2016

 
/td> >

  Aranžování dárkových košů 

 

  Vánoční výzdoba interiéru, balení dárkových košů, balíčků a krabic v potravinách Náchod firma Šebrle ve dnech 28.-29.11.2016 byla hračka. Určitě jsme přilákaly zákazníky do krásně nazdobené prodejny, připravily a naaranžovaly pro ně dárky pod vánoční stromeček.


 

 Přednáška „Současný Izrael“

 

  Dne 12. 12. 2016 se konala přednáška v rámci projektu Cemach – „Současný Izrael“ pod vedením pí. Lady Krupkové Křesadlové a Vojtěcha Sládka z Prahy. Přednášky se zúčastnila třída 2. PD, která bude pracovat ve výtvarné sekci a zúčastní se výtvarné soutěže v rámci tohoto projektu.


 

  Školní kolo Olympiády v českém jazyce 

 

  Dne 1. prosince 2016 proběhlo školního kolo Olympiády v českém jazyce za účasti 15 žáků. Diplom a knihu obdrželi z rukou ředitele školy tito nejúspěšnější žáci: 3. místo Petr Linhart 2. G, 2. místo Tomáš Ticháček 3. TG, 1. místo Kateřina Kallistová 2. PD. Vítězové budou školu reprezentovat v okresním kole. 


 

  Mikuláš

 

  Ani v letošním roce nezapomněl Mikuláš se svou družinou navštívit naší školu. Zatímco andělé obdarovávali drobnými pamlsky, čerti rozdávali některým studentům poukázky do pekla.....


 

  Turnaj středních škol G2 FLORBAL CHALLENGE – okresní kolo v Náchodě

 

  Ve sportovní hale TJ Náchod (tzv. ,,Plechárně“) se dne 29. 11. 2016 konalo již tradiční okresní kolo florbalového turnaje pro střední školy, který od letošního školního roku nese nový název G2 FLORBAL CHALLENGE, jelikož je pod záštitou Komerční banky. Soupisku vzhledem k stanoveným podmínkám soutěže tvořili následující hráči: Dominik Pancner (1. TG), Filip Šíma (1. TG), Aleš Bíman (1. TG), Martin Šantrůček (1. TG), Tomáš Plicka (2. G), Petr Jáneš (2. AT), Tomáš Plundra (2. AT), Dominik Voborník (3. PD), Tomáš Košnar (3. TG). V rámci chlapeckého týmu byl povolen start jedné dívky a tou za naši školu byla Michaela Dolanská (1. TG), která se tím stala jedinou dívkou v celém turnaji. Přes svoji nelehkou úlohu odvedla na postu brankářky skvělou práci. Na turnaji zvítězilo Jiráskovo gymnázium v Náchodě a postoupilo do krajského kola. Naši žáci se celkově umístili v pořadí na čtvrtém místě a kromě diplomu získali poukaz na vzdělávací seminář zaměřený na finanční gramotnost. Všichni žáci si zaslouží poděkování nejen za reprezentaci školy, ale i za kvalitu a úroveň herních dovedností.


 

  Prezentace středních škol

 

  Tradiční podzimní akce - prezentace středních škol a zaměstnavatelů se naše škola zúčastnila celkem v 6 různých městech - v Náchodě ve dnech 7. a 8.10.2016, v Rychnově nad Kněžnou 14. a 15.10.2016, v Trutnově 22. a 23.10.2016, dále v Jičíně 4. a 5.11.2016 a v Hradci Králové ve dnech 11. a 12.11.2016.


 

  Fotografování krajiny

 

  Dne 14.11.2016 se studenti zkráceného studia zúčastnili akce focení. Studenti měli za úkol vyfotit celek, polocelek a detail. Součástí bylo také vyfotit fotografii krajiny.


 

  Okresní finále ve volejbalu dívek

 

  Dne 8. 11. 2016 se v Náchodě uskutečnilo okresní finále středních škol ve volejbalu dívek, který pořádal Školní sportovní klub při Jiráskově gymnáziu v Náchodě. Naši školu reprezentoval tým ve složení Romana Zeunerová (1. PD), Marcela Urbánková (1. PD), Nela Múčková (2. PD), Štěpánka Valášková (2. PD), Michaela Rýdlová (3. PD) a Michaela Absolonová (3. TG). Dívky obdržely diplom za krásné šesté místo a zaslouží si poděkování za vzornou reprezentaci školy.


 

  Fotografování pod vodou

 

  Dne 24.10.2016 se studenti zkráceného studia zúčastnili akce focení pod vodou. Studenti měli za úkol vyfotit podvodní fotografii a vyzkoušet si tento styl fotografie.


 

  Okresní finále ve stolním tenisu

 

  Dne 18. října 2016 proběhlo v Náchodě okresní finále ve stolním tenisu v takzvané ,,Plechárně“. Turnaj pořádalo Jiráskovo gymnázium ve spolupráci s Asociací školních sportovních klubů České republiky. Turnaje se zúčastnilo celkem šest středních škol. Naši školu reprezentovali: Tomáš Košnar (3. TG), Matěj Flégl (3. PD) a Dominik Voborník (3. PD). Tým se v celkovém pořadí umístil na pátém místě. Děkujeme všem zúčastněným hráčům za podané výkony a za skvělou reprezentaci školy.


 

  Fotografování v Adršpachu

 

Dne 11. 10. 2016 se třída 4. PD zúčastnila fotografování v Adršpachu, kde měla za úkol vyfotit krajinářskou fotografii dle zadaných úkolů. Úkoly budou následně zpracovávat v hodinách fotografie. Fotografování z počátku bylo ohroženo, protože počasí moc nepřálo. Konečné rozhodnutí bylo zůstat a fotit. Počasí se umoudřilo, přestalo pršet a studenti mohli intenzivně fotit dle zadaných úkolů. Fotografování se vydařilo.


 

  Přednáška a zahájení spolupráce s kadeřnictvím 100 CZK


   V pondělí 10. 10. 2016 do naší školy zavítala vážená HR manažerka Lucie Fišerová, která žákům představila systém, fungování a možnosti spolupráce našich kadeřníků s touto firmou. Přednáška se protáhla na dvě hodiny, ve kterých se žáci dozvěděli veškeré informace a možnosti zaměstnání u této nově a velice dobře se rozvíjející firmy. U firmy 100 CZK již několik našich žáků využívá možnosti výuky odborného výcviku. Zároveň další kadeřníci naší školy od listopadu zahájí spolupráci s firmou v rámci soutěže StudentStyle. Jedná se o originální druh soutěže založený na klasické obsluze zákazníka v kadeřnické provozovně. Soutěž není založena na časovém vytížení a jasně zadaném tématu jednotného účesu, ale naopak se soustředí na běžnou kadeřnickou praxi, která je na denním pořádku kadeřníka. Kadeřnictví 100 CZK bude našim kadeřníkům v rámci této soutěže poskytovat ubytování a dopravu na jednotlivá pracoviště kdekoliv v České republice.

 

  Fotografování náchodského zámku

 

  Dne 10. 10. 2016 se třída 1 TGZ zúčastnila fotografování na náchodského zámku. Studenti měli za úkol vyfotit sérii fotek (celek, polocelek, detail) a seznámit se s nastavením fotoaparátu. Následně vytvořené fotografie budou zpracovávat v hodinách fotografie.


 

  Adaptační kurz 1. AT

 

 Tiskaři a aranžérky třídy 1. AT se ve dnech 6. 10. – 7. 10. zúčastnili adaptačního kurzu v Janovicích u Trutnova. V jeho průběhu prošli celou řadou aktivit, které jim pomohly utužit nově vznikající kolektiv.

 

  Fotografování v Adršpachu

 

  Dne 4. 10. 2016 se třída 3. PD zúčastnila fotografování v Adršpachu, kde měla za úkol vyfotit krajinářskou fotografii dle zadaných úkolů. Úkoly budou následně zpracovávat v hodinách fotografie. Fotografování z počátku bylo ohroženo, protože počasí moc nepřálo. Konečné rozhodnutí bylo zůstat a fotit. Počasí se umoudřilo, přestalo pršet a studenti mohli intenzivně fotit dle zadaných úkolů. Fotografování se vydařila.


 

  Adaptační pobyt třídy 1. PD

 

 Ve dnech 3. až 4 října 2016 proběhl v Jiráskově chatě na Dobrošově adaptační pobyt třídy 1. PD pod vedením třídní učitelky Mgr. Renaty Lelkové školního metodika prevence Mgr. Radky Lokvencové. Vzhledem k nepřízni počasí většina aktivit probíhala v klubovně, přesto se však našla hodinka, kdy na chvilku vykouklo slunce a žáci mohli navštívit rozhlednu, podívat se do dalekého kraje i projít se podzimní přírodou v okolí chaty. K dobré náladě přispívalo i příjemné prostředí chaty a výborné stravování. Žáci absolvovali velké množství různých her a aktivit. Pobyt přispěl ke vzájemnému poznání a vytvoření přátelských vztahů mezi žáky ve třídě.

 

  Aranžování v Náchodě

 

  V měsíci září proběhlo aranžování přístupové haly v náchodském bazéně.


 

  Přespolní běh

 

  Dne 22. 9. 2016 se naše škola zúčastnila okresního finále v přespolním běhu, který již tradičně pořádá Základní a Mateřská škola, Police nad Metují. V kategorii B – žáci a žákyně středních škol naši školu reprezentovali: Andrea Vetešková (4. PD), Tomáš Ticháček (3. TG) a Tomáš Plundra (2. AT). Závody všech kategorií se uskutečnily v areálu Na Nebíčku v Polici nad Metují. Trasy vedly značně členitým a travnatým terénem. Dívky překonávaly vytyčenou trať o délce 3000 m, chlapci o délce 5000 m. Po celou dobu závodu panovalo ideální počasí a díky motivaci se podařilo všem, kteří naši školu prezentovali obstát v nelehké konkurenci, kterou tvořili i výkonnostní atleti z týmů ostatních škol. Všichni, kteří se zúčastnili si zaslouží poděkování za skvělou reprezentaci školy.

