Vodvodní focení Nové Město nad Metují

 

  Studenti zkráceného studia se dne 7.11.2018 zúčastníli focení ve vodě-podvodní fotografie. Toto focení proběhlo v Novém Městě nad Metují.

f

 

  Exkurze focení Praha

 

  Studenti 4. PD se zúčastnili focení reportážní fotografie v Praze, kde měli za úkol vyfotit reportážní fotografii z výstavy 100 let republiky, která se konala ve výstavní síni na Staroměstském náměstí. Tato exkurze proběhla 31.10.2018.

 

  Focení reportážní fotografie v Praze

 
 Studenti zkráceného studia se dne 15.10.2018 zúčastnili exkurze focení v Praze, kde měli za úkol vyfotit reportážní fotografii. Součástí exkurze byla také výstava 100 let republiky. Studenti, dle zadání vyfotili různé typy reportážní fotky.


 

  Architektura Hradce Králové

 
 Ve čtvrtek 20. 9. 2018 navštívil čtvrtý ročník oboru Grafický design Hradec Králové. Cílem bylo seznámit se s architekturou města a navštívit hradeckou Galerii moderního umění. Průvodcem po architektuře byl bývalý žák naší školy Vojtěch Dolana, který je v současné době studentem Fakulty umění Ostravské univerzity. Prohlídka architektury byla zakončena na Velkém náměstí a následovala návštěva galerie, ve které je umístěna sbírka českého výtvarného umění od přelomu 19. a 20. století po současnost.


 

  Exkurze do čistírny odpadních vod

 
 Žáci tříd 1. PD a 2. AT se dne 28. 6. zúčastnili exkurze do čistírny odpadních vod v Náchodě Bražci. Prohlédli si zařízení čistírny a seznámili se s technologickým procesem čištění. Rozšířili si tak své znalosti, získané v předmětu Základy ekologie.

 

  Galerii Rudolfinum

 
 Dne 27. června 2018 se vydali žáci třídy 2. PD vlakem do Prahy, aby zhlédli v Galerii Rudolfinum výstavu současného anglického výtvarníka Mata Collishawa, který využívá ke svému kontroverznímu a působivému vyjádření motivů smrti a zneklidnění naší dobou jak inspirace klasickými výtvarnými díly, tak současné moderní multimediální technologie. Dále vedly kroky žáků na Vyšehrad, kde se seznámili kvízovou formou s hroby mnoha slavných spisovatelů, výtvarníků, herců i politiků. Nahlédli i do tamní katedrály, potom sešli po schodech na náplavku pod Rašínovým nábřežím a po krátké procházce po břehu Vltavy se vrátili do centra naší metropole. Poslední exkurzí tak zakončili studium 2. ročníku.


 

  Exkurze do náchodského pivovaru

 
 Dne 27. 6. 2018 se třída 1TG vydala na exkurzi do náchodského pivovaru, kde jsme se dozvěděli celý výrobní postup tohoto oblíbeného moku. Poté jsme si připomněli základní historická fakta o Náchodě procházkou po městě.


 

  Exkurze třídy 1. TG – Sen noci svatojánské aneb Čas probuzení

 
 Dne 21. 6. 2018 proběhla v rámci výuky českého jazyka a literatury exkurze žáků třídy 1. TG do Klicperova divadla v Hradci Králové na představení Shakespearovy komedie Sen noci svatojánské. A nestačili se divit. V autorské úpravě a režii Davida Drábka zůstalo z původního textu až do přestávky jen pár veršů. Děj se odehrával ve fiktivní současné nemocnici a byl inspirován známým americkým filmem Probuzení. Ve druhé části představení začalo skutečné magické probouzení dvou párů milenců. Alžbětinec by se však nejspíš podivil nad současnou hudbou a zvláště nad tím, že se po jevišti proháněli zvláštní ocasatí tvorové a dokonce i hrdinové Avataru. Přesto se mladí diváci rádi nechali unášet fantazií a pestrobarevnými představami, které inscenátoři nabídli spolu s mnoha humornými narážkami na současný život. Po představení se žáci přesunuli do úplně jiného prostředí. Po pár krocích se ocitli v tichých a krásně renovovaných prostorách Galerie moderního umění. Měli možnost projít si celou budovu od terasy po přízemí a obdivovat díla významných výtvarných umělců od 19. století po současnost.


