich aranžérů I. II. a III. ročníku.

 

 

  Vánoční výstava Hronov

 

  Dne 22. 11. 2015 jsme od ranních hodin instalovali vánoční výstavní expozici v hronovském Čapkově sále. Ti, kdo výstavu navštívili byli spokojeni a měli z čeho vybírat. Studenti oboru Aranžér I. a II. ročníku se opravdu snažili.

 

 

  Vánoční výstava Náchod

 

  Ve dnech 18. až 20. 11. 2015 proběhla vánoční výstava v městské knihovně Náchod. Aranžmá studentů I. II. a III. ročníku učebního oboru Aranžér se líbila. Studenti zároveň předvedli i výrobu a dozdobení věnců, svícnů a doplňků do interiéru.

 

 

  Výstava ANTIKA

 

  Tématem nově instalované výstavy v kulturním sále domova mládeže se stala ANTIKA. Autory vystavených prací jsou naši studenti 1. a 3. ročníku oboru Grafický design a toto téma zpracovávali na konci minulého školního roku v předmětech Prostorový design, Navrhování a Písmo. Výstavu je možné zhlédnout v našem kulturním sále od 19. listopadu 2015 do 4. ledna 2016.

 

 

  Výstava prací ZŠ na domově mládeže

 

  V květnu letošního roku vyhlásila naše škola kreativní soutěž určenou pro základní školy s názvem "Vytvoř a vyhraj školní kalendář". Žáci ZŠ měli za úkol vypracovat 13 výtvarných prací určených pro tisk svého vlastního originálního kalendáře. Všechny soutěžní práce 13 zúčastněných základních škol, ale také již zpracované a vytištěné kalendáře za první tři místa máte možnost od 22. října 2015 vidět ve stálých výstavních prostorách na domově mládeže.

 

 

  Výstavy středních škol

 

  Jako každým rokem se naše škola i letos představuje vycházejícím žákům ze základních škol a jejich rodičům na sérii výstav středních škol v různých městech východních Čech. Letos nově je tato akce pojata jako "Prezentace středních škol a zaměstnavatelů 2015" a jejím organizátorem je Královéhradecký kraj a Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje. První akce se uskutečnila v Jičíně ve dnech 9. a 10. října 2015, poté následovala výstava v Rychnově nad Kněžnou 16. a 17. října, v Náchodě se představíme 23. a 24. října v Sokolovně. Tradiční akce v Trutnově v centru Uffo proběhne 4. a 5. listopadu. Poslední výstava se uskuteční v Královéhradeckém Aldisu 13. a 14. listopadu. Všichni naši studenti účastnící se těchto výstav i pedagogové rádi pohovoří se zájemci o studium a zároveň představí školu. Součástí prezentace u našeho výstavního stánku je i atraktivní air brush tetování.

 

Jičín
Rychnov nad Kněžnou
Náchod
Trutnov
Hradec Králové
 

  Výstava v kulturním sále domova mládeže

 

  Tradiční poprázdninovou výstavu prací z plenéru a z předmětu výtvarná příprava oboru Grafický design bylo možné zhlédnout v kulturním sále domova mládeže od 1. září do 16. října 2015. Zároveň se můžeme v tomto sále i podzimně naladit při pohledu na nápaditá přírodní aranžmá, která jsou součástí výstavy "Vášeň podzimu" Evy Vávrové a 3. ročníku oboru Aranžér.

 

 

  Kuks - výstava FIGURAMA 2015

 

  Ve středu 24. 6. 2015 navštívila třída 2. PD barokní areál Kuks. Zde se letos, v jinak nepřístupných půdních prostorách, uskutečnila mezinárodní výstava figurálních kreseb a maleb vysokých uměleckých škol FIGURAMA 2015 a předávání ceny za nejlepší autorskou kresbu. Po nevšením zážitku následovala běžná prohlídková trasa Hospitalem s průvodcem. Studenti si doplnili znalosti z předmětu Dějiny výtvarné kultury a seznámili se s kresbou figury na vysokých školách u nás i v okolních státech.