 

   Adaptační kurz 1. K 

 

  Dne 20. 9. 2016 proběhl adaptační kurz žáků 1. ročníku učebního oboru Kadeřník. Úkolem kurzu bylo stmelení kolektivu třídy a vzájemné poznání se. Kurz je přínosný nejen pro žáky, ale i pro třídního učitele. Dne 21. 9. 2016 proběh jednohodinový adaptační kurz pro třídy 1. K a 2. K pro utužení kolektivu při spojených hodinách.

 

   Podzimní opravné MZ

 

  V podzimním termínu maturitních zkoušek naši studenti skládali písemnou část na Obchodní akademii v Náchodě, ústní část maturitních zkoušek proběhla ve středu 14. 9. 2016 na naší škole.

 

   Adaptační kurz 1. TG 

 

 Ve dnech 7.-8.9.16 proběhl adaptační pobyt třídy 1.TG. Počasí se velmi vydařilo, a tak jsme si mohli naplno užít výhled z místa pobytu - Jiráskovy chaty na Dobrošově - do dalekého okolí. Kromě činností typických pro adaptační pobyt (komunitní kruh, sociální hry, společné zábavné hry...), jsme stihli i poučnou prohlídku pevnosti Dobrošov. Náš pobyt se velice vydařil a svůj účel určitě splnil. Těšíme se na další společné akce!

 

  Den řemesel v Hradci Králové

 

  Dne 14. 9. 2016 se naše škola zúčastnila I. ročníku Dne řemesel, pořádaným Krajským úřadem Hradec Králové, pod záštitou paní radní Táni Šormové. Naši žáci příchozím představovali techniku sítotisku a linorytu.

 

  Školení – prodlužování vlasů

 

 Do budoucna velmi přínosné a inspirující školení absolvovala třída 3K dne 13. 9. 2016 v Hradci Králové. V kadeřnickém salónu Perfekt, jehož majitelkou je absolventka naší střední školy Jana Baladrán Matěnová, si naši kadeřníci vyzkoušeli nejnovější technologii prodlužování vlasů firmy Great Lengths. Součástí školení byla i prohlídka kadeřnictví a skladu s velkým množstvím vlasů určených k prodlužování. Školení bylo pro naše žáky unikátní a majitelka a výhradní zástupkyně Great Lenghts pro Českou republiku žádné jiné škole tuto možnost neposkytuje. Tato zkušenost přinesla žákům nové pracovní příležitosti, které jsou velmi důležité pro budoucnost našich absolventů.

 

  Druhý ročník soutěže pro základní školy „Vytvoř a vyhraj školní kalendář 2016"

 

  Dne 30. 8. 2016 komise složená z pedagogů odborných a výtvarných předmětů vyučovaných na naší škole hodnotila přihlášené výtvarné práce do druhého ročníku soutěže „Vytvoř a vyhraj školní kalendář". Malí výtvarníci ze základních škol se pokusili navrhnout a vyhotovit komplety dvanácti ilustrací stránek nástěnného kalendáře společně s potiskem obálky. Celkem bylo přihlášeno devět soutěžních sad obrázků a jako nejzdařilejší pro další práci v našich grafických a tiskařských dílnách byly vybrány návrhy soutěžících z následujících škol: 1. místo ZŠ Malé Svatoňovice, 2. místo ZŠ Dobruška 1. – 2. ročník, 3. místo ZŠ Dobruška 6. – 7. ročník. Oceněným blahopřejeme a všem soutěžícím školám děkujeme za účast.

 

  Zahájení školního roku

 

  Nový školní rok 2016/2017 byl na naší škole zahájen ve čtvrtek 1. září 2016. První ročníky přivítal ředitel školy Mgr. Rudolf Volhejn v kulturním sále domova mládeže. Vyšší ročníky zahájily ve svých třídách s třídními učiteli. Přejeme všem ať je nový školní rok úspěšný!

 

  Jazykové kroužky ve školním roce 2015/2016

 

  Ve školním roce 2015/2016 měli žáci naší školy možnost využít nabídky dvou volnočasových jazykových kroužků – německého a ruského jazyka. V případě kroužku německého jazyka byla výuka organizována jako jednohodinová každý týden ve čtvrtek odpoledne, u ruského jazyka bylo nutné vzhledem k požadavkům rozvrhu jednotlivých tříd upravit výuku jako dvouhodinovou jednou za dva týdny, také ve čtvrtek odpoledne. Vyučování základům němčiny se ujala Ing. Ilona Černická, výuku základů ruštiny vedla Mgr. Renata Lelková. Kroužek německého jazyka navštěvovali pravidelně tři studenti. Ostatních pět zapsaných studentů navštěvovalo hodiny dle svých možností, které byly dány buď rozvrhem, nebo časem odborného výcviku. Všichni studenti byli začátečníci, a tak bylo cílem výuky naučit se představit, říci odkud kdo pochází, kde a co studují a jaké jsou koníčky jednotlivých žáků. Stanoveného cíle studenti společně dosáhli. Počet zájemců o výuku ruštiny se vyvíjel podobně jako u němčiny. Jejich motivace ke studiu ruského jazyka byla velmi pestrá. Vyučování probíhalo především formou jazykových her zaměřených na základní jazykovou komunikaci, výuku azbuky, čtení a psaní. Dále zahrnovalo poslech a práci s texty, internetové prezentace reálií a seznámení s turistickými zajímavostmi. S výsledky výuky byli studenti spokojeni.

 

  Školní výlet 2. PD

 

  Už od jara jsme s 2. PD plánovali, co bychom chtěli podniknout. Názorů bylo mnoho, nakonec jsme se shodli na výletě na koloběžkách. Ráno jsme vyrazili směr Velké Poříčí a po cyklostezce dále do Náchoda. Vše probíhalo hladce, až si nás našel první problém – proražená duše u koloběžky. Nacházeli jsme na půl cesty a bylo těžké to řešit. Naštěstí pan učitel Linhart bydlí v Náchodě a bleskově vyměnil píchlou koloběžku za kolo a dále s námi pokračoval. Pan učitel stihl ještě najít ztracený telefon naší žákyně a tím ji značně zachránil výlet. Když se situace uklidnila, odměnili jsme se zmrzlinou v lázeňské cukrárně a bez dalších problémů dojeli v pořádku nazpět.

 

  Školní výlet 1. AT

 

  Dne 29. 6. 2016 žáci 1. AT podnikli národopisnou exkurzi na zámek v Náchodě. Navštívili také oboru s daňky a pobavili se u výběhu s medvědy.

 

  Školní výlet 1. PD

 

  Na závěr školního roku, jsme 29. 6. 2016 s 1. PD vyrazili na malý turistický výlet údolím řeky Metuje. Cílem byl nejstarší srub Sup v údolí, kde jsme se občerstvili a nabrali síly na zpáteční cestu.

 

  Školní výlet 2. AT

 

  Dne 28. 6. 2016 se třída 2. AT zúčastnila turisticko-poznávací exkurze do Pekla. Počasí nám přálo a mohli jsme si užít nádherné procházky podél řeky Metuje.

 

  Školní výlet 3. TG

 

  V úterý 28. 6. 2016 vyrazila třída 3 TG na stolovou horu Ostaš. Ranní mlha se brzy rozplynula a ve skalách bylo příjemně. Cestu ke Kočičímu hradu jsme si krátili trháním borůvek a prolézáním různých skalních útvarů. Výlet jsme zakončili v místní restauraci chutným obědem.

 

  Turnaj v plážovém volejbalu

 

  Dne 22. 6. 2016 proběhl v Náchodě na Hamrech Středoškolský turnaj v plážovém volejbalu dívek. Pořádající školou byla Střední odborná škola sociální a zdravotnická – Evangelická akademie, Náchod, která měla v soutěži hned dva týmy. Po dobu turnaje panovalo ideální počasí pro hru a naše dívky ve složení Michaela Absolonová (2. TG), Štěpánka Valášková (1. PD), Nela Múčková (1. PD) a Veronika Klikarová (1. PD) obsadily skvělé čtvrté místo. V turnaji zvítězilo družstvo z Obchodní akademie, Náchod, druhé místo obsadily hráčky Jiráskova gymnázia, Náchod a jako třetí se umístil A tým z SOŠ sociální a zdravotnické – EA, Náchod. Dívkám děkujeme za kvalitní hru a vzornou reprezentaci školy.

 

  Školní výlet 1. G

 

 Dne 20. 6. – 21. 6. 2016 se třída 1. G zúčastnila školní exkurze v Krkonoších – Dolní Malá Úpa. Žáci poznávali krásy KRNAPU, užili jsme si déšť i sluníčko a opekli jsme si buřty na ohni. Také jsme si užili spoustu legrace, ale náš pobyt na chatě ATAS se rychle krátil a přišlo i rozloučení. Těšíme se na další exkurze.

 

  Projekt Recyklohraní

 

 V rámci projektu Recyklohraní, ve kterém je naše škola zapojena už od roku 2008, se věnujeme sběru drobných elektrozařízení a baterií. Za rok 2015 jsme odevzdali ke zpětnému odběru celkem 603 kg elektrozařízení, což představuje úspory vyčíslené v certifikátu environmentálního vyúčtování (viz obrázek). Navíc se třída 1. PD úspěšně zúčastnila plnění úkolu „Není vzduch jako vzduch“, který byl věnován zbytečným obalům.
Body získané za sběr jsme vyměnili za potřeby do tělocvičny – rozlišovací vesty, petang, stopky, pálku a florbalové míčky.