 

  Exkurze do galerií

 
 Dne 20.6.2018 vyjeli aranžéři 2.ročníku do nové náchodské galerie Nola. Měli jsme možnost shlédnout obrazy Lubomíra Typlta - POD NEBEM NEBE. Dále jsme pokračovali do galerie U Mistra s palmou , kde byla vystavena výtvarná díla našich studentů z oborů propagační design ze Střední školy propagační tvorby a polygrafie Velké Poříčí.


 

  Exkurze do galerie U Mistra s palmou

 
 Dne 14.června 2018 vyjeli aranžéři 1.ročníku do Náchoda. V galerii U Mistra s palmou načerpali inspiraci pro svůj obor. Vystavená díla patří studentům prvního a čtvrtého ročníku z oboru propagační design a reprodukční grafik ze Střední školy propagační tvorby a polygrafie ve Velkém Poříčí. Aranžéři vnímali různé styly a kombinaci barev a načerpali svěží nápady. Konkrétněji jsme tu mohli najít techniky jako je kresba, malba, stylizace, grafika a fotografie. Cíl naší exkurze byl splněn.Dne 14.června 2018 vyjeli aranžéři 1.ročníku do Náchoda. V galerii U Mistra s palmou načerpali inspiraci pro svůj obor. Vystavená díla patří studentům prvního a čtvrtého ročníku z oboru propagační design a reprodukční grafik ze Střední školy propagační tvorby a polygrafie ve Velkém Poříčí. Aranžéři vnímali různé styly a kombinaci barev a načerpali svěží nápady. Konkrétněji jsme tu mohli najít techniky jako je kresba, malba, stylizace, grafika a fotografie. Cíl naší exkurze byl splněn.


 

  Exkurze do Státní tiskárny cenin

 
 Dne 14.6.2018 se žáci tříd 1. AT, 2. AT a 3. G zúčastnili odborné exkurze do Státní tiskárny cenin v Praze. Při komentované prohlídce tiskárny jsme byli velmi podrobně informováni o možnostech výroby nejen bankovek, ale i ostatních cenin. Největší zájem byl o možnosti aplikace bezpečnostních prvků, které se provádí nejen při tisku samotném, ale už při výrobě materiálu pro danou ceninu (vnořené proužky, gilošové prvky, průhledové značky, sklopný efekt a mnoho dalších).


 

  Muzeum bratří Čapků

 
 Dne 13. června 2018 se vydali žáci třídy 3. G vlakem do Malých Svatoňovic, aby si obohatili znalosti o regionální literatuře v Muzeu bratří Čapků. Výkladu se velmi fundovaně ujala paní ředitelka, která působivě přiblížila život i tvorbu obou slavných bratrů. Mnohé exponáty jsou skutečnými unikáty, které těžko najdeme někde jinde. Deštivé počasí znemožnilo vycházku do okolí a návštěvu mariánského sadu. Přesto byla exkurze pro žáky přínosem v oblasti rozvoje literárních vědomostí, které mohou vhodně uplatnit při ústní maturitní zkoušce.


 

  Exkurzu na výstavu Bienále v Brně

 
 Dne 6.6.2018 se žáci tříd 1. PD a 2. TG zúčastnili výstavy Bienále grafického designu v Brně. V rámci výstavy proběhla velmi zajímavá komentovaná prohlídka, kde jsme byli seznámeni s jednotlivými díly a autory. Studenty nejvíce zaujaly práce studia Najbrt, linoryty Františka Štorma a originální zpracování knihy o životě bezdomovců.