 

 

  Výstava maturitních prací na DM

 

  Výstava praktických maturitních prací oboru Grafický design je možné navštívit od 11. 5. 2015 v kulturním sále Domova mládeže. Zadané téma pro studenty znělo: „Návrh jednotné grafické prezentace obecně prospěšné společnosti Místní akční skupina Království – Jestřebí hory, o.p.s.“

 

 

  Antika

 

  Milá atmosféra provázela další z vernisáží školy, tentokrát v Muzeu papírových modelů v Polici nad Metují dne 14. května 2015. Všechny práce spojuje společné téma ANTIKA a byly vytvořeny žáky oborů Grafický design, Reprodukční grafik a Aranžér. Obor Tiskař se podílel vytištěním plakátů s antickou tematikou. Výstava se koná v rámci projektu "Všechny cesty vedou z Milétu", který v Polici realizuje spolek Apeiron. Až do 26. června je možné prohlédnout si vystavené práce, a všichni návštěvníci jsou vítáni nejen na výstavě, ale i při prohlídce unikátního Muzea papírových modelů v Polici nad Metují.

 

 

  Výstava v Čapkově sále Hronov

 

  Vernisáží ve čtvrtek 14. 5. 2015 byla zahájena tradiční výstava studentských prací ve foyer Čapkova sálu v Hronově. Příjemnou atmosféru při zahájení vernisáže zajistili svým vystoupením žáci ZUŠ Hronov. Prohlédnout si vystavené práce, případně vyzkoušet své logické uvažování u originálního interaktivního poutače před budovou je možné do 9. 6. 2015.

 

 
 

  Návštěva výstavy „U mistra s palmou“

 

  Dne 10. 4. 2015 jsme s žáky 1. ročníku oboru Aranžér navštívili galerii manželů Henclových v Náchodě. Provedl nás a poutavě vyprávěl pan Milan Hencl. Vystavené byly také práce žáků naší školy. U Henclů se nám zase jako vždy předtím moc líbilo.

 

 

  Výstava fotografií na DM

 

  Od 7. do 30. 4. 2015 probíhá v kulturním sále Domova mládeže výstava fotografií z kadeřnické soutěže žákyň 3. ročníku. Soutěžící vytvářely účesy na téma „ŽIVLY“.

 

 

  Výstava studentů v Galerii U Mistra s palmou v Náchodě

 

  V pondělí 30. 3. byla zahájena v Galerii U Mistra s palmou výstava studentů školy. Během vernisáže vystoupili studenti čtvrtého ročníku s krátkým programem na téma "Zvuk". Na výstavě, která potrvá do 24. 4. se může široká veřejnost seznámit s celoročními výsledky práce školy.

 

 

  Velikonoční výstava Náchod

 

  I přes nepřízeň počasí studenti 3. ročníku oboru aranžér nabízeli kolemjdoucím letáky propagující naší velikonoční výstavu, která se uskutečnila ve dnech 30.3.-1.4. 2015 v Náchodské knihovně na Kamenici a chválou zákazníci nešetřili.

 

 

  Výstava Čapkův sál

 

  Naše výstava dne 22. 3. 2015 v Čapkově sále v Hronově se 2. a 3. ročníku učebního oboru aranžér vydařila. Expozice v novém jarním provedení v podobě oboustranných panelů naše stálé zákazníky překvapila a zároveň upoutala.

 

 

  Floristika Velké Poříčí

 

  Floristika se mění sezonu co sezonu. Musíme se přizpůsobit nejrůznějším novým trendům jak v barevnosti, tak i v nápaditosti. Toho jsme dosáhli na naší první letošní jarní výstavě, která se konala 14. 3. 2015 v Obecním domě ve Velkém Poříčí. Studenti 2.a3. ročníku učebního oboru aranžér se opravdu snažili.