 

  Setkání studentů grafického designu 

 

 Po hospitacích a debatách se studenty jsem se rozhodl, že uspořádám diskuzi se všemi studenty oboru grafický design za přítomnosti všech učitelů odborných předmětů. Ve středu 15. 6. 2016 jsme se sešli na internátě. Nejprve jsem se snažil vysvětlit pojetí oboru a konstrukci učebního plánu pro všechny ročníky. Pak následovaly připomínky studentů a učitelů.
Několik závěrů: nepodceňovat domácí přípravu, student grafického designu nemůže existovat bez domácího vybavení počítače s grafickými programy, rozvoj obchodního talentu, prázdninové praxe ve firmách a nespoléhat jen na praxi ve třetím ročníku, využití celé vyučovací hodiny ze strany učitele….
Pro organizaci příštího roku vyšel od studentů významný podnět – umožnit žákům stáže do jiných oborů školy.

 

  Hronovská laťka

 

 Dne 15. 6. 2016 se uskutečnil již 11. ročník soutěže Hronovská středoškolská laťka, což je závod ve skoku do výšky, který je určený pro studenty středních škol. Závodu se zúčastnilo celkem patnáct závodníků z pěti škol (pořádající Střední průmyslová škola, Hronov; Střední škola propagační tvorby a polygrafie, Velké Poříčí; Obchodní akademie, Náchod; Academia Mercurii: soukromá střední škola, s. r. o., Náchod; Střední odborná škola sociální a zdravotnická – Evangelická akademie, Náchod).
Po celou dobu konání závodu panovalo skvělé počasí pro podávání výkonů, které byly vyrovnané a rozhodoval až počet nezdařených pokusů. V soutěži jednotlivců zvítězil Matyáš Tvrdík s výkonem 165 cm z Academia Mercurii, s. r. o., druhé místo obsadil Lukáš Hepnar s totožným výkonem 165 cm reprezentující SPŠ Hronov a jako třetí se umístil Jiří Coger, rovněž z Academia Mercurii, s. r. o. V soutěži družstev zvítězil tým Academia Mercurii, s. r. o., druhé místo zaslouženě obsadil tým SPŠ Hronov a jako třetí se umístili studenti ze SOŠ sociální a zdravotnické - EA, Náchod.
Naši školu reprezentovali Tomáš Ticháček a Matěj Kudláček ze třídy 2. TG, kterým se bohužel nepodařilo překonat laťku na úrovni 155 cm. Poděkování si zaslouží všichni zúčastnění včetně našich studentů za reprezentaci školy.

 

  Školní výlet 1. AT 

 

 Dne 14. – 15. 6. 2016 se třída 1. AT vydala na turisticko poznávací exkurzi do Teplických skal. Pobyt v kempu „Kamenec“ byl příjemný, hráli jsme hry nejen pohybové, cestovali jsme nádhernou krajinou a obdivovali přírodní krásy v rezervaci „Teplické skály“, počasí nám přálo a vše bylo prima. Těšíme se na další výlet.

 

  Ústní závěrečné zkoušky 

 

 Od pondělí 13. června do čtvrtka 16. června 2016 celkem hladce probíhaly ústní závěrečné zkoušky učebních oborů. Všichni úspěšní absolventi oborů Kadeřník, Aranžér, Tiskař a Reprodukční grafik v pátek 17. června převezmou své výuční listy.

 

  Krajinářský kurz 2016

 

 V týdnu od 6. do 10. června se žáci druhého a třetího ročníku oboru Propagační design zúčastnili krajinářského kurzu. První dva dny kreslili a malovali architekturu v Broumově a prohlédli si s průvodcem prostory barokního benediktínskoho kláštera od architekta Kryštofa Dientzenhofera a jeho syna Kiliána Ignáce. Další dva dny strávili v Ratibořicích, v místech, kde se odehrává děj románu Boženy Němcové Babička. Poslední den byl věnován Hronovu a hodnocení celotýdenní výtvarné práce. Žáci v tomto týdnu získali nové zkušenosti v kresbě a malbě. Výstava prací z krajinářského kurzu se uskuteční na podzim tohoto roku ve výstavních prostorách školy.

 

 Účast na konferenci StreTech 2016 ČVUT Praha

 

 Na desátém ročníku setkání zástupců středních škol z celé republiky nás dne 8. června 2016 poprvé zastupovala studentka třídy 3. PD Michaela Švarcová se svým projektem "Propagace výstavy studentských prací". Svoji práci jela na půdu vysoké školy předvést společně se spolužákem Janem Nyčem, aby ukázali, že i projekty umělecko-řemeslných oborů mohou být velmi zajímavé a srovnatelné s pracemi na jiných středních školách. Celý projekt byl vlastně zdokumentováním procesu návrhu a posléze i konečné realizace věcí spojených s propagací naší každoroční centrální studentské výstavy v Čapkově sále v Hronově. Setkání se účastnily delegace ze 102 středních škol z celé republiky a prezentováno bylo 208 příspěvků od 350 autorů.

Celou prezentaci si můžete prohlédnout zde.

 

 Výlet na rozhlednu

 

 Dne 7. 6. 2016 podnikla třída 1. AT a 2. AT pod vedením pedagogů výstup na rozhlednu Na Signálu. Podmínky byly velice obtížné, ale výstup se zdařil. Následoval přesun na výstavu školních prací v Hronově. Všichni přežili.

 

  Klauzury 

 

 Dne 31. 5. 2016 se u žáků 1. ročníku konaly klauzurní práce na téma hudební nástroj. Žáci si mohli vybrat kresbu tužkou nebo uhlem, v časovém rozmezí sedmi hodin. Žáci si ověřili své schopnosti a dovednosti, někteří byli poměrně nervózní, ale i přesto prokázali velmi dobrý výkon a tak nakonec jejich práce byly ohodnoceny více než kladně. Teď si už konečně můžou oddychnout a těšit se na prázdniny.

 

  Výlet na Ostaš 2.AT 

 

 Dne 26. 5. 2016 vyrazila třída 2. AT do Žďáru nad Metují, kam za krásného slunného rána přijela vlakem. Dále studenti vystoupali pěšky na Ostaš, kde byly krásné pohledy do našeho kraje. Po projití okruhu skalního města jsme opekli buřty a zahráli hry.

 

  Výlet na Ostaš 3.AT

 

 Dne 19. 5. 2016 přijela třída 3. AT vlakem do Žďáru nad Metují. Studenti vystoupali pěšky na Ostaš, kde byly krásné pohledy do našeho kraje. Po projití okruhu skalním městem jsme zahráli hry a opekli buřty.

 

 Písemná závěrečná zkouška

 

 Ve středu 1. 6. 2016 byly písemnými zkouškami zahájeny závěrečné zkoušky vycházejících tříd učebních oborů – 3. ročníku oboru Aranžér, Kadeřník a Tiskař a dále Reprodukční grafik a Tiskař zkráceného studia. Přejeme štěstí také u praktické a ústní zkoušky.

 

  Seminář

 

 Dne 31. 5. 2016 se uskutečnil seminář „Světová náboženství a sekty“ pod vedením pana Hejreta lektora prevence. Semináře se zúčastnily třídy 1. G, 2. PD a 2. AT. Žáci se seznámili s historií náboženství a současnou problematikou. Pracovali na zadané téma ve skupinkách a vypracovávali samostatné úkoly.

 

  Den řemesel

 

 Dne 28. 5. 2016 proběhl v Polici nad Metují Den řemesel. Akce se zúčastnila paní učitelka odborného výcviku Mgr. Ivana Čížková a dvě studentky ze třídy 1. AT. Návštěvníci měli možnost jednak shlédnout výrobky našich žáků, ale také si mohli sami vyzkoušet drátkování drobných předmětů.

 

 Předávání maturitního vysvědčení

 

 Dne 27. 5. 2016 proběhlo v kulturním sále domova mládeže předávání maturitních vysvědčení žákům tříd 4. PD a 4. TG.

 

  Ústní maturitní zkoušky třídy 4. PD

 

 Ve dnech 16.-19. května skládalo 23 žáků třídy 4. PD oboru Propagační design ústní maturitní zkoušky z českého a anglického jazyka, dále z dějin výtvarné kultury a z odborných předmětů.

 

  Poslední zvonění 4.TG

 

  Dne 11. 5. 2016 přepadla naší školu skupina zombie. Všichni jsme měli pocit, že je to naše poslední hodinka, ale bylo to poslední zvonění třídy 4TG! Skupina zombíků připravila pro pedagogický sbor pohoštění ve stylu "ukaž co vydržíš". Všichni přítomní prokázali notnou dávku odvahy, když neváhali svačinku pozřít. Děkujeme za strašidelný zážitek!

 

  Květinový den 2016

 

  Jako každoročně se žáci naší školy 11. května aktivně účastnili charitativní akce na podporu zdravého životního stylu a boje proti nádorovým onemocněním Květinový den, který organizuje Liga proti rakovině Náchod. Celkem 11 dvojic ze třídy 2. PD a jedna dvojice z 1. G ve žlutých tričkách nabízely symbolické kvítky měsíčku lékařského a setkávaly se vesměs se vstřícným přijetím nakupujících. Žáci prodali všech 1200 kytiček a na sbírkový účet Ligy proti rakovině Praha přispěli celkovou částkou 26 471 Kč, čímž se umístili mezi 14 školami a dalšími subjekty našeho regionu na krásném 3. místě! Všem žákům i přispěvatelům ze srdce děkujeme!