 

  Exkurze na výstavu Reklama Polygraf

 
 Dne 31. 5. 2018 se žáci tříd 1. TG, 2. TG a 3. G zúčastnili odborné exkurze na výstavu Reklama Polygraf v Praze, která byla spojena s prezentací obalového průmyslu. Úroveň výstavy byla opět velmi vysoká, v reklamně se objevují stále nové trendy především v oblasti digitálního tisku na nejrůznější typy materiálů, digitální 3D lakování, laserové vypalování. Konvenční techniky jsou ale také zastoupeny a neustále zdokonalovány – sítotisk, tampónový tisk, vyšívání, ražba.


 

  Bible

 
 V úterý 24. dubna - 2018 navštívili žáci 1. PD a 1. RgZ výstavu v Červeném Kostelci nazvanou „ Bible – kniha, která psala dějiny.“ Výklad k expozici jim podal pan Richard Švanda, spoluautor výstavy. K nejzajímavějším exponátům patřila kopie KODEXU GIGAS, jejíž originál byl jako válečná kořist odvezen do Stockholmu, kde je dodnes uložen v Královské knihovně. Autorem kopie je pan knihař Jiří Fogl ze Žamberka a jeho dcera Pavlína Rambová.


 

  Praha - Poslanecká sněmovna

 
 Dne 12. 4. 2018 se vydaly třídy 2. PD, 2. TG a část 3. G do Prahy, aby v rámci výuky předmětu Občanská nauka zhlédly jednání Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky. Exkurze sestávala ze dvou částí: nejprve žáci navštívili informační středisko parlamentu na Malostranském náměstí, kde sledovali dvoudílný dokument o historii a současnosti Poslanecké sněmovny, a poté se přesunuli do Sněmovní ulice, kde přímo v Thunovském paláci zasedají poslanci. Překvapivá byla striktní a rozsáhlá bezpečnostní opatření, všichni museli projít bezpečnostním rámem a pečlivou kontrolou. Potom už bylo možno vystoupat na galerii hostů, kde pod bedlivým dohledem ochranky a za silným bezpečnostním sklem lze sledovat jednání Poslanecké sněmovny. Právě se projednával návrh zákona o směnárnách a diskuse byla velmi čilá. Na vlastní oči tak měli žáci možnost vidět známé politiky při zákonodárné práci. Po návštěvě sněmovny následovala procházka historickým centrem Prahy, plném turistů z mnoha koutů světa. Zájemci o výtvarné umění ještě také navštívili výstavu současného čínského umění v Galerii hlavního města Prahy - Domě U Kamenného zvonu na Staroměstském náměstí.


 

  Výstava SUPERMARKET SVĚT

 
 Ve čtvrtek 22. února 2018 třída 3. AT navštívila výstavu v lapidáriu Broumovského kláštera. Na pěti stanovištích s interaktivními předměty a panely si doslova zvážili své oblečení, rozebrali mobil v nadživotní velikosti, zaplatili za čokoládu a sledovali, jak se peníze po cestě zpět k pěstiteli kakaovníku ztrácejí, dále se podívali pod pokličku textilnímu průmyslu a krutému zacházení s zaměstnanci. Celá výstava je směřována k propagaci Fair Trade výrobků (férový obchod), ať už se jedná o jídlo, či oblečení. Výstava je instalována velice srozumitelně, a tak si snad každý z výstavy může odnést hodně překvapivých a hlavně poučných informací, které využije při dalším nakupování.


 

  Divadelní představení

 
 Dne 14. února 2018 se studenti 2. TG zúčastnili divadelního představení Z malostranských povídek .
Měli možnost zhlédnout čtyři povídky od Jana Nerudy. Studenty nejvíce zaujalo vyprávění o žebráku Vojtíškovi a povídka Pan Ryšánek a pan Schlegl. Výborné herecké vystoupení, vznikající přímo před zraky diváků, překvapilo i samotné studenty, kteří si mysleli, že toto dílo z druhé poloviny 19. století je už ničím zajímavým nepřekvapí. Opak byl pravdou. Divadlo Náměstíčko sklidilo veliký potlesk a studenti se těší na další zajímavá představení.