 

 

  Galerie Sprcha

 

  Ve dnech 12. až 26. 3. 2015 se prostor skladu a úklidové místnosti proměnil v netradiční galerii Sprcha. Právě do tohoto prostředí jsme zasadili svá site-specific díla. Prostor nám přinesl inspiraci nebo se přímo podílel na působení jednotlivých děl. Vystavené objekty zahrnuly širokou škálu médií. Objevily se tam objekty jako například Bůh kanálů Lomikel od Vojty Dolany nebo drobnější objekty zhotovené z vatových tyčinek od Sabiny Dupenovské. Dále jsme obsáhli i médium instalace. Instalace Míši Šimůnkové vytváří dojem, že za závěsem se sprchuje neznámá žena. Nápisy na zrcadle rtěnkou vytvořila Kateřina Veverková. Zahrnuli jsme i klasickou malbu v podobě maloformátových obrazů od Michala Rejzka.
Návštěvníkům jsme nabídli ochutnávku vody z nejrůznějších měst a na rozloučenou jim darovali mýdlo.

 

 

  Výstava studentky Jitky Mikoláškové

 

  Od pondělí 2. 3. 2015 probíhá ve výstavních prostorách Domova mládeže naší školy autorská výstava studentky 4. ročníku oboru Propagační design Jitky Mikoláškové. Výstavu, ve které studentka představuje svoji volnou figurální tvorbu je možné shlédnout do 1. 4. 2015.

 

 

  Výstava o Gross-Rosen v Hradci Králové

 

  Výstava Gross-Rosen - Historie, která se nás týká začala svou pouť regionem. Nejprve byla tato připomínka obětí 2. světové války instalována na Pivovarském náměstí v atriu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje. Vernisáž proběhla dne 16. února 2015 za účasti krajského hejtmana Lubomíra France a dalších představitelů kraje. Zúčastnili se jí i polští zástupci z Památníku Gross-Rosen v Rogoźnici, z partnerské školy v Olawě, dále členové okresního výboru Českého svazu bojovníků za svobodu v Náchodě, PhDr. V. Sádlo a také absolventky naší školy. Výstava zde potrvá do 28. února 2015, potom bude přesunuta do dalších měst, namátkou jmenujme Broumov, Hronov a Náchod.

 

 
Video z výstavy v Hradci králové
 
  Gross-Rosen – Historie, která se nás týká
 
 
Gross-Rosen – zpráva školy Gross-Rosen – brožura
 
 

  Výstava plakátů školního plesu

 

  V prostorách Domova mládeže si můžete ve dnech 12.-30. ledna 2015 prohlédnout výběr návrhů plakátů určených k propagaci školního plesu. Autory jsou žáci čtvrtých ročníků oborů propagační design a reprodukční grafik. Jedná se o ucelené kolekce, které obsahují plakát, vstupenku, pozvánku a plošný poutač nad pódium.

 

 

  Návštěva výstavy

 

  Dne 7. 1. 2015 se žáci 3. PD účastnili výstavy ve Velkém Poříčí, kde vystavuje fotografie Josef Zima. Vystavované fotografie jsou na téma zimní krajina.

 

 

  Školní kolo olympiády v českém jazyce   

 

  Dne 1. prosince 2015 proběhlo školní kolo Olympiády v českém jazyce, kterého se zúčastnilo celkem 13 žáků z 1. až 3. ročníků maturitních oborů. S nelehkými jazykovými a stylistickými úkoly si nejlépe poradila Adéla Ševčíková ze třídy 1. PD, na 2. místě se umístila Aneta Červinková ze třídy 3. PD a 3. místo obsadila Tereza Špetlová ze třídy 2. TG. Tyto žákyně za svůj výkon obdržely diplom a knižní odměnu. Věříme, že budou naši školu úspěšně reprezentovat také v okresním kole této soutěže.

 

 

  Mistrovství České republiky – ARANŽÉR JUNIOR 2015   

 

 Ve dnech 22. – 23.10 2015 se konalo na výstavišti v Českých Budějovicích 16. mistroství ČR v oboru Aranžér. Soutěže se zúčastnilo 21 škol. Asociace tohoto oboru vyhlásila 12 kategorií. Výborných výsledků dosáhli žáci naší školy.
Poděkování za vzornou propagaci školy patří žákům a učitelům odborného výcviku.