 

  Písemné maturitní zkoušky

 

  Písemná část maturitních zkoušek byla zahájena v pondělí 2. května 2016 didaktickým testem z matematiky a písemnou prací z anglického jazyka. V úterý maturanti napíší nejprve didaktický test z českého jazyka a literatury a dále i písemnou práci. Ve středu následuje didaktický test z anglického jazyka a na závěr písemná práce z německého jazyka. Přejeme všem maturantům hodně klidu a rozvahy při písemných zkouškách.

 

Praktické maturitní zkoušky 4. TG

 

  V týdnu od 25. dubna do 29. dubna 2016 proběhly praktické maturitní zkoušky oboru Tiskař na polygrafických strojích a Reprodukční grafik.

 

Poslední zvonění třídy 4. PD

 

  Dne 22. dubna nastala v mezidobí mezi praktickou a písemnou maturitní zkouškou pro žáky ze třídy 4. PD chvíle loučení se školou, ve školním prostředí nazývaná Poslední zvonění. Maturanti ho pojali v duchu amerických volnomyšlenkářských Květinových dětí, což vyjádřili svým oblečením i hesly, kterými chtěli již předem docílit mír a porozumění zkoušejících pedagogů v případě svých neznalostí u maturity. Prošli všechny třídy a rozloučili se se svými spolužáky z nižších ročníků i s vyučujícími. Nyní je již čeká hora učení a pak zkouška dospělosti.

 

Den Země

 

 Dne 21. 4. jsme oslavili Den Země. Žáci prvních ročníků se pustili do práce a zbavili celý areál školy nepořádku, který zůstal po zimě. V rámci programu shlédli také film s ekologickou tematikou.

 

Fotografování v Zoo ve Dvoře Králové nad Labem

 

Dne 18. 4. 2016 se třída zkráceného studia účastnila exkurze focení v Zoo ve Dvoře Králové nad Labem. Studenti měli za úkol dle zadání nafotit zvířecí fotografii, reportážní fotografii a volné téma. Studenti focení vzali velmi vážně a vzniklo mnoho krásných fotek.

 

Matematický klokan 2016

 

  V pátek 18.4.2016 proběhla i naší škole matematická soutěž Klokan2016, které se zúčastnilo 15 žáků napříč třídami a obory.
Výsledky:
Kategorie Junior:
1. Frinta Matěj 1.AT
2. Hejnová Karolína 2.TG
3. Rýdlová Michaela 2.PD
Kategorie Student:
1.  Chalupníková Michaela 3.TG
2. Volná Patricie 3.TG
3. Janovská renáta 4.TG


Všem účastníkům děkujeme a vítězům gratulujeme!


 

Fotografování architektury

 

  Studenti zkráceného studia TGZ se zúčastnili dne 4. 4. 2016 fotografického cvičení v Novém Městě nad Metují. Zde měli za úkol vyfotografovat architekturu dle zadání. Fotografování proběhlo za slunného počasí.

 

Přednáška Ligy proti rakovině Náchod

 

  Dne 31. března proběhla pro dívky ze tříd 3. K, 3. PD a 3. TG přednáška členek Ligy proti rakovině Náchod, která byla věnována prevenci onkologických onemocnění. Dívky byly formou videoinstruktáží seznámeny s metodami sebevyšetřování a měly možnost jeho nácviku na modelech. Dále se dozvěděly konkrétní informace o pozitivním vlivu zdravého životního stylu jako důležitého faktoru předcházení nádorovým onemocněním.

 

Holky z Venuše a kluci z Marsu

 

  Dne 31.3.2016 probíraly třídy 1.PD, 1.G a 1.K s lektorkou Alenou Blažkovou ze společnosti MP Education dospívání, reprodukční zdraví, vzájemné vztahy, vhodné sexuální chování a prevenci pohlavních chorob.

 

Beseda

 

  Dne 21. 3. 2016 navštívil naší školu brig. gen. Mgr. Martin Červíček ředitel policie Královéhradeckého kraje. Besedoval se třídou 3. PD a 2. AT nejen o práci policie ČR, ale i o světových problémech.

 

Charitativní sbírka „Srdíčkové dny“

 

  Dne 17. března 2016 se na naší škole uskutečnila charitativní akce Srdíčkové dny. V tento den nabízeli studenti ze 2.TG k odkoupení barevné náramky a zvířecí magnetky za 30 korun. Přispěvatelé dostali jedinečnou možnost udělat něco pro druhé. Výtěžek prodeje je určen na pomoc handicapovaným dětem, které jsou stabilně odkázány na domácí péči rodičů.

 

Školení firmy FANOLA

 

  Dne 9. 3. 2016 se konalo v kadeřnickém salonu ve Velkém Poříčí školení od firmy Fanola. Nové trendy a technologické postupy barvení a střihů nám představila technoložka paní Blechová. Školení bylo pro všechny velkým přínosem.

 

Přijímací zkoušky nanečisto

 

  Ve dnech 2. 3. a 9. 3. 2016 přišlo odpoledne 17 žáků – zájemců o studium maturitních oborů si vyzkoušet úkoly a atmosféru přijímacího řízení. Učitelé žákům zadali zkušební testy, které poté společně opravili a rozebrali problémová místa, aby žáci věděli, na co ještě zaměřit přípravu k přijímacím zkouškám, které proběhnou 15. dubna již „načisto“.

 

Příprava na velikonoce

 

  Velikonoce se blíží mílovými kroky a tak nastal čas s předstihem se na ně připravit dne 4. 3. 2016 v Městské knihovně Náchod. Výzdoba, dekorace, panely, osvětlení, lepení jarních květů, to byl úkol pro I. a II. ročník oboru Aranžér.

 

Výzdoba Obecního domu

 

  Dne 3. 3. 2016 předvedli svoje umění žáci 3. ročníku našeho oboru Aranžér. Studenti se zaměřili na zkrášlení interiéru v Obecním domě Suchý Důl.

 

Klauzurní práce 4. ročníku z figurální kresby

 

  Dne 24. a 25. února 2016 proběhly v ateliéru Domova mládeže klauzurní práce z figurální kresby 4. ročníku oboru Propagační design.

 

Matematická soutěž

 

  Dne 24. 2. 16 proběhla na naší škole matematická soutěž, které se zúčastnili žáci maturitních i učebních oborů. Mohli si ověřit své znalosti na šesti příkladech, které byly, jak početní tak logické. Všem děkujeme za účast.

 

Výsledky:
Maturitní obory: Učební obory:
1. Ševčíková Adéla 1.PD 1. Frinta Matěj 1.AT
2. Bažout Tomáš 1.PD 2. Lokvencová Natálie 1.AT
3. Hejnová Karolína 2.TG 3. Blažková Lucie, Šmídková Pavlína 3.AT


 

Okresní kolo olympiády z českého jazyka

 

  Dne 22. února se studentky Adéla Ševčíková z 1. PD a Aneta Červinková z 3.PD zúčastnily Okresního kola olympiády z českého jazyka v Náchodě. Čekaly na ně záludné otázky z gramatiky a vypracování slohové práce na zadané téma. V konečném pořadí se v tvrdé konkurenci středních škol umístila Adéla Červinková na 6. místě a Adéla Ševčíková na 2. místě, tudíž postupuje do krajského kola, které proběhne 11. dubna v Hradci Králové.

 

Lyžařský kurz

 

Kde: Dolní Dvůr, Hanapetrova Paseka, chata Hanapetr
Kdy: 31.1. – 5.2.2016
Také letos (i přes malý zájem druhých ročníků) jsme se vydali na lyžařský kurz na chatu Hanapetr v Krkonoších. Jelo 24 dětí ze tří tříd. Na chatě se soutěžilo v týmech, hrály se hry všeho druhu, po večerech probíhaly velké sportovní výkony na Xboxu, ale zároveň nechyběl ani odpočinek. Jako již tradičně jsme jeden večer měli maškarní. A musíme říci, že letos byly masky důkladně připravené. Bohužel letos nám nepřálo počasí, tak jsme museli zapůjčenými auty dojíždět do Herlíkovic nebo do Lánova. Ale na lyžařských výkonech to neubralo.
Všem zúčastněným děkujeme za příjemně strávený týden.

 

Soutěž „Věnuj mobil“

 

 V rámci projektu Recyklohraní proběhl v naší škole již šestý ročník soutěže „Věnuj mobil“. První místo obsadil Tomáš Bažout z 1. PD, který odevzdal 25 mobilních telefonů. Druhé místo patří Natálii Rudolfové z 1. G s 13 mobily a na třetím místě skončila Nela Múčková z 1. PD, která nasbírala 9 mobilů. Všichni obdrželi jako odměnu USB disk. Funkční telefony budou předány dětem v dětských domovech a nefunkční půjdou na recyklaci.

 

Přednáška a beseda s tiskovou mluvčí Policie ČR

 

 Dne 19. února 2016 proběhla pro žáky tříd 3. TG a 3. PD v rámci výuky předmětu Občanská nauka přednáška tiskové mluvčí Policie ČR územního odboru Náchod Mgr. Evy Prachařové, věnovaná především problematice trestního práva a trestní odpovědnosti mladistvých. Přednáška se setkala se zájmem posluchačů, kteří k této aktuální problematice vznesli také velké množství konkrétních dotazů. Tím byl jednoznačně splněn preventivní cíl této besedy.

 

Přijímací zkoušky

 

 V úterý 5. ledna 2016 a ve středu 6. ledna 2016 se na naší škole konaly přijímací zkoušky do oboru Grafický design. Zájemci o tento výtvarný obor skládali zkoušky z českého jazyka, dějin výtvarné kultury a na závěr talentovou zkoušku z malby a kresby.