 

  Exkurze IKEA PRAHA

 
 Dne 25. 1. 2018 vyjeli aranžéři 1. ročníku do obchodního domu IKEA PRAHA načerpat inspiraci pro svůj obor. Na pořadu dne byl hlavně interiér. Aranžéři pracovali s využitím prostoru, dychtivě sledovali novinky a čerpali svěží nápady. Vnímali různé styly a kombinaci barev, které odpovídají vkusu a potřebám klienta. Cíl naší exkurze byl splněn.

 

  Exkurze na výstavu Czech Press Photo 2017

 
 Studenti 2. PD a 1. G se dne 25. 1. 2018 zúčastnili výstavy Czech Press Photo 2017. Staroměstská radnice v Praze hostí od 22. listopadu 2017 do 30. ledna 2018 to nejlepší z Czech Press Photo 2017. Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 23. ročníku soutěže Czech Press Photo odstartovala v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice. Celkově výstava nabízí téměř 500 fotografií a videí od více než 100 autorů. Pro studenty tato výstava byla velmi přínosná. Viděli zde fotografie reportážní, dokumenty, krajinářskou fotografii, zvířecí fotografii a součástí byla i videa.


 

  Exkurze na výstavu českých korunovačních klenotů

 
 Dne 22. 1. 2018 navštívili žáci tříd 1. TG, 2. TG, 3. TG a 4. TG výstavu českých korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu. V Gočárově vitríně byla vystavena zbroj svatého Václava - přilba, korunovační meč, pláštík s límcem kroužkové zbroje a relikviářová busta sv. Václava. Ve Vladislavském sále byly umístěny i další předměty - pouzdro na královské jablko, dubová bedna z roku 1938 pro převoz korunovačních klenotů, klíč č. 1 od českých korunovačních klenotů, který je v současné době v držení prezidenta republiky. Součástí výstavy byla i expozice o osudech korunovačních klenotů za 100 let republiky.


 

  Exkurze na veletrh PVA EXPO Praha

 
 Výrobci, exkluzivní dovozci, velkoobchody i rodinné manufaktury vystavovali dne 17.-19. 1. 2018 na odborném veletrhu dekorací a dárků v PVA EXPO Praha v Letňanech své výrobky. Ani my, aranžéři 3. ročníku, jsme tu nemohli chybět. Využili jsme příležitosti zhlédnout originální výrobky bytových doplňků, skla, dárkové zboží i jarní trendy v podání českých floristů. Veletrh splnil náš cíl.


 

  Exkurze na výstavu Czech Press Photo 2017

 
 Studenti 3. PD se dne 16. 1. 2018 zúčastnili výstavy Czech Press Photo 2017. Staroměstská radnice v Praze hostí od 22. listopadu 2017 do 30. ledna 2018 to nejlepší z Czech Press Photo 2017. Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 23. ročníku soutěže Czech Press Photo odstartovala v Křížové chodbě a Rytířském sále pražské Staroměstské radnice. Celkově výstava nabízí téměř 500 fotografií a videí od více než 100 autorů. Pro studenty tato výstava byla velmi přínosná. Viděli zde fotografie reportážní, dokumenty, krajinářskou fotografii, zvířecí fotografii a součástí byla i videa.


 

  Exkurze do předvánoční Prahy

 
 Dne 20. 12. 2017 jsme vyjeli se žáky tříd 2. TG, 3. G a 4. TG do předvánoční Prahy, kde jsme navštívili výstavu Czech Press Photo ve Staroměstské radnici a výstavu Nervous Trees Krištofa Kintery v Rudolfinu. Nesměla chybět ani návštěva vánočních trhů na Staroměstském náměstí, Václavském náměstí, ale i těch ostatních po celé Praze.


 
 

© Střední škola průmyslová, textilní a polygrafická