 

Přehled umístění:

  2. místo Písmo ručně psané Menclová N.
  3. místo Výkladní skříň Dobromyslová L.
  4. místo Úprava stolu pro dvě osoby Trejtnarová D.
  4. místo Volná disciplína  Jirásková L.
  5. místo Plakát Portíková N.
  7. místo Počítačová grafika Žabová V.
  8. místo Dárkové balení Šedivková V.
  9. místo Kresba zátiší Žabová V.
12. místo Špendlení na živý model Šedivková V.
12. místo Maketa Kučerová M.

 

  Soutěž „Vytvoř a vyhraj školní kalendář“   

 

  Dne 26. 8. 2015 proběhlo hodnocení a vyhlášení výsledků soutěže pro žáky ZŠ „Vytvoř a vyhraj školní kalendář.“ Do soutěže zaslalo své obrázky 13 základních škol, z nichž učitelé výtvarných předmětů naší školy společně se zástupci ZŠ vybraly tři nejlepší.

      1. místo ZŠ a MŠ Předměřice
      2. místo ZŠ a MŠ Krčín, Nové Město nad Metují
      3. místo ZŠ a MŠ Martínkovice


Vítězným školám srdečně gratulujeme a všem zúčastněným školám za jejich účast děkujeme.


Výsledková listina:

1. místo ZŠ a MŠ Předměřice nad LabemZŠ a MŠ Předměřice nad Labem Předměřice nad Labem, Školská 279, 503 02
2. místo ZŠ a MŠ Krčín Nové Město nad Metují, Žižkovo náměstí 1, 549 01
3. místo ZŠ a MŠ Martínkovice Martínkovice, Martínkovice 240, 549 73
4. - 13. místo ZŠ Jaroměř Jaroměř, Na Ostrově 4, 551 01
ZŠ Dobruška Dobruška, Pulická 378, 518 01
ZŠ Jaroměř - Josefov Jaroměř, Vodárenská 370, 551 02
ZŠ Svobodné Dvory Hradec Králové, Spojovací 66, 503 11
ZŠ a MŠ Teplice nad Metují Teplice nad Metují, Rooseveltova 106, 549 57
ZŠ Nové Město nad Metují Nové Město nad Metují, Školní 1000, 549 01
ZŠ Smiřice Hradec Králové, Jiráskova 206, 503 03
ZŠ a MŠ Radvanice Radvanice, Radvanice 171, 542 12
ZŠ a MŠ Deštné v Orlických horách Deštné v Orlických horách, Deštné v O.H. 125, 517 91
ZŠ Nový Bydžov Nový Bydžov, V. Kl. Klicpery 561, 504 01

 

  Náchodská Prima sezóna   

 

  Letošní rok studenti naší školy v soutěži Prima sezóna, která se konala 11. - 17. 5. téměř nenechali prostor pro ostatní soutěžící. První místo v sekci výtvarná tvorba obsadila Iva Bašusová z 4. PD s cyklem intuitivních maleb. Druhé místo ve stejné kategorii obsadila Sabina Knetlová ze stejné třídy. Porotu zaujaly malby silikonovou pistolí na téma „Babiččiny svetry“. V sekci fotografie obsadila první místo Patricie Kaválková. Na fotografiích je sama autorka, uvězněná v rámu obrazu. Jiří Seidl získal druhé místo v sekci objekt se svou funerální skříňkou. Nakonec získaly ještě tři studentky cenu poroty. Jsou jimi Kateřina Krejcarová, Kamila Grundová z 3. PD a Michaela Švarcová z 2. PD. Budeme doufat v takové úspěchy i v dalších ročnících.

 

 

  Hronovská středoškolská laťka   

 

  Dne 13. 5. 2015 žáci naší školy zanechali svoji stopu účastí na atletickém turnaji „Hronovská středoškolská laťka“, který již po desáté pořádá SPŠ Hronov v čele s Mgr. Beránkem. V této krásné disciplíně žáci bojovali nejen za sebe, ale i za školní tým. Z každého tříčlenného školního družstva se sčítaly dva nejlepší výsledky do konečného hodnocení. V jednotlivcích se nejlépe umístil tradičně Daniel Hepnar (3. AT), který obsadil třetí místo. Nutno podotknout, že překonal stejně vysoko položenou laťku (165 cm) jako jeho dva přemožitelé, ale tohoto výkonu docílil na více pokusů. V soutěži družstev jsme docílili také třetí pozici a to součtem výkonů Daniela Hepnara a Martina Žigi (1. AT). Třetí osobou v našem týmu byl Jan Vítek (2. PD). Všem zúčastněným velice děkujeme za reprezentaci školy.