 

  Národní technické museum v Praze

 

  Před vánočními prázdninami se studenti tříd 1TG a 2G vypravili do Prahy. Hlavním cílem cesty bylo Národní technické muzeum, kde jsme si společně prohlédli expozici „Historie tiskařství“. Následně si studenti mohli dle libosti prohlédnout všechny ostatní expozice - hvězdářství, měření času, vývoj osvětlení, moderní technologie, architektura, fotografie…
V předvánoční Praze jsme rozhodně nemohli opominout návštěvu vánočních trhů na Staroměstském náměstí, orloj a letecký pohled na Prahu z věže Staroměstské radnice.

 

 

  Exkurze do Hradce Králové

 

  Žáci 1. AT a tiskaři třídy 3. AT navštívili dne 24. 11. vodní elektrárnu "Hučák" v Hradci Králové. Prohlédli si expozici Obnovitelné zdroje a také funkční zařízení více než 100 let staré vodní elektrárny. Rozšířili si tím své znalosti z fyziky a ekologie.

 

 

 Designblok 2016


 Studenti třetího a čtvrtého ročníku oboru Grafický design dne 31. října 2016 navštívili v Praze naši největší designovou výstavu s mezinárodní účastí. Na tomto již 18. ročníku veletrhu prezentujícího především produkty užitého umění se v roli vystavujících představilo 197 současných návrhářů, 70 významných firem z 20 zemí světa pracujících v oboru a k vidění bylo mnoho přitažlivých doprovodných programů. Téma letošní výstavy ve znamení sportu, interakce a pohybu bylo všudypřítomné a při procházení jednotlivých výstavních areálů žáky zaujaly nejen výstavní produkty, ale také zajímavé instalace expozic. Vystavovatelé soutěžili o prestižní ceny za nejlepší projekty, přičemž ocenění byla rozdána dokonce v jedenácti kategoriích a absolutním vítězem Designbloku se stal Maxim Velčovský. Právě tento český designér a tvůrce oslovoval návštěvníky svými gigantickými Slunečnicemi z plastových kbelíků, které se vznášely nad střední halou Průmyslového paláce, ale také jeho další tvorbou prezentovanou nejen v holešovickém showroomu, ale například také v Art House Lapidáriu. Studenti si celý den příjemně užili a zajisté načerpali mnoho inspiračních podnětů.

 

 Exkurze Krakow a Osvětim 

 

  Dne 20. 10. 2016 třídy 3. PD, 3. TG a 2. G navštívily historický Krakow a Osvětim. Počasí nám moc nepřálo, ale odvezli jsme si nové informace a zážitky.

 

 

 Exkurze do knihovny 

 

  Dne 14. října 2016 proběhla v rámci výuky českého jazyka a literatury exkurze žáků třídy 1. PD do Knihovny městyse Velké Poříčí, která byla věnována informační výchově a výchově ke čtenářství. Vedoucí knihovny Bc. Antonín Šimek seznámil žáky s knižním fondem a katalogem knihovny. Zároveň představil i další služby knihovny. Žáky zaujaly zejména knižní novinky, nabídka beletrie k maturitní zkoušce, velmi příjemné moderní prostředí knihovny i možnost vystavování výtvarných děl v Galerii 102.

 

 

  Bienále Brno 2016

 

  Ve středu 12. října 2016 navštívili studenti Mezinárodní přehlídku grafického designu Bienále Brno 2016. Prošli všechny expozice a prohlédli si dílčí výstavy, které se konaly ve třech budovách Moravské galerie. V prostorách Místodržitelského paláce na Moravském náměstí si prohlédli výstavu studentských prací nominovaných na Národní cenu za studentský design 2016 z kategorie vizuální komunikace.
V budově Uměleckoprůmyslového muzea v Husově ulici se žáci seznámili s hlavní částí přehlídky – soutěžní mezinárodní přehlídkou a shlédli zároveň oceněné práce. Nejzajímavější byla výstava plakátů souborného díla významného českého grafického designéra a pedagoga Zdeňka Zieglera, která představila zejména jeho rozsáhlou tvorbu v oblasti filmového plakátu od začátku šedesátých do konce osmdesátých let 20. století.
Výstava v Pražákově paláci v Husově ulici Které zrcadlo chceš olizovat? představila směsici vypůjčených a nových (pro tuto výstavu speciálně vyrobených) prací z oblasti grafického designu. Některé vystavené exponáty nabízely zcela nový úhel pohledu na vystavené artefakty.
Návštěvou Mezinárodní přehlídky grafického designu Bienále Brno 2016 získali studenti ucelený přehled o současných trendech a směrech v oblasti grafického designu.

 

 

  Exkurze do galerie v Hradci Králové

 

  Dne 30. 9. 2016 s 2. ročníkem aranžérů jsme navštívili galerie v Hradci Králové. Vystavená díla v galerii " KORUNA a RONDO" se líbila, ať se jednalo o grafiku, pastely, koláže, akvarely, olejomalby, ale i šperky, kabely a oblečení.

 

 

  Exkurze do GVU Náchod

 

  V pátek 23. 9. 2016 měli studenti 2. PD a 1. TGZ grafici možnost zúčastnit se komentované prohlídky a následné přednášky k výstavě A. V. Hrsky s názvem „Život ve městě“. Komentář si pro ně připravil historik umění PhDr. Jan Rous, který přednášel na VŠUP v Praze Dějiny umění, Typologii grafického designu a Ilustraci. Přednáška proběhla v GVU Náchod v rámci Dnů kulturního dědictví.

 

 

  Exkurze třídy 4. TG – Romeo a Julie 

 

  Dne 19. 9. 2016 proběhla v rámci výuky českého jazyka a literatury exkurze žáků třídy 4. TG do Klicperova divadla v Hradci Králové na představení hry Williama Shakespeara Romeo a Julie. Díky modernímu zpracování a režii Davida Drábka získal děj zasazený do současnosti zcela aktuální vyznění. Před očima diváků se odvíjel známý příběh Romea a Julie provázený zpěvem, tancem a rychle se střídajícími překvapivými scénami ze života Romů i „bílých“. Rozdílnost etnik, povah a životních stylů mladých milenců je nakonec dovedla k tragickému vyústění. Představení diváky nadchlo a uvedlo do varu. Herci byli výborní, diváci se mohli bavit, dojímat i bát se o své hrdiny. Pro budoucí maturanty to byla jedna z posledních možností návštěvy divadelního představení. Teď už je čeká spousta a spousta učení na maturitní zkoušky…

 

 

  Decor Praha 

 

  Dne 8. 9. 2016 se 1. a 3. ročník aranžérů zúčastnil v Praze v Letňanech veletrhu dekorací, skla, bytových doplňků a dárkového zboží. Jako doprovodný program jsme zhlédli workshop paní Křivánkové, která zasvětila zájemce do tajů originálního, luxusního dárkového balení. Další ukázkou s názvem "Vánoční trendy 2016" pořádaná ve spolupráci s významnými floristy, kde hlavním záměrem bylo tématické zpracování expozic, barevnosti a kombinace užitých materiálů. Výstava byla inspirací a velkým přínosem pro budoucí aranžéry.

 

 

  Výstavy v Náchodě - GVUN Náchod a Galerie U Mistra s palmou

 

  Ve středu 29. 6. 2016 navštívili žáci 3. PD galerie v Náchodě. Nejprve výstavy v Galerii výtvarného umění. Zde probíhá výstava obrazů Václava Maliny "Od imprese k abstrakci, na které si vytvořili vlastní výtvarné dílo inspirované obrazy malíře a v malém kabinetu výstava ilustrací Venduly Chalánkové, kde si vyslechli přednášku Vlastislava Tokoše o díle výtvarnice. Na závěr si žáci prohlédli připravovanou výstavu Čestmíra Sušky v Galerii U Mistra s palmou.

 

 

 Exkurze na zámku Nové Město nad Metují se třídou 3. PD

 

  S žáky třetího ročníku oboru Grafický design jsme si dne 21. června 2016 udělali malý exkurz do interiérů, ale také exteriérů zámku v Novém Městě nad Metují. Prohlídkový okruh s názvem "Od půdy po sklep" nás zavedl především do netradičních zákoutí zámku. Vydali jsme se objevovat technické zajímavosti půdy, prošli jsme historickou kuchyň navrženou Dušanem Jurkovičem a nakonec jsme se dostali až do závěrečné části, a to prohlídky zdejšího sklepení. Tato trochu jiná forma nám představila zámek netradičně, avšak poutavě. K výkladu paní průvodkyně studenti obdrželi pracovní listy, které v sobě nesly zašifrovanou tajenku. Všichni dobří luštitelé dostali na konci malý kousek modelovací hmoty, aby jako správní designéři vytvořili podobu svého trpaslíka, podobného například těm originálním od Matyáše Bernarda Brauna, kteří stojí právě v temném sklepení. Po výstupu na věž a příjemné zastávce v zámeckých zahradách jsme slunečný den zakončili sladkou zmrzlinovou odměnou.

 

 

 Exkurze tříd 2. PD, 2. TG, 1. PD – Pěna dní 

 

  Dne 21. 6. 2016 proběhla v rámci výuky českého jazyka a literatury exkurze žáků tříd 2. PD, 2. TG a části 1. PD do Klicperova divadla v Hradci Králové na představení hry Borise Viana Pěna dní, uváděné v rámci festivalu Divadlo evropských regionů. Humorným zpestřením cesty se kromě několika zdržení zaviněných dopravními zácpami ukázalo roztlačování našeho porouchaného autobusu osádkou ve společenských šatech, lodičkách a oblecích, což vyvolalo zaslouženou pozornost ostatních účastníků silničního provozu. Ale pak už se autobus šťastně rozjel a všichni diváci včas zasedli do svých křesel, aby se nechali okouzlit dojímavým, lehce absurdním, avšak nádherným divadelním představením, které s nejlepšími hradeckými herci nastudovalo slavné režisérské duo SKUTR. Závěrečný zasloužený aplaus odměnil herce za jejich výborné výkony.