 

 

  Soutěž polygrafů 2015   

 

  Dne 5. 5. 2015 si to naši tiskaři rozdali v rychlosti nastavení základních parametrů stroje. Kvalitní nastavení stroje pro průchod zvoleného papíru je jednou z důležitých činností tiskaře. Kvalitní seřízení umožňuje rychlé vytištění zakázky a výrazně snižuje náklady na makulaturu. Polygrafie byla vždy doménou mužů. Podotýkáme, že byla.

Pořadí:
1. Kristýna Jirková 08:42:35 (slečna v popředí)
2. Martin Matějů 09:15:28
3. Jaroslav Vítek 10:11:90

 

 

  Soutěž „Kraje pro bezpečný internet“   

 

  Bezmála stovka žáků naší školy obdržela pamětní list od hejtmana Královéhradeckého kraje. Zapojili se do vědomostní soutěže „Kraje pro bezpečný internet“. Sice nebyli vylosováni a nezískali žádnou z hlavních cen, ale stali se úspěšnými řešiteli.

 

 

  Mladý grafik - Olomouc 2015  

 

 

  Literární soutěž   

 

  V úterý 31.března 2015 se naše škola zúčastnila slavnostního vyhlášení výsledků 15.ročníku Literární soutěže o cenu Filipa Venclíka. Poprvé se soutěž konala ve školním roce 1997/98 jako pietní vzpomínka na bývalého 19 letého studenta STŠ HMP, který se stal tragickou obětí násilného trestného činu. Každý ročník je věnován jinému společensky závažnému tématu. Také letos se soutěžilo ve 3 kategoriích / povídka, báseň, esej/ . Literární práce byly zaměřeny na vyhlášené téma Tolerance – solidarita – empatie v mlze. Zadání bylo velmi náročné a středoškolští studenti k jejímu zpracování přistupovali zodpovědně, i když se našly i některé plagiáty. Naši školu reprezentovala studentka 4.ročníku Jitka Mikolášková. Sál Lucerny byl zaplněn do posledního místečka. Netrpělivě jsme očekávali vyhlášení výsledků. I když jsme cenu nakonec nevyhráli, už jenom samotná účast byla pro nás velkou zkušeností. Můžeme konstatovat, že atmosféra, kulturní program a přečtené vítězné práce byly úžasným zážitkem, na který budeme dlouho vzpomínat.

 

 

  Studentský design 2015 dernisáž 25. 3. 2015   

 

  Tentokrát zvolili pořadatelé národní soutěže „Studentský design“ Ostravu. Výstava byla instalována do opuštěného dolu Michal. Jestli to byly šťastně volené prostory pro výstavu, posuďte sami.
Fotografie jsou technicky hanebné, protože jsem měl k dispozici malý kompakt, který se do potemnělých prostorů nehodil. Pro naše vystavené exponáty jsme použili maturitní práce projektu „Gross Rosen“. Nevím, jestli je na fotografiích najdete, protože jejich tematická ponurost splynula s prostředím.
Výsledky soutěže jsme ještě neobdrželi. Za naší přítomnosti, byly vyhlášené pouze první dvě místa. Takže si můžeme myslet, že jsme byli někde mezi 3. a 180. místem.

 

 

  Soutěž ve špendlení   

 

  Dne 13. 3. 2015 se Beáta Adamíková 3. AT a Aneta Vajsarová 2. K zúčastnily soutěže ve špendlení na živý model v rámci výstavy World of Beauty & Spa v Praze Letňanech.