 

 

 Vídeň - Kunsthistorisches Museum, Leopold Museum, Abertina 

 

  16. 6. navštívili studenti 1., 2. a 3. ročníku oboru Propagační design Vídeň. Po příjezdu do města si prohlédli známý Hundertwasserhaus architekta, sochaře a malíře Friedricha Hundertwassera. Poté následovala Albertina s expozicí "Od Moneta k Picassovi" a výstava ruské avantgardy, na níž je představena velice kvalitní kolece 130 děl z období začátku 20. století. Po procházce v okolí dómu sv. Štěpána následovalo Leopold Museum, které vlastní největší světovou sbírku obrazů rakouského expresionisty Egona Schieleho a zakladatele vídeňského spolku Secession Gustava Klimta. Na závěr studenti navštívili jedno z nejvýznamnějších muzeí Evropy Kunshistorisches Muzeum, kde se nalézají předměty od dob starověkého Egypta po konec 18. století se zvláštní pozorností věnovánou umění renesance a baroka. V muzeu právě probíhá speciální výstava k 125. výročí jeho založení, na kterou zapůjčila svá umělecká díla muzea z celé Evropy.

 

 

 Exkurze tříd 1. G, 3. TG – Škola žen 

 

  Dne 9. 6. 2016 proběhla v rámci výuky českého jazyka a literatury exkurze žáků tříd 1. G a 3. TG do Klicperova divadla v Hradci Králové na představení Molièrovy hry Škola pro ženy. Po počátečních komplikacích spojených se změnou titulu z důvodu onemocnění jednoho z herců a po zdržení zaviněném výlukou na trati čekalo diváky z řad studentů mimořádné představení klasického titulu v naprosto moderním hávu. Scéna i kostýmy i pojetí hry bylo překvapivě současné. Tahounem celého představení byl výborný Jiří Zapletal v titulní roli pana Arnulfa, kterého svými výkony zdatně doplňovali další herci všech věkových kategorií. Diváci odcházeli spokojení, protože představení bylo skutečným divadelním zážitkem.

 

 

 Veletrh Reklama a Polygraf 

 

  Dne 12. 5. 2016 se studenti polygrafických předmětů zúčastnili výstavy Reklama a Polygraf. Nejvíce studenty zaujaly digitální technologie, jako 3D tisk, transferový tisk, laserové vysekávání a gravura. Už se těšíme, co přinese další ročník!

 

 

 Exkurze do Hradce Králové 

 

  Prohlídka Obřího akvária s třídou 3. AT dne 4. 5. 2016 v Hradci Králové se vydařila. I když celý den pršelo, došli jsme na staré náměstí, kde jsme měli domluvenou exkurzy výroby čokolády ve firmě Jordis.

 

 

 Čapkův sál

 

 

  Exkurze focení Nový Hrádek - Peklo 

 

  Dne 4.5.2016 se třídy 2PD a 3PD účastnily exkurze focení Nový Hrádek- Peklo. Studenti měli za úkol vyfotit dle zadání fotografii, architektury, reportáže, krajinu, sochy a dle svého uvážení fotografie okolí. Exkurze začínala příjezdem na Nový Hrádek _ Rokol. Od rána bohužel velmi pršelo, ale i přes nepřízeň počasí studenti vyrazili do Pekla. Šlo se podél řeky údolím a po několika kilometrech jsme byli všichni naprosto promočení. Studenti po domluvě nemuseli fotit a úkol byl pouze dojít do cíle. I přes velký déšť všichni došli v pořádku. V Pekle nás čekal odvoz do školy. Děkuji studentům 2PD a 3PD, že to nevzdali.

 

 

  Exkurze focení Ratibořice 

 

  Dne 3.5.2016 se třídy 2PD a 3PD účastnily exkurze focení v Ratibořicích, kde měli studenti za úkol vyfotit dle zadání fotografii, architektury, reportáže, krajinu, sochy a dle svého uvážení fotografie okolí. Exkurze začínala příjezdem do Ratibořic, kde studenti měli rozchod a začali fotit. Po necelých 2,5 hodinách jsme se opět sešli a pokračovali na farmu Dubno, kde studenti měli připravené opékání (oběd) a ukázku různých zvířat. Zde měli za úkol vyfotit zvířecí fotografii a reportáž. I přes nepřízeň počasí, exkurze dopadla výborně.

 

 

  Exkurze třídy 1. G do Prahy 

 

  Dne 28. dubna se vydali žáci třídy 1. G v rámci výuky českého jazyka a dějepisu na exkurzi za kulturními a historickými památkami Prahy. Prohlídka historických pamětihodností začala u renesančního skvostu Belvederu se Zpívající fontánou a pokračovala procházkou parkem s krásně rozkvetlými květinami, keři a stromy Dále žáci navštívili jarním sluncem osvícený Pražský hrad a svatovítskou katedrálu. Potom sešli starobylou Nerudovou ulicí ke Karlovu mostu, plnému turistů z celého světa. Dále pokračovali směrem ke Staroměstskému náměstí, kde stihli v pravé poledne další turistickou atrakci – Pražský orloj. Po obědě absolvovali prohlídku historické budovy Národního divadla od základních kamenů, přes hlediště s právě probíhající zkouškou na nejbližší premiéru a jednotlivé foyery, až do nejvyšších pater budovy. Z terasy vyzdobené trigami a sochami múz se mohli žáci na závěr prohlídky pokochat nádherným panoramatem Prahy. Pak už je čekala jen cesta vlakem, díky výluce zpestřená častými přestupy.

 

   Prohlídka Galerie a exkurze v Integrafu

 

  V úterý 26. 4. 2016 jsme se vydali s druhým a třetím ročníkem reprodukčních grafiků na výlet do Náchoda. Navštívili jsme Galerii U Mistra s palmou, a pak jsme pokračovali do tiskárny Integraf. Toto jsme absolovali s jednou skupinou dopoledne a s druhou odpoledne. A co na to žáci?

Studuji 3. ročník oboru reprodukční grafik, a ať už jsem se za ty roky ve škole při výuce technologie a praktických předmětů naučila sebevíc, nejvíce mi dala exkurze v Integrafu. Příležitost konečně vidět na vlastní oči všechna ta zařízení, o kterých se od prváku učíme, je zkrátka k nezaplacení. Je skvělé vidět místa, kde je vše teprve jen nepřesná myšlenka, která se přes všechny ty lidi a stroje dostane až k naprosto přesnému produktu. Sice bylo do velice krátkého intervalu vměstnáno skutečně nepřeberné množství informací, ale rozhodně jsem si objasnila spoustu věcí. Musím zároveň podotknout, že pan Čejchan, který nám vysvětlil a ukázal, jak to u nich v tiskárně chodí, nám řekl snad ještě mnohonásobně více, než by se vůbec dalo vyžadovat. Takže velké díky patří výrobnímu řediteli panu Čejchanovi a stejně tak i našim učitelkám praktické výuky, díky kterým jsme se na exkurzi dostali.
Patricie Volná 3. TG

Sešli jsme se v Náchodě na náměstí a za velice nepříznivého počasí jsme vyrazili k malé náchodské galerii „U Mistra s palmou“. Je to galerie pana učitele Hencla, kerý na naší škole se svou ženou učí na uměleckém oboru. Pan Hencl nám ukázal výtvory, jak studentů naší školy, tak i uznávaných umělců. Řekl nám i spoustu zajímavých a vtipných historek a ukázal nám svého malého kohoutka a slepičku na dvoře u své galerie.
Tereza Plašilová 3. TG

V Integrafu se mně moc líbilo. Krom toho, že teď už si při hodině technologie můžu představit, jak to v takové tiskárně vypadá a funguje, došlo mně, že jsem šťastná. Studium grafiky mě baví a má budoucnost! Chci být grafikem a v Integrafu jsem se o tom přesvědčila.
Tereza Špetlová 2. TG

Na výstavě u Henclů se mně nejvíce líbily fotky rukou a taky namalovaná puma a bílý tygr. Vyprávění pana Hencla bylo záživné a i vtipné. Integraf mě zaujal svojí velikostí a díky paní Maršíkové a jejímu skvělému vysvětlování co a jak funguje, jsem si toho zapamatovala docela hodně.
Karolína Hejnová 2. TG

 

 

  Elektrárna Hučák 

 

  Ve středu 6.dubna 2016 se třídě 1.AT po menších útrapách s vlakovou výlukou podařilo dorazit do Hradce Králové. Naším cílem bylo Infocentrum Obnovitelné zdroje a vodní elektrárna Hučák. Nejprve jsme se seznámili s různými druhy obnovitelných zdrojů a jejich moderním využitím, pak následovala prohlídka malé vodní elektrárny Hučák. Domů jsme si odváželi plno nových zajímavých informací.

 

 

  Veletrh práce 

 

  Dne 31. 3. navštívili žáci 3. AT veletrh práce, který se konal v Městském divadle Dr. J. Čížka v Náchodě. Vyslechli si přednášku o způsobu vedení přijímacího pohovoru a o zásadách tvorby životopisu. Seznámili se také s konkrétní nabídkou volných pracovních míst prezentovanou jednotlivými zaměstnavateli Náchodska.

 

 

  Výstava Jiří Černický - Divoký sny - Rudolfinum Praha 

 

  V úterý 22. března 2016 navštívili studenti 3. PD a 4. PD výstavu Jiřího Černického Divoký sny v Galerii Rudolfinum v Praze. Expozicí nás provedl sám autor. Svým výkladem k jednotlivým objektům a instalacím nám umožnil nahlédnout do zákulisí jejich vzniku a poodhalil nám způsob svého přemýšlení. Celá výstava byla pod vlivem jeho komentáře pro žáky lépe pochopitelná a přijatelná. Zajímavé rovněž bylo, že některé prvky instalací vytvořil autor z materiálu, který se v Galerii Rudolfinum nashromáždil z předchozích výstav, čímž se dotýká současného fenoménu recyklace. Děkujeme Jiřímu Černickému za čas, který nám věnoval.

 

 

  Exkurze na Úřad práce v Náchodě 

 

  Dne 18. 3. navštívili žáci třídy 3. K Úřad práce v Náchodě. Byla pro ně připravena přednáška o možnostech uplatnění na trhu práce. Součástí byla i beseda o této problematice, do které se žáci aktivně zapojili.

 

 

  Návštěva divadelního představení Figarova svatba 

 

  Dne 17. března 2016 proběhla v rámci výuky českého jazyka a literatury exkurze žáků třídy 1. G, 2. PD a 3. TG do Klicperova divadla v Hradci Králové na představení hry Figarova svatba. A představení to bylo náramné! Žádná nuda, právě naopak. Výborné herecké výkony, zejména hraběnka Pavly Tomicové, spousta originálních nápadů a zábavy. Představení sice trvalo více než dvě hodiny, ale nikdo nudou nezíval. Při závěrečném aplausu dokonce diváci spontánně povstali, protože se jim Figarova svatba v podání hradeckých herců opravdu líbila.

 

 

  Exkurze na Úřad práce v Náchodě 

 

  Exkurze se uskutečnila dne 15. 3. a žákům třídy 3. AT přinesla základní informace o aktuální situaci na trhu práce a o možnostech jejich uplatnění v praxi. Byli také seznámeni s programy, které poskytuje čerstvým absolventům úřad práce.

 

 

  Hvězdárna 

 

  Dne 7. 3. 2016 třídy 1. AT a 1. G navštívily hvězdárnu v Hradci Králové. Let vesmírem byl velký zážitek.

 

 

  Přednáška a beseda pro maturanty na Úřadu práce v Náchodě 

 

  Dne 7. 3. 2016 proběhla pro maturanty třídy 4. PD na Úřadu práce v Náchodě přednáška a beseda, věnovaná problematice uplatnění absolventů středních škol na trhu práce. Žáci byli také seznámeni s možnostmi studia na vysokých a vyšších odborných školách. Dále získali cenné informace o tvorbě motivačních dopisů, strukturovaného životopisu, o přijímacích pohovorech i odpovědi na své otázky.

 

 

  Klicperovo divadlo

 

  Dne 1. února 2016 navštívily třídy 1. PD a 3. PD Klicperovo divadlo. David Drábek divákům připravil osobitou parafrázi slavného románu A. Dumase - Tři mušketýři. Originální zpracování se studentům velmi líbilo a po skončení hry herce odměňovali bouřlivým potleskem.

 

Vánoční prodejní výstava Velké Poříčí

 

  Na vánočních trzích ve Velké Poříčí dne 26.11.2016 aranžéři 3. ročníku připravily pro návštěvníky širokou expozici vánoční výzdoby a dárků.

 

 

  Vánoční prodejní výstava v Hronově 

 

  Na vánoční výstavě v Hronov dne 20.11.2016 aranžéři 3. ročníku nabízely všem příchozím návštěvníkům věnce, svícny, zvonky, koule, pohledy či jmenovky, které sami pro nakupující připravily.

 

 

  Prodejní vánoční výstava Náchod 

 

  Je libo věnec, svícen, zvonek, kouli, pohled či jmenovky? To všechno a ještě víc bylo k dostání na naší vánoční výstavě v knihovně v Náchodě ve dnech 5.-9.11.2016, kde druhý ročník aranžérů Vám vše nabídl.

 

 

  Neviditelná výstava 

 

  Ponořit se do úplné tmy, prostor poznávat pouze hmatem a plně důvěřovat hlasu průvodce. To vše si vyzkoušela třída 3. PD dne 15. 11. 2016 na originální výstavě Neviditelná výstava. V momentě, kdy jsme zavřeli dveře a vstoupili do zatemnělého prostoru, jsme si mysleli, že budeme s nevidomým průvodcem na stejné úrovni – nikdo nic nevidí. Opak byl pravdou. Zatímco my jsme se ztráceli a klopýtali v prostoru, průvodce se orientoval a dokázal nás přesně navést. Dokonce nás rozlišoval a v krátkém čase si zapamatoval naše jména. Z výstavy jsme si odnesli naprosto nevšední zážitek. Přesto, že jsme nic neviděli, rozvinuli jsme fantazii a všechno, co jsme nahmatali, jsme si představili ve své mysli.

 

 

 Výstava na DM

 

  V termínu od 7. listopadu do začátku roku 2017 probíhá výstava prací žáků vzniklých v předmětech Alternativní tvorba a Modelování na Domově mládeže. Jednalo se o výběr prací žáků třetího a čtvrtého ročníku oboru Grafický design. Zastoupeny byly tradiční techniky, jako jsou kresba, perokresba nebo malba na plátno. Jako předlohy pro tyto práce ve většině případů sloužily předměty z běžného života. Předmět modelování reprezentují návrhy poklopů kanálů a dále jejich prostorové ztvárnění zhotovené jako sádroryt.

 

 

  Zahrádkářská výstava 

 

  Aranžéři 1.a 3.ročníku měli napilno dne 20.9.2016 v Polici nad Metují při přípravě zahrádkářské výstavy, která se koná ve dnech 22. a 23.9.2016 v Pellyho domě 2.patro. Hlavním záměrem je ukázat široké veřejnosti zpracování expozice, barevnost a kombinace materiálu.

 

 

 Východočeský výtvarný salon Hradec Králové 2016

 

  Jako každým rokem, tak i letos jsme měli zastoupení na přehlídce tvorby členů Unie výtvarných umělců na výstavě s názvem Východočeský výtvarný salon 2016 v Hradci Králové. Tentokráte nás reprezentovala studentka třetího ročníku oboru Grafický design Eliška Bednářová se svým obrazem nazvaným "Koupelna", který vytvořila na hodinách Alternativní tvorby pod vedením MgA. Petry Hájkové. Zahajovací vernisáže se zúčastnila dne 23. června 2016 a samotná výstava, na které můžete vidět právě práce členů UVU z nejrůznějších oborů jako malba, fotografie, keramika, sochařství, řezbářství, architektura nebo textilní výroba a sklo, potrvá do 4. září 2016.

 

 

 Výstava na Domově mládeže

 

  Od pondělí 13. Června 2016 probíhá v kulturním sále domova mládeže výstava prací ze závěrečných zkoušek oboru Aranžér. Prohlédnout si můžeme návrhy výkladních skříní, panelů, makety výkladních skříní, nebo úpravu stolu s dárkovým balením. Studenti si vylosovali 1 námět ze 6 možných (Cestou necestou po Česku, Čas elegance, Sportujeme v přírodě, Svět techniky, Cesta do historie, Věrni české značce). Studenti měli za úkol vypracovat barevný návrh, libreto a scénář, vzor písma, vzor cenovky a realizace.

 

 

 Výstava výsledků praktické maturitní zkoušky oboru Grafický design

 
 Na výstavu všech výsledků praktické maturitní zkoušky oboru Grafický design se můžete od 9. května 2016 podívat na domově mládeže. Vystavené práce na téma návrh a koncepce výstavní expozice školy ukazují možnosti realizací, kterými by se mohlo naše školní zařízení prezentovat na probíhajících tzv. burzách škol. Výstupy zrealizované v podobě maket a modelů výstavních stánků doplňují technické dokumentace, návrhy netradičních propagačních předmětů a dalších propagačních tiskovin určených ke školní prezentaci.

 

 

  Výstava studentských prací v Hronově

 
 Centrální výstava studentských výtvarných prací byla zahájena vernisáží dne 12. května 2016. Na instalaci celé výstavy se i letos podíleli žáci třetího ročníku oboru Grafický design. V interiéru sálu jsou vystaveny kresby figur i zátiší, akrylové malby na plátnech, hravé objekty prostorové tvorby, grafické návrhy nejrůznějších tiskovin a mnohé další. Výstava ve foyer Čapkova sálu divadla v Hronově potrvá do 10. června 2016.

 

 

  Výstava na Domově Mládeže

 
 Od 5. dubna do 6. Května 2016 probíhá v prostorách Domova mládeže výstava předmětu Písma a Figurální kresby. Je možné si zde prohlédnout výtvarné práce studentů 1. 2. a 3. ročníku oboru Grafický design.

 

 

  Výstava studentů v Galerii U Mistra s palmou v Náchodě

 
 V pondělí 11. dubna byla zahájena v Galerii U Mistra s palmou výstava studentů školy. Během vernisáže vystoupily studentky prvního ročníku. Na výstavě, která potrvá do 7. 5. se může široká veřejnost seznámit s celoročními výsledky práce školy.

 

 

  Velikonoční výstavy

 

 Velikonoční výstava Náchod
Po celé tři dny od 7. 3. do 9. 3. 2016 měli naši studenti – aranžéři III. ročníku napilno, protože se pro širokou veřejnost pořádala již tradiční velikonoční výstava v Městské knihovně Náchod.

 


 Velikonoční výstava Velké Poříčí

Dne 12. 3. 2016 se konala velikonoční výstava ve Velkém Poříčí v Obecním domě. Vystavené výrobky měly úspěch a spokojenost v očích našich aranžérů I. a II. ročníku byla vidět během celého dne, kdy jim mizely výrobky pod rukama.