 

  Velké Poříčí ovládly kadeřnické živly   

 

  Voda, oheň, sníh a další živly ovládaly 20. 2. 2015 Velké Poříčí. V kulturním domě kadeřnice 3. ročníku ukázaly, že jsou připraveny prokázat u závěrečných zkoušek, že jim rozhodně fantazie pro výkon svého budoucího povolání nechybí. Vytvořené účesy na hlavách krásných modelek doslova braly dech a hodnocení odborné poroty nebylo snadné. V kadeřnické soutěži na téma živly se na prvním místě umístila Kristína Svobodová, druhé místo obsadila Klára Macková a třetí místo získala Simona Veselá. Poděkování patří všem dvaceti zúčastněným kadeřnicím a učitelům praktické výuky za precizní přípravu a výborný výkon při soutěži. Jako učitelka teoretické výuky bych i já ráda vyjádřila hrdost a obdiv za tento výkon.

 

 

  Okresní kolo olympiády v českém jazyce    

 

  Dne 12. února 2015 reprezentovala naši školu v okresním kole olympiády v českém jazyce vítězka školního kola Karolína Schmidtová ze třídy 3. PD. Mezi středoškoláky našeho regionu obsadila celkové 8. místo, když se před ní umístili studenti gymnázií, a za sebou nechala většinu účastníků soutěže ze středních odborných škol.

 

  Prestižní soutěž kadeřníků Kalibr Cup 2015   

 

  Již tradičně se v Lanškrouně odehrála prestižní kadeřnická soutěž Kalibr Cup. Dne 12. 2. 2015 se žákyně třetího ročníku Klára Macková vydala společně s učiteli praktického vyučování reprezentovat naši školu v kadeřnickém oboru. Tato soutěž patří mezi jedny z nejnáročnějších. Důkazem toho je, že v porotě zasedá významný kadeřník Jan Špilar. Naše kadeřnice se v hodnocení umístila ve druhé polovině stejně jako například lanškrounské učiliště, které soutěž pořádá. Konkurence byla veliká, ale i přes to se Klárce a učitelům odborné výuky podařilo naši školu úspěšně reprezentovat a to nejen krásným účesem, ale i modelkou, šaty a líčením.

 

 

  Soutěž "Věnuj mobil"    

 

  V rámci projektu Recyklohraní proběhl v naší škole již pátý ročník soutěže „Věnuj mobil“. První místo obsadila Karolína Schmidtová ze 3. PD, druhé místo patří Heleně Masarykové z 1. PD a na třetím místě skončila Eliška Králová z 2. PD. Všechna děvčata obdržela jako odměnu USB disk. Funkční telefony budou předány dětem v dětských domovech a nefunkční půjdou na recyklaci.

 

 

  Soutěž v anglickém jazyce proběhla dne 27. 1. 2015   

 

  Soutěže v anglickém jazyce se zúčastnilo 8 studentů a to z 1. a 2. ročníku 3studenti a z 3. a 4. ročníku 5 studentů. Soutěž měla části: písemný test a ústní na zadaná témata. Celkem bylo 27 bodů a to 17 z testu a 10bodů z ústního.

Kategorie 1. a 2. ročník
     1. místo: Bartošková Eva 22b
     2. místo: Kábrtová Lucie 20b
     3. místo: Prouzová Jana 14b

Kategorie 3. a 4. ročník
     1.místo Štantejská Jesika 22b
     2.místo: Bašusová Iva 21b
     3.místo: Sobotková Kateřina 18b

 

 

  9 . ročník výtvarné soutěže Naše galerie   

 

  23. ledna 2014 byla v Galerii výtvarného umění v Náchodě zahájena slavnostní vernisáží výstava výtvarných prací soutěže Naše galerie. Téma letošního ročníku bylo Město Náchod. Soutěže se každoročně účastní i někteří žáci naší školy:

V kategorii dospělí získal 2. místo Vojtěch Dolana (žák čtvrtého ročníku oboru Propagační design), v kategorii mládež 15 - 18 let získal 2. místo Michal Rejzek (žák čtvrtého ročníku oboru Propagační design) a 3. místo Jakub Jelínek (žák třetího ročníku oboru Propagační design).

Dalšími soutěžícími z naší školy byly: Kateřina Veverková (4. PD), Veronika Bednářová (3. PD) a Marie Brátová (2. PD).

 

 
 
 

© Střední škola propagační tvorby a polygrafie, Náchodská 285, 549 32 Velké Poříčí