 


 Velikonoční výstava Hronov

Po celou neděli 13. 3. 2016 se v Hronově Čapkově sále konaly velikonoční trhy. Studenti I. a II. ročníku prodávaly nejen své výrobky, které se moc líbily, ale součástí výstavy byl doprovodný program žáků ZUŠ, který probíhal celý den.

 

 

  Výstava prací

 

  Od 4. března do 31. března 2016 potrvá ve společenském sále domova mládeže výstava prací z předmětu navrhování třetího ročníku oboru grafický design, jedná se o návrhy obalu knihy a potisku školního trička. Současně si zde můžeme prohlédnout i oceněné plakáty našich úspěšných grafiků z celostátní soutěže vyhlášené Národní protidrogovou centrálou.

 

 

  Výstava plakátů školního plesu na DM

 

  Až do 16. února si v prostorách vstupu do jídelny domova mládeže můžete prohlédnout výstavu všech návrhů plakátů na studentský ples. Jsou zde k vidění samotné plakáty, i tak zvané mockup prezentace. Je to jeden ze způsobů, jak svoji práci efektivně a kultivovaně prezentovat.

 

 

AR Junior   

 

 Mistrovství republiky AR Junior se uskutečnilo ve dnech 24.-25.11.2016 v Českých Budějovicích.
Naše škola se zúčastnila 10-ti disciplín.
     Povinná disciplína- výkladní skříň-3.místo Lucie Hanušová 3.AT
     Písmo ručně psané-3.místo Eliška Jiránková 3.AT
     Plakát-3.místo Nikol Erberová
     Kresba zátiší-2.místo Nela Múčková
Dále jsme soutěžily: úprava stolu pro 2 osoby, maketa VS, počítačová grafika, špendlení na živý model dárkové balení.

   

 

 Soutěž „Kraje pro bezpečný internet“   

 

 Již druhým rokem se studenti naší školy zapojili do projektu „Kraje pro bezpečný internet“, který má vést ke zvýšení povědomí o bezpečnosti pohybu ve virtuálním prostředí. Součástí projektu je i řešení znalostního kvízu. Za jeho úspěšné vyřešení získala studentka třídy 1. PD Iva Pichová cenu – externí disk, který převzala na slavnostním vyhlášení v budově Královéhradeckého kraje z rukou radní pro školství Mgr. T. Šormové.

   

 

  Kadeřnická soutěž Brno 2016   

 

 Dne 19.4.2016 se tým kadeřníků ze školy Velké Poříčí zúčastnil kadeřnické soutěže „Brněnské zrcadlo 2016“. Přivezl nám nádherné 4. místo a pocit zasloužené pýchy. Na této soutěži byly zastoupeny školy především z velkých českých měst, jako je Praha, Brno, Ostrava, České Budějovice atd. Přesto jsme v tak veliké konkurenci dokázali porotu zaujmout a přivézt si krásná ocenění.
Naší školu reprezentovala žákyně 3. ročníku Lenka Kaněrová, která byla i vítězkou školního kola. Tématem soutěže byla „Vesmírná fantazie“. Lenka učesala nadstandartní složitý účes, kde planety ve sluneční soustavě obíhají po eliptických drahách kolem Slunce.

   

 

  Soutěž dovedností mladých grafiků Olomouc 2016

 

 

  AR Junior

 

  Ar Junior pořádala dne 11. 3. 2016 v Letňanech Praha na veletrhu „BEAUTY“ doprovodný program „Špendlení na živý model“ téma – nevěsta budoucnosti. Denisa Trejtnarová jako nevěsta budoucnosti a Karolína Šedivková, obě děvčata 1. ročníku oboru Aranžér se nedaly zahanbit. Karolína model připravovala, špendlila, žehlila, líčila, upravovala účes. Umístily se na 12. místě.

 

 

  Naše galerie Náchod

 

  Na vernisáži výstavy prací zaslaných do soutěže „Naše galerie“, která se konala v pátek 29. ledna 2016 v 17 hodin v Galerii výtvarného umění v Náchodě, byli oceněni tito žáci:

V kategorii „Kresba“
Čestné uznání
     A. Portíková (Černobílý svět)
     Natálie Martincová (Černobílý svět)

V kategorii „Grafika“
     1. místo
     Zuzana Kociánová (Kompozice barevný svět)
     2. místo
     Eliška Bednářová (Barevný svět)
     3. místo
     Jan Vítek (Kompozice)

 

V kategorii „Fotografie“
Zvláštní cena poroty
     Kolektiv autorů SŠPTP (5 fotografií)

 

Kolektivní cena
V kategorii „Malba“ za práce Město.
Cenu obdrželi tito studenti:
Jan Nýč, Anežka Martincová, Veronika Žábová, Aneta Červinková, Eliška Králová, Jana Prouzová, Marie Metelková, Jan Vítek

 

Chtěl bych všem studentům poděkovat, ale nesmím zapomenout poděkovat také MgA. Petře Hájkové a MgA. Vugaru Alegberovovi za péči v přípravě na soutěž.
Vugarovi děkuji, že zaskočil za žáky, kteří se nemohli zúčastnit, a přebral za ně ocenění. Tím chci jemně naznačit, kde absentéři mají ocenění hledat.
Díky patří paním učitelkám Mgr. Prokopové a Mgr. Novotné, a absolventům školy, kteří naše současné studenty přišli podpořit.


Výstava bude probíhat od 30. ledna do 28.února 2016.

 

 

  Soutěž "Správným směrem"   

 

V pátek 26. února se konalo v Broumově vyhlášení soutěže "Správným směrem", kterou pořádala Národní protidrogová centrála (celostátní soutěž). V kategorii středních škol se na prvním místě umístila Jana Havlíčková, na druhém místě Radovan Marel a na třetím místě Michaela Chalupníková. Dále byla udělena čtyři čtvrtá místa: Petra Šimonová, Patricie Volná, Alex Holá a Tereza Špetlová. Všichni studenti třetího ročníku oboru Reprodukční grafik. Ceny výhercům předal vrchní rada plk. Mgr. Jakub Frydrych, ředitel NPC SKPV PČR, Brig. gen. Mgr. Martin Červíček ředitel královéhradecké policie a starosta města Broumova. Blahopřejeme!!!!
Vítězné práce budou vystaveny v areálu školy.
Fotogalerie na stánkách Policie České republiky - klikni na ikonu 

Hudební doprovod: skupina Vivian z Broumova (členové skupiny Ondra Ducháč (student 2. TG) a Martin Ducháč absolovent SŠPTP Velké Poříčí) 

 

  Kadeřnická soutěž   

 

 žáků Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí

Téma: Extravagance přehlídkového mola
Společenský sál školy 28. 1. 2016
 

Výsledková listina
1. Lenka Kaněrová
2. Kateřina Sittová
3. Adéla Onderčová

   

 

  Soutěž v anglickém jazyce   

 

  Dne 27. 1. 2016 proběhla soutěž v anglickém jazyce. Soutěž se skládala z částí:

      a) písemné - poslech                        16 bodů
      b) ústní konverzace na dané téma       5 bodů.
Celkem žáci mohli dosáhnout 21 bodů.
Zúčastnilo se 16 žáků a to 10 žáků v kategorii 1.- 2. ročník a 6 žáků v kategorii 3.- 4. ročník.

 

Kategorie 1.2.ročník
1. Ševčíková Adéla 1.PD 19 bodů
2. Petráčková Lenka 2.PD 18 bodů
3. Bartošková Eva 2.PD 17 bodů
Kategorie 3-4.ročník
1. Zumrová Barbora 4.PD 20 bodů
2. Marel Radan 3.TG 19 bodů
3. Bednářová Eliška 3.PD 18 bodů

   

 

  Soutěž Region Plzeň 2016 - umělecké obory   

 

 Ve dnech 21. - 22. ledna 2016 absolvovali studenti oboru Grafický design cestu do Plzně, aby se zúčastnili tradiční soutěže Region Plzeň 2016. Soutěž určená žákům uměleckých středních škol s mezinárodní účastí, dává možnost porovnat jejich schopnosti v kresbě nebo počítačové grafice. Naši školu v kreslení sádrové busty tužkou a přírodním uhlem reprezentovala Karolína Schmidtová 4. PD, která se bohužel do nejužšího výběru první pětice nedostala. Ve druhé kategorii navrhování plakátu, letos na téma: "Přátelství", nás zastupovali studenti Stanislav Zábrodský 4. PD a Jiří Plšek 4. TG. V této disciplíně jsme sice skončili na pátém místě, avšak kvalita grafického zpracování podle vyučujících grafických oborů na naší škole nás jasně měla zařadit mezi favority. Bohužel porota nebyla schopna rozšifrovat včleněný koncept a právě pro tuto nečitelnost jsme neskončili na místech vítězných. Právě v těchto situacích se ukazuje, jak je důležitý moment pro autora možnost vysvětlit koncept díla a objasnit jeho myšlenku, která nemusí být vždy prvoplánovitá a jasně čitelná. Samotní autoři se ke konceptu svého návrhu vyjádřili takto: "Rozbor samé podstaty zadaného tématu spočívalo v uvedení slova friendship do polohy, která již nebude definovat samotné slovo, ale stane se němým objektem. Pohledy dvou stran se setkávají v jednom uceleném, složeném obrazu – 3D modelu. Plakát dotváří krátký doslov zmiňující fakt, že přátelství není o plytké řeči slov, ale hlavně o významech."
Z Plzně jsme si odvezli i mnoho dalších zážitků: zastavení se v galerii na výstavě s názvem "Hele kniha" autorů ateliérů Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara nebo v podobě prohlídky zmíněné FDULS po které nás provedla naše bývalá studentka Michaela Šimůnková nyní studující v ateliéru Designu obuvi a módních doplňků.

   

 

© Střední škola průmyslová, textilní a polygrafická